Bilim ve Teknoloji

Trafik kazası yapan kişi tutanak tuttuktan sonra ne yapmalı?

Trafik kazasına karışan sürücülerin son zamanlarda en çok merak ettiği konuların başında Trafik kazası yapan kişi tutanak tuttuktan sonra ne yapmalı?

kaza tutanağı

Sorusu gelmektedir. Kazaya karışan araçların sigorta şirketlerinden paralarını almak için son derece önemli olan bu tutanak olayından sonra yapmanız gerekenler hakkında sizlere bilgi verelim.

İlk olarak yapmanız gereken araçların kazaya karıştığı nokta üzerinde kazayı aydınlatacak olan fotoğrafların hemen hemen her açıdan çekilmesi son derece dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Burada kazaya karışan araç sahiplerinin kendi aralarında anlaşma yapması durumunda fotoğrafların öneminin oldukça faza olmasından dolayı mutlaka tespit tutağını tuttuktan sonra araçlarınızın fotoğraflarınızı çekiniz. Özelikle olay yerini gösteren resimlerin oldukça fazla olması karar verme sürecinde en etkili olan yöntemlerin başında gelmektedir.

Kazanın meydana geldiği nokta üzerinde resimleri çektikten sonra yapmanız gereken trafiğin kontrollü bir şekilde sağlanması için araçlarınızı güvenli bir noktaya almak önemli konuların başında gelmektedir.

İki nüsha halinde düzenlenen kaza tespit tutanağının sürücüler tarafından alınmasından sonra kazaya karışan sürücüler elerinde bulunan bu tutanakları bağlı oldukları sigorta şirketlerine götürmek zorundadır. Sigorta şirketlerinin tuttuğu tramer kayıtlarında bu belgeler bulundurulmalıdır. Tramer sistemine giriş yapılan bu belgelerin 3 gün içerisinde sonuçlanmasında sonra kaza yapan sürücülere kaza kusurları hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Burada çektiğiniz resimlerin kazanın kusurlarını ortaya çıkartacağını düşündüğümüz zaman bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sigorta şirketleri arasında yapılan bu anlaşmadan sonra suçlu bulunan kişinin ödemesi gereken tutarı bağlı olduğu sigorta şirketi diğer firmaya ödemeyi gerçekleştirmek zorundadır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu