Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LED Ampul medir ve avantajları nelerdir?

LED ampuller birçok açıdan diğer ampullere göre çok daha verimli ve uzun ömürlüdürler. Işık Yayan Diyot anlamına gelen LED teknolojisi son yıllarda kullanım alanı olarak çok yaygınlaşmış vaziyettedir. Ruslar tarafından icat edilmiş bir teknolojidir.

led ampül faydaları

Fakat elbette o yıllarda yaygın kullanım alanı yoktu. 1962 yılında ABD tarafından basit bir devre elemanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Nerelerde Kullanılır Ve Yararları Nelerdir?

Bu gün birçok alanda LED teknolojisi görmekteyiz. Arabalarımızdan, bilgisayarımıza, akıllı cihazlarımızdan tüm elektronik eşyalara, televizyondan, buzdolabına kadar birçok alanda LED ışıklardan yararlanılmaktadır. Hatta dış mekanlarda parklarda ve yollarda da LED lambalardan yararlanılmaktadır ve bu yönde bir yaygınlık söz konusudur. Gelişen teknoloji sayesinde yüksek parlaklıkta ışık verebilen bir yapıya sahip ışık kaynaklarıdır. Uzun ömürlü olmaları, düşük enerji harcamaları, sağlam oluşları, çok küçük boyutlara sahip oluşları ve çok hızlı kapanıp açılabilir olmaları gibi birçok avantaja sahiptirler.

LED Ampullerin Özellikleri

Aydınlatma ve enerji tasarrufu açısından geleneksel ampullere göre çok avantajlıdırlar. Bundan 8-10 yıl öncesine kadar pahalı olmaları nedeniyle pek tercih edilmeseler de günümüz dünyasında artık daha kolay satın alınabilir durumdadırlar. Son kullanıcı olan biz tüketiciler çok daha ucuz şekilde LED ampullerini satın alabilmekteyiz.

Daha düşük elektrik faturası demek olan LED ampuller aynı zamanda daha aydınlık mekânlar anlamına da gelmektedir. Aydınlatma oranı diğer ampullere nazaran çok daha yüksektir. Çok verimli çalışan bu lambalar geleneksel ampullere göre %50-80 arasında daha düşük enerji harcarlar. Tasarruflu denilen ampullere oranla bile (floresan ampul) -20 arasında daha tasarrufludurlar.

Akkor olarak bildiğimiz ampuller çok ısınırlar ve ısındıklarında hassas hale gelirler. Darbe esnasında flamanları kopabilir. Floresan ampuller de aynı şekilde çabuk bozulabilirler. Fakat LED ampuller darbelere soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklıdırlar ve kolay kolay arızalanmazlar.

Bir floresan ya da akkor ampulü yaktıktan 5 dakika sonra kendisine elle tutamazsınız. Oysa LED ampuller dışarıya ısı yaymadıkları için asla sıcak olmazlar. Çünkü LED teknolojisinde ampulün kendisi ısınmaz. Isınan ampulün içindeki dirençtir.

30.000 ile 50.000 saat arasında değişen uzun ömre sahiptirler. Bu yönü düşünüldüğünde diğer ampullere nazaran biraz daha pahalı olsalar bile uzun vadede avantajlı oldukları unutulmamalıdır.

Gözle temas halinde özellikle akkor lambaların gözde yarattığı olumsuz etki LED ampullerde çok fazla yoktur.

Soyum ampuller ve floresan ampuller daha geç devreye girerler. Oysa LED ampuller çok çabuk ışık verirler. Hatta çok düşük (-30 derece) sıcaklıklarda bile maksimum ışık yayarlar ve soğuktan etkilenmezler.

LED lambaların bilinen bir zararı yoktur. Oysa floresan ve sodyum lambalar içindeki gaz yardımı ile ışık yayan ürünlerdir ve bu gaz kırılma esnasında havaya karışır ve solunması halinde çok tehlikelidirler.

Tüm bunların dışında bilmemiz gereken başka hususlar da vardır. Bu teknoloji ülkemiz tarafından üretilmeyen ve ancak ithal edilen bir teknolojidir. Ülkemizde LED chip üreten bir firma henüz yok. İthal edildiği için piyasada kalitelisinden çok kalitesizine kadar değişik çeşitlerde markalar mevcuttur. Elbette durum böyle olunca düşük ışık kalitesine sahip, az ışık yayan ucuz ürünler de piyasada varlığını sürdürmektedir. 10 liraya aldığınız ve düşük ışık yayan bir LED ampul elbette arzu edilen bir ışık değerini vermeyecektir. Fiyatının ucuz olmasından ziyade alacağınız ampulün Lümen (ışık yayma oranı) değerine dikkat etmelisiniz. Lümen değeri ne kadar yüksekse etrafa yayacağı ışık o oranda fazla olacaktır. Bu ampul alırken ve özellikle LED ampul alırken dikkat edilmesi gereken husustur.

Ampul alırken Watt değerine bakılmamalıdır. İnsanlar bu değerin ampulün yaydığı ışık gücünü gösterdiğini sanırlar. Oysa Watt denilen şey o ampulün harcadığı elektriği gösterir. Dolayısı ile aydınlatma değerini yani ışık gücünü yukarıda değindiğimiz lümen değeri gösterir. LED ampuller düşük Watt gücü ile yüksek lümen değerinde aydınlık sağladıkları için çok avantajlı ve daha kaliteli ve parlak ışık saçan teknolojik ürünlerdir. Yani bir diğer ifadeyle, bir ampulün ne kadar çok ışık yaydığını Watt değeri değil limen değeri açısından değerlendirin. Bu bilgiler aldığınız ürünün kutusunun üzerinde mutlaka vardır ve olmalıdır.

Düşük Watt değerinde ve yüksek lümen oranına sahip ampulleri tercih ederseniz hem kesenize katkı sağlar ve daha düşük faturalar öder hale gelirsiniz ve hem de çok daha aydınlık mekanlara kavuşmuş olursunuz. Bu yönüyle bakıldığında asla düşük lümen değerine sahip LED ampulleri tercih etmemek gerekir. Bu yönüyle bakıldığında bu faydalı ampuller elbette diğer ampullere oranla çok fazla olmamak kaydı ile pahalıdırlar. Ama düşük fatura getirisi olduğu düşünüldüğünde zaten 3-5 fatura sonra zaten kendilerini amorti edeceklerdir.

Yazar Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir