Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Yıllar geçtikçe gelişmeyen ve gerileyen tek şey ne?

Hiç düşündünüz mü? Zaman geçtikçe gelişen tek şeyin teknoloji olduğunu.Yıllar geçtikçe gelişen,yenilenen ve daha iyisi olan tek şey teknolojik araçlardır.2000’li yılların başında ilk cep telefonu çıktığında kim derdi ki akıllı telefonlar çıkacak ve tüm hayatımızı onunla kontrol edeceğimizi.

1990’lı yıllarda her evde olmayan masaüstü bilgisayarların yerini artık ilkokula giden çocuklarda bile olan dizüstü bilgisayar bulunuyor.Bugün size bu tarzda ilginç ve eğlenceli bir yazı hazırlamak istedik.Nostaljiyi ve günümüz teknolojisini karşılaştırmak istedik.İnşallah beğenirsiniz.

İlk olarak hatırlarsanız 1990’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başında cep telefonu yaygın değildi.Cep telefonu olanlara iş adamı,bürokrat yada zengin gözüyle bakıyorduk.Aşağıda gördüğünüz telefonları birçok kişi hatırlar.

Hafiften bir nostalji yapalım istedik;

ericsson-a-1018-efsanesi

Fotoğraftaki telefonları 1995’den sonraki doğumlu olanlar malesef hatırlamamaktadır.

motorola-ilk-telefonu

Yukarıdaki motorola hemen hemen herkesin ilk cep telefonu olmuştur.Kredi kartı gibi SIM kartı takılarak konuşuluyordu.Şimdi ise Nano SIM kartlar kullanılıyor. Bu telefonun diğer adı TAKOZ’du.Düştüğü zaman atıldığı zaman parçalarına ayrılır fakat eskisi gibi çalışırdı.Yokuş aşağı arabalar kaçmasın diye tekerlerine koyuyoruz diye espiriler yapılırdı.

SIM kartların gelişimini en iyi bu fotoğraf açıklıyor

sim-kartlarin-gelismesi

Daha sonrasında ise hayatımıza Nokia girdi.2000’li yıllarda en çok satış yapılan ve en çok tercih edilen marka nokia modelleri olmuştur.

İşte en popüler telefonu 5110

nokia-5110-efsanesi

Nokia 5110 telefonu uzun giden şarj süresi ile tanınırdı.Rahatlıkla 1 hafta şarjı giden bir telefonu şimdi hayal edemiyorsunuz değil mi? Günümüzde 1 haftada 10 kezden fazla şarj ediyoruz.İnce batarya almak için bir çuval dolusu para yatırıyordunuz.

Telefonları yeni model fotoğraflarını koymayı gerek duymadık.O kadar çok fazla model var ki hangisini koyalım diye düşünüp dururken koymamaya karar verdik.Amacımız sadece ufak bir nostalji 🙂

Gelelim internet bağlantılarına;

1990’lı yıllarda masaüstü bilgisayarlardan Fax-Modem ile bağlanılırdı.İnternet çevir sesi hala kulaklarınızda değil mi? Telefonlara internet geleceğine hiç kimse inanmıyordu.İlk olarak telefonlara Edge internet hızı geldi.Çok çok yavaştı ama ilgi çekiciydi.Şimdi ise 4.5G teknolojisini kullanıyoruz.Saniyede 600 Mbps indirme hızına bile ulaşabiliyoruz.

Hatırlamak istersiniz diye youtube.com’a koyulmuş bir Fax modem çevir sesi videosunu bulduk ve ekledik.İnşallah beğenirsiniz.

Teknoloji geliştikçe hayatımızdan da birçok şey gidiyor.Önceden uzakta yaşayanlar sevdiklerine mektuplar gönderirdi.Özlemlerini kalemlere dökerek giderirdi.Postacılardan mektup gelecek diye yollarını gözlerken artık postacılarda sadece kredi kartı ekstresi ve telefon faturaları getiriyor.Onların işi kolaylaştı ama yılların efsane iletişim aracı bitti.Artık telefonda sms,görüntülü konuşma ve WhatsApp ile bu özlemi gideriyoruz.Başka bir örnek vermek gerekirse adres bulmak için sokak sokak gezer,bakkallara adres sorardır.Şimdi ise navigasyon teknolojisini kullanarak hiç bilmediğimiz bir yerinin kapısının önüne kadar gidebiliyoruz.Örnekleri çok artırabilir ama bu kadarı yeterli olduğunu düşünüyoruz.Tabi sizde örnekler verebilirsiniz.

Sadece akıllı telefonlar yada bilgisayarlar değişmedi.Tabiki örnekleri artırabiliriz.Ama sayfalara sığmayacağına emin olabilirsiniz.

Peki hiç düşündünüz mü? Yıllar ilerledikçe gerileyen tek şeyin ne olduğunu? Yaşımız!

Yıllar geçtikçe teknoloji gibi gelişemiyoruz.

İşte bazı örnekler;

polat-alemdarin-ilk-ve-son-hali

Kurtlar vadisi’nin efsane karakteri olan Polat Alemdar’ın ilk bölümden bir fotoğraf ve 2016 yılından bir fotoğrafı sizlere göstermek istedik.

kurtlar-vadisi-memati-ilk-ve-son-hali

Kurtlar Vadisi’nin diğer bir efsanesi Memati karakteri.İşin özü yıllar geçtikçe teknoloji gelişir sadece bizim görüntümüz gelişmez.

Umarız beğenirsiniz.