Bilim ve Teknoloji

Cabin Crewe Slides Armed and Cross check

Uçaklarda kalkış ve iniş sonrası yapılan anons ne demek?

Cabin Crewe Slides Armed and Cross check

Uçak ile seyahat edenler uçak kalkmadan önce ve iniş yaptıktan sonra gelen anonsun ne olduğunu merak etmektedir.Yolcular genellikle Cross Check anonsunu anlamaktadır.Gelen sorular üzerinde uçaklarda yapılan bu anons hakkında açıklamadan bulunmak istedik.

İlk olarak bu anonsu pilot değil,kabin amiri yapmaktadır.Kalkıştan önce  ” Cabin Crewe Slides Armed and Cross check ” anonsu duyarsınız.Uçak indikten sonra ise ” Cabin Crewe slides disarm and cross check ” anonsu gelmektedir.

Amerika sivil havacılık dairesi tahliye kapıları yerden 1.8 metreden yüksek olan sivil uçakların tahliye kaydıraklarını kullanmak zorundadır.Tahliye kaydırakları kalkıştan önce gelen anons ile hazır hale getiriliyor.İniş yaptıktan sonra tekrar anons gelerek tahliye kaydırakları devre dışı bıraklıyor.Çok önemli olan bu sistemin neden manuel olarak kullanıldığı konusunda değinmek gerekirse bu sistem çok pahalı olduğu için arıza nedeni ile gereksiz bir durumda açılması önleniyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde bu anonslar için uçuş personelin kalkış ve iniş duası olduğu espirileri çok fazla gezmektedir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu