Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

10000 DVD’nin sığdığı yeni 50 TB SSD

Ünlü depolama cihazları üreticisi Seagate, yaz aylarında 60TB boyutunda devasa bir SSD açıklamıştı. Aradan çok fazla zaman geçmeden, ona yakın boyutlarda 50TB’lık yeni bir SSD Viking firması tarafından çok fazla bölgede satışa sunuldu.

Fiyat yüksek olacak

Viking’in yeni UHC-Silo teknolojili, 3.5 inç SAS arayüz sürücülü yeni SSD’si, kasa olarak Seagate SSD’ye epey benzerken, kullanım amacı ve özellikler olarak aynı gibiler ve Viking SSD’si tabii ki epey yüksek bir fiyat etiketine sahip. Tabii ki fiyat henüz açıklanmadı fakat iddialara göre Viking bugünden itibaren satışlara başladı.

Tabii bu tip SSD’lerin şu anki amacı geniş müşteri kitlelerine ulaşıp çok satmak değil. An itibariyle bu boyutlarda SSD alacak kişi sayısı şirketler hariç çok az konumda fakat önemli olan, gelecek dönemlerde bu teknolojinin yaygınlaşması.

Sanmina Corporation markası olan Viking’in aynı zamanda 25TB bir modeli de var ve bu Silo teknolojili SSD’ler aynı zamanda enerji tüketimi konusunda da fark yaratacaklar. Bekleme durumundayken 10W’dan daha az enerji tüketen cihazlar, aktif durumdayken de sadece 16W tüketmekte.

Alandan, güçten ve soğutmadan tasarruf sağlayan Viking UHC-Silo SSD’ler, saniyede 500MB okuma, saniyede 350MB da yazma hızına erişebilmekteler. Ayrıca okuma performansı 60.000 IOPS, yazma performansı da 10.000 IOPS olarak gözükmekte.

50TB’lık bu model, şu anda tam olarak 10.600 DVD boyutunda ve teknolojinin bu noktaya gelmesi cidden önemli. Çünkü daha önce Samsung da 100TB’lık SSD ürünlerin 2020 yılında çıkacağını belirtmişti.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir