Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Dark Web ve Deep Web arasındaki nüans farkları

İnternet dünyasında hâlâ bir ‘sır’ konumunda olan ve insanların merak ettiği, farklarını araştırdğı terimler Dark Web ve Deep Web’dir. Her ne kadar teknik olarak birbirlerine çok yakın olsalar da, iki kavram arasında bazı nüans farkları mevcut.

dark web

Dark Web nedir, nasıl çalışır?

Dark Web, temel olarak şifrelenmiş ve geleneksel arama motorlarının bulamayacağı siteleri temsil eder. Aynı zamanda bu sitelere sıradan internet tarayıcıları ile giriş yapmak da mümkün değildir.

Neredeyse tüm Daek Web siteleri, kimliklerini Tor şifreleme aracıyla gizli tutarlar. Tor’dan aynı zamanda normal kullanıcılar da faydalanabilir ve bu şekilde ziyaret ettikleri internet siteleri takip edilemezlzer, kimlikleri sürekli değişir ve farklı ülkelerde gözükürler. Kısacası, tipik bir VPN servisine benzer.

Bir Dark Web sitesini ziyaret etmek için Tor kullanmak şarttır. Dark Web üzerinde yer alan internet siteleri rahatlıkla çoğu kişi tarafından belki ziyaret edilebilir fakat bu sitelerin arkasında kim olduğunu bilmek çoğu zaman fazla zordur.

Silk Road sistemi

Tüm Dark Web siteleri ise Tor kullanmaz. Silk Road olarak bilinen, bir zamanların meşhur platformu daha farklı bir şifreleme sistemi kullanıyordu ve burada kullanıcılar aralarında uyuşturucu ticareti yapmaktaydılar. Silk Road 2015 yılında bir operasyonla çökertilse de, hala benzer işlev gören, şifreli siteler mevcut.

Buna rağmen, Dark Web demek sadece yasadışı içerikler anlamına da gelmemekte. Burada tamamen legal içeriğe sahip, zararsız siteler de yer alabilir. Yani bu tamamen kullanım amacına bağlıdır.

Deep Web nedir?

Başta da dediğimiz gibi, iki sistem de birbirine benzer fakat arada bazı nüans farkları vardır. Deep Web, arama motorları tarafından erişilemeyen tüm web sitelerini tanımlamaktadır.

Yani Deep Web tanımının içinde Dark Web de yer alır. Fakat Deep Web’e sadece siteler değil, aynı zamanda kullanıcı veritabanları, webmail sayfaları, kayıt şartlı forumlar ve farklı sayfalar da dahildir. Her ne kadar pek çok zararlı içerik yer alsa da, sanılanın aksine Deep Web bir ‘efsane’ değildir ve ‘aşılması imkansız’ katmanlardan oluşmaz. Buna rağmen, içeriğinde uçsuz bucaksız siteler ve veritabanları yer alan devasa bir platformdur.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir