Bilim ve Teknoloji

Intel Core i9 çıkış tarihi, özellikleri ve fiyatı

Skylake kod adı, Intelin altıncı nesil laptop ve masaüstü işlemcileri için kullanılıyor ve artık yerlerini Kaby lake adlı yedinci nesil almıştı.

Buna rağmen Skylake de henüz öldü diyemeyiz çünkü Intel, Skylake X serisi üst düzey işlemcileri tanıtmıştı. Bunun yanında artık Core i7 çipsetlerin yanına Intel yeni bir numara ekliyor: 9

AMD’nin Ryzen işlemcilerine karşı bir hamle olarak da görebileceğimiz bu atılımla Intel daha güçlü işlemciler üretmeye başlayacak ve artık yavaş yavaş pek çok ayrıntısını öğrendik. Peki Intel Core i9 ne zaman çıkacak?

Intel Core i9 çıkış tarihi

Computex 2017’de açıklama yapan Intel, yeni nesil çipsetlerin ilerleyen haftalarda geleceğini duyurmuştu. 12 çekirdekli i9-7920X işlemcisi Ağustos ayında resmen satışa çıkacak fakat diğer üç çip hakkında şu anda net bir çıkış tarihi bulunmuyor. Yine de Ekim ayında satışa çıkmalarını bekleyebiliriz.

Orijinal olarak Skylake işlemciler (Core i7-6600K ve Core i7-6700K de dahil olmak üzere) 5 Ağustos 2015’te çıkmıştılar.

Core i9 işlemci modelleri ve özellikleri neler?

Açıkçası Intel işlemcilerin saat hızlarını gizli tutuyor ve bunun da sebebi muhtemelen 7900X ile 7820X’teki 3.3 ile 3.6GHz temel hızlara ulaşamamaları. Eğer 16 ve 18 çekirdekli yeni işlemcilerin bu hızlara ulaşması beklentisindeyseniz, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Eğer Intel daha yüksek hızlara ulaşmayı başaramazsa, şimdilik durum böyle kalacak gibi.

İşlemciler LGA 2066 soketli (R4 adı da verilen) ve X299 çipsetli anakart gereksinimi duyacaklar. Ayrıca tüm i9 çipsetler dört kanallı DDR4-2666 RAM gereksinimi duyacaklar.

Fiyat konusunda ise gördüğünüz gibi 1000 ile 2000 Dolar arasında değişmekteler fakat elbette Türkiye’ye geliş rakamları vergi sebebiyle biraz daha artacaktır.

X299 çipset

X299 anakartlar SATA ve USB konektörlerün bant genişliğini X99’a kıyasla ikiye katlıyordu ve on adet USB 3.0 portuna ve sekiz adet SATA III portuna izin veriyordu.

Çipset tarafından 24’e kadar da PCIe desteği sağlanıyor.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu