Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Photoshop’u ücretsiz nasıl kullanırız?

İnternet üzerinde onlarca, hatta yüzlerce ücretli ve ücretsiz fotoğraf-grafik işleme programları bulunuyor. Bunların kimisi amatörler, kimisi de profesyoneller için uygun olsa da Adobe firmasının yıllardır ürettiği Photoshop, sektörün bir numaralı yazılımı olmaya devam ediyor.

Her grafikerin, sektörde çalışanın ‘olmazsa olmaz’ şeklinde kullandığı Adobe Photoshop’un ücretsiz kullanımı veya satın alma şartları da merak edilenler arasında. Eğer siz de Photoshop kullanmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Adobe Photoshop nasıl korsan kullanılır?

Açık konuşmak gerekirse, Adobe Photoshop’un korsan olarak kullanılması yasak ve şikayet durumunda 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu ile ceza alabilirsiniz. Dolayısıyla hiçbir şekilde Photoshop’un korsan olarak indirilip kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Buna rağmen çeşitli kullanıcılar programın korsan sürümünü çeşitli sitelerden veya Torrent ağlarından indirerek kullanıyorlar. Özellikle amtlib.dll adlı dosyanın değiştirilmesi suretiyle Adobe Photoshop korsan olarak sınırsız kullanım sunarken, bazen de çeşitli aktivasyon programları aracılığıyla program bilgisayara orijinal sürümmüş gibi tanıtılmakta.

Adobe Photoshop nasıl ücretsiz kullanılır?

Dediğimiz gibi Photoshop’u hâli hazırda korsan olarak indirip kullanmak veya satın almak mümkün. Fakat bunun yanında programı legal yollardan da ücretsiz çalıştırabilirsiniz. Adobe’un resmi ürün sayfası olan https://helpx.adobe.com/tr/x-productkb/policy-pricing/cs6-product-downloads.html adresinde Photoshop programını indirip kayıt olduğunuz takdirde, 30 gün boyunca ücretsiz kullanmanız mümkün.

Buna rağmen 30 günün sonunda programın kullanımı sona erecek ve sizden satın almanız istenecek. Deneme sürümünü ise çeşitli taktikler yoluyla devam ettiren kullanıcılar var.

Adobe Photoshop nasıl satın alınır?

Adobe firması Photoshop ve diğer Creative Cloud ürünleri için farklı fiyat politikaları uygulamakta. Örneğin küçük veya orta ölçekli kurumlara ürün daha pahalı satılırken, öğrenciler, öğretmenler ve okullar ise indirimli olarak yararlanabiliyor.

Şu anda Türkiye fiyatlarına baktığımızda, Adobe Photoshop için kendi içinde ayrılan dört farklı Creative Cloud planı mevcut;

Fotoğrafçılar – Aylık 29,25 TL

Bireyler – Aylık 58,53 TL

Öğrenciler ve Öğretmenler – Aylık 58,53 TL

Küçük ve orta ölçekli işletmeler – Aylık 87,81 TL

Aslında bu planlar kendi içlerinde de ayrılıyorlar ve aylık ödemenin yanı sıra yıllık ödeme planları da bulunuyor. Eğer bireysel olarak sadece Lightroom ve Photoshop CC programlarını kullanacaksanız, yıllık 351 TL ödeyerek programa sahip olabilirsiniz. Bu plan daha çok fotoğrafçılara tavsiye edilirken, Photoshop’un yanında Illustrator veya diğer Creative Cloud ürünlerini de almak isterseniz fiyat farkı çoğalıyor. Örneğin tüm Adobe programlarının (Premiere Pro, After Effects ve Audition gibi) yer aldığı paketin ayık fiyatı 146 TL olarak belirlenmiş.

Öğrenci ve öğretmenlere Adobe programları çok daha uygun fiyatlarla sunuluyor. Bireysel olarak tüm programların olduğu paketi almak isterseniz 146 TL ödediğinizi söylemiştik. Bu fiyat özel öğrenci ve öğretmen paketinde ise 58,53 TL’ye düşüyor. 20’den fazla kreatif Adobe programının yer aldığı pakete yıllık 702 TL ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir