Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

SR-72 ses hızının 6 katına çıkacak

ABD Hava Kuvvetlerinden emekli olan SR-71 uçağının ağabeyi olacak olan SR-72 modeli 2030 yılına kadar gelmesi planlanmış olduğu yazmaktadır.

Fotoğraf SR-71’e aittir.

Bir önceki yazımızda SR-71 özelliklerinden bahsetmiştik.Yıllar önce üretilen bir uçağın rekorlarını hala günümüz teknolojisinde geçen uçak bulunmuyor.

SR-71 modeli ağırlıkla pilot destekli bir uçaktı.SR-72 modeli ise tamamen insansız olarak tasarlanıyor.SR-72 modeli ses hızının 6 katına kadar yani 6 Mach sürata ulaşabilecek.Kardeşi SR-72 ise 3.5 mach hız yapmaktaydı.Hipersonik uçak SR-72 başka özellikleri ve tasarımı konusunda malesef net bilgiler bulunmamaktadır.Diğer belirttiğimiz kısımlar ise lockheedmartin’den alınmıştır.

ABD Hava Kuvvetlerinin SR-72 modelini hangi amaçla kullanacağıda merak ediliyor.SR-71 modeli keşif amaçlı kullanılan bir uçaktı.Günümüzde hala NASA,test amaçlı olarak kullanmaya devam ediyor.

SR-71 ÖZELLİKLERİNİ OKUMAK İSTERSENİZ TIKLAYIN

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone 7 ve Plus ABD fiyatı belli oldu

iPhone 7 yurtdışı fiyatları netleşti.

iphone-7 abd fiyatı

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 7 ve iPhone 7 Plus resmi olarak tanıtıldıktan sonra bu telefonu almak isteyenler sabırsızlıkla ülkemize gelmesi bekleniyor.iPhone 7 ve Plus modellerinin fiyatları resmi olarak açıklanmadı fakat yurtdışı fiyatlarına göre az çok tahminler gelmeye başladı.iPhone 7’nin Türkiye satış fiyatı yaklaşık olarak 3199-3299 TL arasında olması beklenirken iPhone 7 Plus ise 3799 ile 3999 TL arasında olması bekleniyor.Tabi bu fiyatlar çok can sıkacak gibi gözüküyor.Nedeni ise yurtdışına göre çok pahalı kullandığımız için bu fiyatlara neredeyse 3 tane akıllı telefon alabilirsiniz.

Peki iPhone 7 ve Plus modelleri en ucuz hangi ülkede?

Tahmin ettiğiniz gibi iPhone 7 ve Plus modeli ABD’de en ucuz fiyata sahip.iPhone 7 ABD fiyatı 649 dolar iken Plus modeli 769 Dolar olara belirtildi.Ülkemizde neredeyse iki katı fiyatına sahip olacağız.Yurtdışından getirme imkanı olanlar ise getirerek ülkemizde pasaport kaydı ile kullanmayı tercih edecek gibi gözükmektedir.

iPhone 7 fiyatları hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.