Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Bilinmeyen özellik: Huawei’de sesli fotoğraf çekme özelliği

Akıllı telefonlarda selfie çubuğu olmadan özçekim yapmak oldukça zordur.

Neden derseniz özçekim yapmak için telefonun kamera çekim düğmesine basarken açınızı kaybedebilir yada kendi duruşunuzu bozabilirsiniz. Bu sebepten dolayı bazı akılı telefonlar kolay çekim yöntemleri sunmaktadır.

Belki bu özelliği birçok kişi biliyordur ama biz yinede yazmak istedik. Huawei modellerinde sesli fotoğraf çekme özelliği bulunmaktadır. Telefona “cheese” diye seslendiğiniz otomatik olarak fotoğraf çekimi yapılacaktır. Bu özellik telefonu ilk aldığınızda kapalı olmaktadır.

Huawei sesli fotoğraf çekme özelliğini aktif etme

  • İlk olarak kamera‘ya giriş yapınız.
  • Sağ üst köşede bulunan alt alta 3 çizgiye basıp “Ayarlar” sekmesine giriniz.
  • Bu bölümde “Sesli Kumanda” özelliğini aktif ediniz.
  • Fotoğraf çerkerken Cheese deyin” bölümünü açınız.

Artık telefona “Cheese” diye bağırdığınızda fotoğraf çekimi olacaktır. “Cheese” kelimeyi söylerken ses seviyenizi yüksek tutarak bağırınız.

Kategoriler
Android Haberleri

Türk Telekom Honor 7 Android 8.0 almayabilir

Bugün mail sayfamıza Alper isimli bir ziyaretçimiz Türk Telekom Honor 7 sahibi olduğunu, Android’in son sürümü olan 8.0 Oreo’ya geçiş yapıp yapmayacağı konusunda bilgi istemiştir.

Teknoscrool olarak bizde Honor 7 modeli kullanıcısıyız.Malesef Huawei, Honor 7 modeline uzun zamandır herhangi bir güncelleme göndermemektedir.Bırakın Android 8.0 Oreo güncellemesini, henüz 7.1 Nougat sürümüne bile geçiş yapamadık.Honor 7 ilk çıktığı zamanlar kısa aralıklarda devamlı olarak güvenlik yaması güncellemeleri geliyordu.Bizim düşüncemiz yüzde 99 Android 8.0 Oreo güncellemesi gelmeyeceği, bir ihtimal Nougat sürümünün gelebileceğini düşünüyoruz.

Telefon ilk çıktığında Android Lollipop ile gelmekteydi.Marshmallow geldikten sonra telefon sahipleri oldukça mutlu olmuştu.Ayrıca arayüz olarak EMUI 4.0.2 kullanılıyor.En sonra güvenlik yaması bile 1 Aralık 2016’da geldi.Uzun lafın kısası Honor 7’ye Oreo güncellemesinin gelmeyeceğini düşünüyoruz.

Diğer Honor 7 kullanıcılarından görüşler bekliyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Honor 7 Ultra güç tasarrufu 7 saatte yüzde 2 harcıyor

Bildiğiniz üzere akıllı telefonların şarj süreleri çok uzun sürmemektedir.Teknoloji devleri bu sorunu hızlı şarj desteği ve ultra güç tasarruf modları ile birlikte gidermeye çalışmaktadır.Teknoscrool.com olarak Türk Telekom (Huawei) Honor 7 kullanıyoruz.Honor 7 modelinde başarılı bir ultra güç tasarruf modunun olduğunu belirtelim.Birçok telefon tasarruf modu bulunuyor fakat çok başarılı olmayabiliyor.Örnek vermek gerekirse gece saat 00:00’da ultra pil tasarruf moduna geçtiğimizde şarj miktarı yüzde 76 kalmıştı.Sabah saat 07:00’da telefona baktığımızda ise yüzde 74 şarj miktarının kaldığını gördük.7 saatte yüzde 2’lik bir kullanım gerçekten çok başarılı olduğunu söyleyelim.

Peki Ultra pil tasarruf modu nasıl çalışıyor?

Bu modu kullandığınızda telefonuzun rengi resimdeki gibi gözükmektedir.Telefonun bütün özellikleri kapatılmaktadır.Arka planda kalan uygulamalar,mobil veri bağlantısı,Wi-Fİ,bluetooth,NFC ve aklınıza gelebilecek herşey kapanmaktadır.Sadece gelen mesajları okuma,mesaj gönderme,gelen aramaları cevaplandırma ve arama yapma özellikleri çalışmaktadır.Ayrıca daha önce kurmuş olduğunu alarm’da çalmaktadır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei çift tıklama ile ekran açma özelliği

Huawei modellerinde çift tıklama ile erkan açılıyor mu diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtı için sizlere güzel bir yazı hazırladık.

huawei-cift-tiklama-ile-ekran-acma

Akıllı telefonlarda yer alan özellikler kullancııların işlerini kolaylaştırmaktadır.Bir kullanıcımız bize huawei modellerinde kapalı ekrana çift tıklama yapıldığında ekranın açılıp açılmadığını sormuştur.Teknoscrool.com olarak TÜrk Telekom Honor 7 modelinde bu özelliğinin olduğunu görmekteyiz.

Huawei çift tıklama ile ekran nasıl açılır?

Bu özelliği aktif etmek için ilk önce telefonunuzdan Ayarlar bölümüne giriş yapınız.Daha sonra akıllı yardım sekmesinden hareket kontrolüne basınız.Açılan ekranda sayfanın en altında çift dokunma’yı göreceksiniz.Bu özelliği açtığınızda çift tıklama ile ekran özelliği aktif olacaktır.

Not-1: Bu adımları Android marshmallow sürümüne göre anlatılmıştır.
Not-2: Çift tıklama ile sadece ekran açılabilmektedir.Tekrar ekranı kapatamıyorsunuz.Ekran kilidi olarak parmak izi,desen kilidi yada PIN kullanıyorsanız ekrana çift tıkladığınızda sadece ekran saatini açacaktır.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Huawei GR 5 teknik özellikleri ve yorumları

Huawei GR5 teknik özellikleri ve telefon yorumları araştırıyorsanız bu yazımız size göredir.

huawei-gr5

Huawei akıllı telefon sektöründe çok iyi telefonları olan bir marka diyebiliriz.Bir ziyaretçimiz bizden Huawei GR5 modeli özelliklerini ve yorumlarımızı istemiştir.Teknoscrool olarak elimizden geldiği kadar yardımcı olmak istiyoruz.

Huawei GR 5 modeline baktığımızda İlk olarak 5.5 inçlik büyük bir ekranı bulunmaktadır.Bu ekran 401 PPı Piksel yoğunluğuna sahip bir IPS LCD ekranı bulunmaktadır.Bu büyüklükteki bir telefonu ise 3000 mAh’lık bir batarya desteklemektedir.Huawei GR5 kamera özelliklerine baktığımızda ise 13 megapiksellik bir arka kamera ve 5 megapiksellik bir ön kamerası bulunmaktadır.İşlemci gücü olarak 1.5 GHZ hızında çalışan 8 çekirdekli bir Qualcomm Snapdragon 616 yonga seti bulunmaktadır.2 GB RAM’i ile gayet hızlı bir telefon olduğunu belirtmek isteriz.16 GB’lık dahili depolama hafızası bulunurken ekstra takılabilen microSD hafıza kartı desteği ile kapasitesini artırabilirsiniz.4.5G teknolojisi olarak ise CAT 4 sınıfını desteklemektedir.Android 5.1 lollipop işletim sistemi ile gelen bu model Marshmallow sürümünü alacaktır.Parmak izi okuyucusu ile fark yaratan Huawei GR 5 modeli piyasada 999 TL‘ye satılmaktadır.

Teknoscrool.com olarak Huawei GR5 yorumu yaparksa fiyatına göre gayet performanslı ve özellikli bir telefon olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle 1000 TL altında parmak izi okuyucu telefon sayısı oldukça azdır.Batarya kapasitesi yetersiz gibi gözüksede eşdeğerlerine göre bir çıt daha iyi bataryaya sahiptir.