Bilim ve Teknoloji

Wİ-Fİ internet modemine kimler bağlandığını nasıl görebilirim

İnternetime gizli olarak bağlananları nasıl görebilirim?

modemime kimler bağlandı

Teknoloji konusunda ve diğer elimizden geldiği kadar sizlere destek vermeye devam ediyoruz.Bir ziyaretçimiz ADSL Wİ-Fİ internetinin genellikle akşamları çok yavaşladığını ve Wİ-Fİ internetine başka kimlerin bağlı olup olmadığını nasıl bakacağı yönünde yardım istemiştir.Birçok kişi modemlerinin şifresini bir kere girdikten sonra unuttuğunu bile söyleyebiliriz.Bazı modemlerde şifre ayarlı olmadığı için internetinize ortak çıkanlar olduğunu söyleyebiliriz.Hatta şifresiz wi-fi kullananların hattına başka bir kişi kullanıyorsa o kişinin yaptığı tüm illegal işlerde sorumluluk hat sahibine ait olduğunu bildirmek istedik.

Konumuza dönersek Wİ-Fİ internetinize bağlı olanları görmek için ilk olarak modeminizin arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir.Modemin kullanıma kılavuzunda modemin içine girmek için gerekli olan IP adresi,kullanıcı adı ve şifresi yazmaktadır.Giriş yaptıktan sonra açılan menüde sol kısımda bulunan kablosuz ayarlar sekmesine giriyoruz. “Kablosuz” ayarlar sekmesine girdiğimiz zaman ise karşımıza sağ ekranda ayarlar ve bilgiler menüsü gelecek. Bu menü altında kablosuz internete kimler bağlıysa hepsini görebileceksiniz.Hatta kullanıcıların MAC adreslerine kadar görebilirsiniz.

MAC adresi nedir; MAC adresi, (İngilizce Media Access Control, yani Ortam Erişim Yönetimi) bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. Örneğin, sizin bilgisayarınızda modeminizin ve ağ kartınızın kendine özel birer MAC adresleri vardır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu