Bilim ve Teknoloji

Windows 7,8 ve 10’da Klavye nasıl Türkçe yapılır?

Klavyeninizi Türkçe’ye çevirmek istiyorsanız bu yazımız tam size göredir.

klavye-turkce-yapma

Klavye Türkçe Nasıl Yapılır ?

Windows xp, 7, 8 ve 10 işletim sistemleri üzerinde klavyeyi Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Türkçe klavyeniz olmasına rağmen klavye değişik bir dile ayarlanmış olabilir. Bu şekilde bir klavye ayarında tuşlara basıldığında değişik semboller çıkar. Bu tip bir sorunu çözmek için klavye ayarlarını Türkçe Q yapmalısınız.

Klavye ayarları yaparken Alt + Shift aynı anda bastığınızda değişik diller geçişi uygulayabilirsiniz. Ctrl ve Shift tuşlarına birlikte bastığınızda ise diller için değişik düzenler yapabilirsiniz. Türkçe F yada Türkçe Q gibi.

Windows 10’da klavye türkçeye nasıl çevrilir

Denetim masası / Bölge ve Dil seçenekleri / Dil ayarları seçeneklerini kullanarak gelen ekran üzerinde klavyeyi görmeniz mümkün. Ayarlar kısmına tıklayın ve diller içinde klavye düzenini görüntüleyin ve bu kısımdan düzenleme yapın.

Windows xp, 7, 8 klavye türkçeye nasıl çevrilir

Başlat seçeneğine tıklayın. Arama kısmına intl.cpl yazarak yada Denetim Masası / Saat, Dil ve Bölge/ Klavyeleri veya diğer giriş yöntemlerini değiştir kısmına girin.

Açılan ekranda Klavye ve Diller kısmından Klavye Değiştir kısmına tıklayın.

Ekle butonuna tıkladıktan sonra Giriş dili ekle kısmından istediğiniz klavyeyi bularak işaretleyin ve tamam kısmına basın. Ardından Varsayılan giriş dili kısmından Klavye dilini seçin ve işlemi sonlandırın.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu