Bilim ve Teknoloji

GM 6 ile GM 5 Plus özellik farkları neler – hangisi daha iyi

General Mobile marka telefonlar, uzun süredir Türkiye piyasasında yer alıyor ve fiyat-performans odaklı olan müşteriler tarafından tercih ediliyorlar.

General Mobile GM 5 geçtiğimiz yıl satışa sunulurken, General Mobile GM 6 ise çıkalı çok uzun süre olmadı. Peki GM 6 ile GM 5 Plus arasında ne gibi farklar var?

General Mobile GM 6 vs GM 5 Plus

Boyut ve tasarım yönünden baktığımızda iki telefon arasında ciddi farklar yer almazken, GM 6 daha hafif ve ufak bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Her iki telefon da kutudan Android 7.0 Nougat işletim sistemi yüklü olarak çıkarken, hem dahili hafıza, hem de bellek yönünden birbirlerine benziyorlar.

General Mobile GM 5 Plus’ta da, General Mobile GM 6’da da 3GB RAM ve 32GB dahili hafıza mevcut. Tabii her ikisinin de microSD kart yardımıyla hafızası yükseltilebiliyor.

GM 5 Plus modelinde Qualcomm Snapdragon 8 çekirdekli işlemci mevcut ve çekirdeklerin dört tanesi 1.5 GHz, diğer dört tanesi de 1.2 GHz hızlarında. General Mobile, GM 6’da ise çipset değişikliğine gitmiş ve Qualcomm Snapdragon yerine MediaTek tercih etmiş. Yeni MediaTek işlemci dört çekirdekliyken, 1.5 GHz hız frekansına sahip. Grafik işlemci birimi olarak Mali-T720 MP2 bulunurken, General Mobile GM 5 Plus’ta ise Adreno 405 bulunuyordu.

GM 5 Plus’ta 5.5 inç boyutunda, Full HD 1920x1080p çözünürlüklü ekran yer alıyordu fakat GM 6’da 1280x720p çözünürlüklü 5 inç bir IPS ekran tercih edilmiş. Ekran yönünden GM 5 Plus’ın hâlâ daha iyi olduğunu söylersek yanılmış sayılmayız.

Kamera kısmına baktığımızda da GM 5 Plus’ın bir adım önde olduğunu görüyoruz. GM 5 Plus’ta hem ön kamera, hem de arka kamera 13 megapiksel çözünürlüğünde. Ayrıca ön kamerada otomatik odaklanma ve LED flaş yer alırken, arka kamerada da çift LED flaş bulunuyor. GM 6’da ise arka kamera 13 megapiksel olsa da, ön kamerada 8 megapiksel bir lens mevcut.

Batarya kısmında General Mobile GM 5 Plus 3100mAh Quick Charge 3.0 özellikli bir pile sahipti. GM 6’da ise 3000mAh gücünde batarya mevcut. GM 6’nın pil ömrü GM 5 Plus’a göre biraz daha iyi diyebiliriz. GM 5 Plus’ın ekranının fazla büyük ve Full HD olması, bataryanın çabuk tükenmesine yol açabiliyordu.

Bağlantı yönünden General Mobile 5 Plus’ta Bluetooth 4.2 yer alsa da, GM 6’da Bluetooth 4.1 tercih edilmiş. Ayrıca her iki telefonda da Corning Gorilla Glass cam teknolojisi mevcut. Genel olarak söylemek gerekirse, daha eski olmasına rağmen bu karşılaştırmada General Mobile 5 Plus daha çok öne çıkıyor.

Şu anda General Mobile GM 5 Plus’ın çift SIM kartlı modeli yaklaşık 1000 TL fiyatlarla satılmakta. General Mobile GM 6 da yine çift SIM kartlı olarak benzer fiyata sahip.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu