Bilim ve Teknoloji

Xbox Scorpio: Çıkış tarihi, özellikleri ve fiyatı

Tarih boyunca konsolların gelişimi biraz garip oldu. Bilgisayar parçası ve akıllı telefon üreticileri her yıl ürünlerini güncellerken, konsol üreticileri böyle bir şey yapmıyor.

xbox kolu

Örnek vermek gerekirse, Xbox 360 oyun konsolu tam 8 yıl boyunca (görsel değişimleri saymazsak) tamamen aynı kaldı.

Buna rağmen, durum artık biraz değişiyor gibi. PS4 Pro ve Xbox One S örneklerinin yanında şimdi bir de Project Scorpio ismi var. Dolayısıyla, konsol üreticileri de artık PC gibi değişimler yapma peşinde.

Xbox Scorpio ne zaman çıkacak?

Henüz Xbox Scorpio için net bir çıkış tarihi bulunmasa da, bu yılın başlarında Microsoft’un yetkili ismi Phil Spencer  bazı ipuçları vermişti. Phil Spencer tarafından yapılan açıklamaların tamamını ele aldığımızda, muhtemelen Microsoft Haziran ayında Xbox Scorpio bir açıklama yapacak ve ürünün ‘tam ismini’, özelliklerini, fiyatını ve net çıkış tarihini bize duyuracak. Muhtemelen E3 2017 fuarı bunun için en uygun fırsat.

Xbox Scorpio fiyatı

Konsolun Avrupa çıkış fiyatının 500 Euro seviyesinde olması beklenirken, Türkiye’de malum vergiler yüzünden fiyat etiketi biraz yükselecektir. Xbox One S’in şu anda 1300 TL bandında olduğu düşünülürse, Xbox Scorpio da muhtemelen 2000-2500 TL arası bir fiyatla ilk alıcıya sunulabilir.

Xbox Scorpio özellikleri

Microsoft, daha önce Xbox Scorpio’nun özellikleri hakkında bazı açıklamalar yapmıştı. İlk olarak cihazda sekiz çekirdekli ve 2.3GHz saat hızlı bir işlemci kullanılacak. Bu yanıyla PS4 Pro’ya benzese de, onun saat hızı daha düşüktü. Orijinal Xbox One’da ise 1.75GHz hızında bir işlemci kullanılmıştı.

Xbox Scorpio’da asıl hedef oyunları 4K çözünürlükte oynamak. Cihazda 12GB GDDR5 sanal bellek mevcut ve bu yönüyle hem PS4 Pro’dan, hem de diğer Xbox One ürünlerinden daha güçlü. Ayrıca standart olarak 1TB sabit diskle geliyor.

Bu kadar ekstra güç beraberinde ekstra bir ısı yayılımı getireceği için, Xbox Scorpio’da daha iy ibir soğutma sistemi yer alacak. Üst düzey oyunları 4K çözünürlükte ve 60 karede akıcı olarak oynatacak olan bu yeni nesil konsol, aynı zamanda yeniden tasarlanmış bir Xbox One kontrolcü cihazına da sahip olacak.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu