Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Nvidia GTX 1080 Ti vs Titan Xp: Hangisi daha iyi?

Nvidia GTX 1080 Ti’nin ‘en hızlı ekran kartı’ ünvanı pek uzun sürmedi. Kısa süre önce duyurulan ve yine Pascal GPU mimarisi kullanan Titan XP, şu anda piyasadaki en iy iekran kartı olarak gösteriliyor.

ekran kartı

Bu yazıda da iki ürünün özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştıracağız.

Nvidia GTX 1080 Ti vs Titan Xp: Fiyat Karşılaştırması

Nvidia GTX 1080 Ti modelinin Founders Edition sürümünü şu sıralar 3500-4000 TL arası satın almanız mümkün. Elbette özelleştirilen modelleri biraz daha pahalı ve fiyat 4000 TL’ye yaklaşıyor. Titan Xp ise hâliyle çok daha pahalı bir ekran kartı ve özellikleri de buna göre değişim gösteriyor. Şu anda Titan Xp’yi Türkiye içinde satın almak mümkün değil fakat Nvidia’nın resmi sitesinde satışa sunuldu bile. Kartın yurt dışı satış fiyatı, Nvidia GTX 1080 Ti modelinin tam olarak 2 katı. Dolayısıyla Türkiye’de de en azından 7000-8000 TL civarı bir fiyat beklenebilir.

Nvidia GTX 1080 Ti vs Titan Xp: Tasarım ve Özellikler

Her iki kart da tasarım olarak eski sürümlere benziyorlar. Kaldı ki ikisi için de ‘tamamen yeni’ kartlar demek zaten mümkün değil. Titan XP, daha önce Titan X’de kullanılan GP102 grafik işlemcisine sahip fakat tabii ki daha hızlısı. Güç kaynağı gereksinimleri ise her iki kartta da aynı kalmış. Bu kartları çalıştırmak için Nvidia’nın açıklamasına göre minimum 600W’lik bir güç kaynağına ihtiyacınız var.

Her ne kadar iki kartta da CP102 mimarisi kullanılsa da, Titan XP’nin CUDA çekirdek sayısı,RAM miktarı, hafıza genişliği daha yüksek. Ayrıca saat hızları ve güç tüketimleri aynı miktarda. Tabii ki hem GTX 1080 Ti’de, hem de Titan XP’de SLI desteği mevcut.

Ekran kartları Windows’ta tabii ki sorunsuz olarak çalışacak peki ya Mac? Nvidia, Pac Pascal mimarisi için bu ay Mac desteği sözü vermişti. Buna rağmen Titan Xp’de muhtemelen bu desteği göremeyeceğiz ama tüm 10 serisi GeForce kartları sorunsuz olarak yakında Mac Pro için güncellenmiş olacak.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir