Bilim ve Teknoloji

2018 yılında beklenen telefonlar

Orijinal iPhone’un 2017 yılındaki çıkışından bu yana akıllı telefonlar devamlı evrim geçirerek bugünlere ulaştı. Ekranları büyüdü, daha güçlü işlemciler, daha uzun batarya ömrü, hızlı veri bağlantıları ve profesyonel kaliteye yakın kameralara eklendi.

2017 yılında pek çok yeni telefonun çıkması beklenirken, bu yıl iPhone’un 10. yıldönümü ve dolayısıyla telefonun büyük etki yaratması bekleniyor. Peki bunun yanında 2018 yılında beklenen telefonlar neler?

2018 yılında beklenen telefonlar

Açıkçası bu yıl çıkacak telefonlar hakkında net bilgiler bulunmuyor ve firmalardan duyuru da yok fakat şu bir gerçek ki, 2018 yılında oldukça yenilikçi telefonlar bekleniyor. Bunlardan ilki yeni yüz ve ses tanıma teknolojileri olacak. Şu sıralar iPhone 8’de yüz tanıma teknolojisinin kullanılacağı söylense de, henüz ortada kesinlik yok ve bu özellik 2018 yılında hazırlanabilir.

Apple zaten bildiğiniz gibi uzun süredir parmak izi tarayıcısı kullanıyor fakat yeni teknolojisiyle birlikte retina taraması yaparak, gözlerinizle telefonun şifresini açabilir. Bu teknoloji parmak izi tarayıcısından da çok daha güvenli olacak.

Bildiğiniz gibi hem nm teknolojisi, hem de işlemci çipsetleri devamlı gelişiyor ve 2018 yılında bu çok daha hızlı ilerleyebilir. Hatta en kötü ihtimalle önümüzdeki beş yıl içinde telefonlara 32 çekirdekli işlemcilerin ve 20nm teknolojisinin gelmesi bekleniyor. 2018 yılında beklenen telefonların daha güçlü kameralarla satışa sunulması bekleniyor. Nvidia’nın Chimera gibi teknolojileri geliştirilecekken, artık kameralar neredeyse insan gözü gibi tepki verecek ve anında hareketli nesnelere odaklanabilecek, onları takip edebilecek ve farklı ışık durumlarına karşı adapte olabilecek.

Dokunmatik ekran teknolojisi ilk çıktığı dönem kesinlikle bir devrimdi ve evet, önümüzdeki dönemde de kullanılmaya devam edilecek fakat artık sesli kontrol zamanı da başlıyor. Daha güçlü işlemciler ve sensörler sayesinde, artık telefonları doğrudan sesimizle kontrol edebileceğiz, daha başarılı tepkimelerle karşılaşacağız.

Tabii bunların arasında belki en ilgi çekicilerinden birisi de, şu anda zaten prototip olarak denilen bükülebilen telefonlar olacak. Bu şekilde dev ekranlı telefonları bile ikiye katlayarak rahatlıkla kullanabileceğiz. Bu teknoloji de inanın çok gelecekte değil, yakın zamanda karşımıza çıkacak çünkü hem Samsung, hem de LG çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu