Bilim ve Teknoloji

Yeni Tesla model 3 özellikleri

13 yıl önce kurulan Tesla, ilk arabasını 2008 yılında satışa sundu fakat Elon Musk’ın vizyonu sayesinde, bugün firma çok ileri bir seviyede ve dünyanın en iyi elektrikli araçlarını üretiyor.

Şimdi ise Model 3 için geri sayıma başladık ve bu araç Tesla’nın S ve X araçları arasında yer alıyor. İşte kısa kısa Model 3 hakkındaki sorular ve yanıtları;

Nedir? Tesla’nın en ucuz elektrikli aracı

Mesafesi ne kadar? Tek şarjla 346 km

Nasıl alırım? Tesla mağazalarında ya da web sitesinde 1000 dolar depozito vererek ayırt etmek mümkün

Ne zaman çıkacak? İlk araçlar 28 Temmuz’da çıkacak

Fiyatı ne kadar? ABD satış fiyatı 35 bin dolardan başlıyor

Ne kadar hızlı? 100 km hıza 5.3 saniyede erişiyor.

Tesla Model 3 Özellikler

Tesla’nın başlangıç seviyesi otomobili olan Model 3, tek şarjla size 215 mil – 346 km yol yaptırmayı planlıyor. 2015 model Nissan Leaf’in sadece 84 mil mesafesi olduğunu da düşünürsek, Tesla’nın ulaştığı rakam gayet tatmin edici.

Araca 5 yetişkin sığabilirken, 400 litre de bagaj genişliği var. Tabii tüm bunların yanında Tesla Model 3 için çok farklı konfigürasyonlar da yer alacak. 35 bin dolar başlangıç fiyatıyla satılan elektrikli araç, 100 km hıza 5.3 saniye içinde erişiyor. Bu yönüyle yine 2015 yılında çıkan elektrikli BMW 228i Convertible’a göre biraz daha hızlı diyebiliriz.

Tesla Model 3’ün rakibi kim?

Model 3, lüks benzinli ve ana akım elektrikli araçlarla yarışacak. Lüks kısımda karşısında BMW 3 serisi, Mercedes C serisi, Audi A4 ve Lexus IS gibi modeller yer alıyor.

Tabii bir de tamamen elektrikli BMW i3 ile hybrid araç Audi A3 Sportback de Tesla Model 3^ün karşısında yer alıyor fakat Tesla, onlara göre daha çok yol kat edebiliyor.

Tesla maalesef Türkiye’de resmi yollardan satılmıyor fakat ABD’de, Türkiye’yle kıyaslandığında gayet ucuz bir fiyatla (35 bin dolar) alınabiliyor. Aracı şimdiden 1000 dolar depozito ödeyerek galerilerden veya internet sitesinden de rezerve etmek mümkün.

28 Temmuz 2017 tarihinde, ilk 30 Tesla Model 3 araç sahiplerine teslim edilecek.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu