Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Yeni alınan bir telefon kaç saat şarjda kalmalı?

Yeni akıllı telefonlar kaç saat şarjda takılı kalmalı?

yeni telefon kaç saat şarjda kalmalı

Yeni alınan bir telefon kaç saat şarjda kalmalı sorusuna bir çok kişi yanıt aramaktadır.Yeni akıllı telefon alan kullanıcılar acaba telefonumu 12 saat mi yoksa 24 saat şarjda tutsam bataryası daha iyi mi olur diye düşünüp durmaktadır.Eski yıllarda kalan alışkanlıklardan bir tanesini yapmaktayız.Yeni çıkan akıllı telefonlarında bataryaları artık Lityum iyon pil olarak üretilmektedir.Eskiden bu teknoloji olmadığı için ilk olarak uzun süreli şarjda telefonu tutmak zorunda kalıyorduk ve telefonun şarjı bitmeden şarja takmıyorduk.Eski teknoloji ile şarj bitmeden şarja taktığımızda batarya çok çabuk ölüyordu.

Şimdiki teknolojide ise bunlar yok.İlk aldığınız bir telefonu normal yüzde yüz şarj olduktan sonra çıkartabilirsiniz ve tamamen şarjı bitirmeniz gerek kalmadan şarja takabilirsiniz.Tabi tam şarjını bitirip takmak daha iyidir.Fakat akıllı telefonlarda şarj çok çabuk bittiği için çoğu kez telefonlar şarjda durmaktadır.Üzerinden yıllar geçmesine rağmen bataryalar kolay kolay ölmemektedir.

İlk olarak Lityum iyon pil nedir onu öğrenelim (Wikipedia)

Lityum iyon pil (Li-ion) bir çeşit yeniden doldurulabilir pil. Çoğunlukla elektronik araçlarda kullanılır. Ağırlıklarına-büyüklüklerine oranla verebildikleri yüksek enerji ile en iyi pil çeşitlerinden biridir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu pillerde hafıza etkisi yoktur ve kullanılmadıkları zamanlardaki enerji kayıpları yavaştır. Uygunsuz kullanılmaları halinde tehlikeli olabilirler. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise diğer pil türlerine göre ömürleri daha kısa olabilir. Daha gelişmiş lityum iyon pil tasarımları ise lityum polimer pil (lithium polymer cell) ve lityum titanat pil hücreleridir.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir