Bilim ve Teknoloji

Doğal Taşları Ne Kadar Tanıyorsunuz, Hangi Taş Hangi Özellikleri İle Bilinir

Özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelen doğal taşlar hem şifa amaçlı kullanılmakta ve hem de güzel bir aksesuar olarak satın alınmaktadır.

ametist

Bazen bir takı olarak kullanılan bazen de evimizde ya da ofislerde güzel görünümlü bir obje olarak kullanılan bu doğal taşları yakından tanımak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Akik

Çeşitli renklerde olabilen bir taştır. Bir kalsedon türüdür ve tabakalarının sıralanışına göre değişik isimler almaktadır. Akik, agat ve Yementaşı olarak isim alır. Sicilya’da bulunan Achates akarsuyundan ismini almıştır. Koç, boğa, ikizler, aslan, başak ve yay burçlarıyla uyumlu bir taştır.

Azurit

Daha çok bakır yataklarında malahitle birlikte rastlanan bir taştır. Göz yorulmalarına karşı iyi geldiği söylenen bir taştır. Bilgisayar kullanan insanların göz yorulmalarına karşı kullanabileceği bir taştır.

Ametist

Bir kuvars kristalidir ve mor ya da menekşe renginde olan bir taştır. Şifa açısından en güçlü doğal taşlar arasındadır. Çok popüler bir taştır. Koç, yay, kova ve balık burçları ile uyumludur.

Dumanlı Kuvars

Kirli sarı ya da kahverengiye yakın bir renktedir. Akrep burcu ile çok uyumludur.

Florit

Şeffaf, yarı şeffaf halde bulunur. Mavi, mor, pembe, yeşil, kırmızı, sarı ve beyaz renklerde olabilir. Hepsinin karışımı bir renkte daha çok rastlanan bir taştır.

Garnet-Lal

Kırmızı renge sahip olanlarına halk arasında lal taşı denir. Koç, akrep, yay, oğlak ve kova burçları ile uyumludur.

Hematit

Gümüşe yakın gri renkten siyaha doğru değişken renklerde olan bir taştır. Görünüş itibari ile demire benzer ama oldukça kırılgandır. Koç ve oğlak burcu ile uyumludur.

Kalsit

Sert olmayan bir taş olduğu için takı yapımında kullanılmayan bir taştır. Aksesuar olarak kullanılır. Balık burcu ile uyumludur.

Kan

Koyu yeşil renktedir ve üzerinde kırmızı lekeler bulunur. Üzerine kan damlamış gibi göründüğünden kan taşı olarak bilinir. Koç ve balık burcu ile uyumlu bir taştır.

Kehribar

Fosilleşmiş bir reçinedir ve en popüler taşların belki de başında gelir. Ağrıyan bölgelere koyulduğunda ağrıyı hafiflettiğine inanılır. Aslan ve başak burcu ile uyumludur.

Kyanit

Şeffaf ve yarı şeffaf halde bulunur. Mavi, siyah ve kahverengi tonlarında olabilir. Bilinçli rüya görmeyi ve görülen rüyaların hatırlanmasını sağlar. Koç, boğa ve terazi burçları ile uyumludur.

Lapis

Fiziksel yeteneği ve iletişim yeteneğini güçlendirdiğine inanılan bir taştır. Değerli bir taştır ve bu nedenle piyasada oldukça fazla sahte lapis satılmaktadır. Üzerinde metalik ışıltılı sarı pirit taneleri ve beyaz kalsit çizgileri bulunur. Boğa, terazi, yay ve kova burçları uyumlu olduğu burçlardır.

Malakit

Aslında bir tür bakır cevheridir. Çok kaliteli olanları mücevher olarak kullanılır. Ağrıyan bölgenin üzerine koyulduğunda ağrıları giderdiğine inanılır. Terazi, yay ve oğlak burcu ile uyumludur.

Mercan

Mercan poliplerinin kireç halini almış iskeletlerinden meydana gelen organik bir taştır. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır ve koç, ile akrep burcu ile uyumludur.

Obsidyen

Volkanik magma tabakasının yeryüzüne çıktığı anda süratle katılaşması sonucu oluşan bir taştır. Bedende oluşan elektrik birikmesini boşaltmak için kullanılır. Akrep, oğlak ve kova burcu ile uyumludur.

Oltu

Organik bir taştır ve bitkisel organizmaların karbon halini alması ile oluşur. Negatif enerjiyi alır ve oğlak ile kova burcu ile uyumludur.

Pembe Kuvars

Pembe veya pembeye yakın renkte olan bir kuvars kristalidir. Boğa, terazi ve balık burcu ile uyumlu bir taştır.

Peridot

Olivin adı verilen magmatik kayaçların açık yeşil ve şeffaf sarı renkte olan bir çeşididir. Beden ve zihin dengesini sağladığına inanılır. İkizler, başak ve terazi burçları ile uyumludur.

Rodonit

Açık pembeden koyu pembeye değişen tonlarda rastlanabilen bir taştır. Üzerinde pirit tanecikleri ve siyah damarlar olabilir. Günlük yaşam içinde başarılı olmaya yardımcı olur.

Rutil Kuvars

İçinde çizgi şeklinde sarı veya siyah renkte titanyum bulunan bir kuvars çeşididir.

Başak ve akrep burcu ile uyumludur.

Safir

Çeşitli renklerde bulunabilen bir taştır ama en bilinen rengi koyu mavi olanıdır. Mücevherat sektöründe kullanılır. Böbrekleri kuvvetlendirdiğine inanılır. Boğa, yengeç ve yay burcu ile uyumludur.

Sitrin

Sarı renkli bir kuvars kristalidir. Ortamdaki istenmeyen enerjilerin engellenmesinde etkili olduğu düşünülür. İkizler ve akrep burcu ile uyumludur.

Topaz

Çeşitli renklerde olabilen bir taş olmasına rağmen daha çok mavi ve sarı renkte olanı bilinir. Şeffaf ya da yarı şeffaf haldedir. Uykusuzluk problemlerine iyi gelir, zihni sakinleştirir, bedeni gevşetir, gün sonunda rahat bir uyku çekilmesini sağlar. Boğa, ikizler, aslan, terazi ve yay burcu ile uyumludur.

Turkuaz ( Firuze )

Değerli bir taştır. Bu nedenle piyasada sahtesi oldukça fazladır. Mücevherat sektöründe kullanılır. Boğa ve yay burcu ile uyumludur.

Turmalin

Kıymetli taşlardandır. Çeşitli renkleri vardır. Denge ve uyumu sağlar. Koç, ikizler, aslan, başak, terazi ve oğlak burcu ile uyumludur.

Yakut

Elmastan sonra en değerli taştır. Doğal görünümü oldukça gösterişsizdir. Mücevherat sektöründe kullanılır ve oldukça değerli bir taştır. Koç, yengeç, aslan ve oğlak burcu ile uyumludur.

Yeşim

Değerli taşlar arasındadır. Mücevherat sektöründe kullanılır. Ruhsal gerginlikleri giderir, rahatlatır ve dinlendirir. Boğa, ikizler, yengeç, terazi ve kova burcu ile uyumludur.

Zirkon

Doğal halinde kahverengi olup kullanıma getirilmek için işlenme aşamasında ısıtılmak suretiyle şeffaf ve renksiz hale getirilir. İnce ve kalın bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Oğlak ve kova burcu ile uyumludur.

Zümrüt

Çok farklı bir yeşil renkte olup oldukça gösterişli bir taştır. En kıymetli taşlardan birisidir ve elmas ile yakuttan sonra en değerli taş olarak bilinir. Mücevherat sektöründe kullanılır. Bağışıklık sistemini, sinir sistemini, kalbi, ciğerleri ve böbreği kuvvetlendirir. Boğa, ikizler, yengeç ve aslan burcu ile uyumlu bir taştır.

Yukarıda sıralanan taşlar doğal ve kıymetli taşlardan sadece bazılarıdır. Sayıları oldukça fazladır ve dünyanın hemen hemen her bölgesinden değişik taşlar çıkarılmaktadır. Bazı rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılan ve bu yönüyle kullanılan taşlar olmakla birlikte, çoğu zaman aksesuar ve obje olarak değerlendirilirler.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu