Kategoriler
Araba Haberleri

İçten Yanmalı Motorlarda Turbo Nedir?

İçten yanmalı motorlarda hava teması olmadığı için zaten çekişi güçlüdür. Fakat motora turbo ekleyerek yokuş yukarı veya zorlu arazilerde bile düz yolda gitmiş gibi olmasını sağlar.

Bu durum çoğu araçlarda çok fazla arıza verdiği ve yakıtı üç kat fazla harcadığı için pek tercih edilmez. Fakat yine de çoğu ekstrem sporcu bu tür sistemleri arazi aracı olarak kullanıyor. Bu sistemde turbo araçların zorlandığı noktalarda beyine bir sinyal göndererek daha fazla yakıt göndermesini sağlayan ve bu sayede çekiş gücünü arttıran bir sistemdir. Bu sistem of-roud araçlarda kullanıldığı gibi normal dizel araçlarda veya aile araçlarında bile kullanılabilir.

İçten Yanmalı Motorlarda Neden Turboya İhtiyaç Duyulur?

İçten yanmalı motorlar kendi başına zaten güçlüdür. Fakat yine de bu sistem turbo entegre edilir. Bunun sebebi aracın daha az yakıt tüketmesi ile alakalıdır. Aracın turbosuz hali oldukça fazla yakıt tüketir. Fakat turbo takıldığında aracın beynine bir komut gider. Fakat bu komut sadece zorlu arazide ve yokuş yukarı olan yollarda gider. Bunun anlamı aracın daha fazla yakıt istemesi ve turbo yardımı ile yakıtı daha az kullanmasıdır. Eğer araç turbosuz olsaydı gelen yakıtın hepsini harcayacak ve belki de 3 kat daha fazla yakıt tüketecektir.

Turbo Arızası Neden Kaynaklanır?

Turbo arızaları sık sık gözüken durumdur. Özellikle 2006 model araçlarda üretimi neredeyse durdurulma aşamasına gelmiştir. Bunun sebebi o zaman ki araçlarda akıllı beyin olmadığı için yakıtı ayarsız gönderir. Bu durum aracın turbosunu sürekli boş yere açar veya kapatır. Bu yüzden olacak ki turbo sürekli arıza vererek kendini tamamen kapatır.

Turbonun İçeresinde Kullanılan Yakıt Türü

Turbonun içeresinde motorin ve benzin karışımı bir yakıt türü bulunur. Bu yakıt çok pahalı olduğu için sadece bazı yetkili servislerde satılır. Bunun dışında hiçbir akaryakıt istasyonunda bu yakıt türü bulunmaz.

Turbo Arızasının Maliyeti Ne Kadardır?

Turbo arızasının maliyeti oldukça pahalıdır. Ayrıca bu arıza araçlardaki turbo düzeneğine göre değişiklik gösterir. Büyük araçlarda 1000 Türk Lirasına kadar bu fiyat çıkabilir. Fakat daha küçük araçlarda en fazla çıkabilecek arıza maliyeti 500 Türk lirası kadardır.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir