Bilim ve Teknoloji

Solar Impulse 2 Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Zorunlu İniş Yaptı

Solar Impulse 2 Olumsuz Hava Koşulları Nedeniyle Zorunlu İniş Yaptı

Solar Impulse 2

Çin’den Hawaii’ye gitmek üzere 30 Mayıs taraihinde havalanan Solar Impulse 2 isimli güneş enerjisi ile çalışan hava aracının, meydana gelen olumsuz hava koşulları ve hava akımının istenilen şekilde olmaması sebebi ile Japonya’nın Nagoya kentine zorunlu iniş yaptığı belirtildi.

Japon meteoroloji yetkilileri ile görüşme sağlandığı ve güvenlik koşulları gereği uçuşa devam etmenin riskli olacağı belirtilen açıklamada Japonya tarafından belirtilen koordinatlar doğrultusunda Solar Impulse 2’nin akşam saatlerinde Komaki havaalanına iniş yaptığı ifade edildi. 18 yıl boyunca dünya turu için çeşitli hazırlıklar yapıldığını fakat bu turun gerçekleşebilmesi için bazı koşulların sağlanması gerektiğini ve en önemli hususunda hava koşulları olduğu belirtilirken Hawaii uçuşunun tamamlanmış olması durumunda Dünya’nın tek seferde yapılan en uzun uçuşunun gerçekleşmiş olacağı belirtildi.

Kanat genişliğinin 72 metre olduğu belirtilen Solar Impulse 2 isimli hava aracının üzerinde bulunan 17 bin güneş enerji hücresi ile enerji topladığı daha sonra ise gece uçuşlarında depolanan enerji aracılığı ile uçuş gerçekleştirildiği belirtildi.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu