Bilim ve Teknoloji

Radyasyon haberlerine BTK açıklama yaptı

Dün gece uzun süredir beklenen Süper ay olarak nitelendirilen olay gerçekleşti.Ay, dünyamıza en yakın konuma geldi.Bu olay o kadar çok güzeldi ki herkes dışarılarda uzun süre ayı seyretti.Ay’ın ışıkları o kadar çok kuvvetliydi ki sanki gündüz gibi her yer aydınlıktı.Tabi bu olayı hemen sosyal medya üzerinden troll haberler gelmeye başlamıştı.

Büyük troll haberi şöyle yayıldı.Bunların arasında en fazla paylaşılan ise, bu gece 00:30 – 03:30 saatleri arasında gezegenimizde çok yüksek radyasyon olacağı için akıllı cihazların kapalı ve vücuda uzak bir konumda olması gerektiği oldu.

troll

Bu yalan bilginin hızla paylaşılmaya başlanması ile birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan bir açıklama geldi.

BTK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Sosyal medyada Singapur Televizyonu’na atıfta bulunularak ACİL başlığı ile yayınlanan ve bu gece (15 Kasım 2016 Salı) gezegenimizin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı uyarısı ile cep telefonları ve tabletlerin kapatılması gerektiği yönünde mesajların yayıldığı görülmektedir.

Doğruluğu teyit edilmemiş ve kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara vatandaşlarımızın itibar etmemesi ve ihtiyatla yaklaşması gerektiği değerlendirilmektedir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu