Bilim ve Teknoloji

Bu ay ziyaretçilerimizin bize sorduğu soruları ve cevapları?

-Youtube Videoları Instagram’a Nasıl Yüklenir?

Instagram kullnıcılarının merakla beklediği bir uygulamayla bundan böyle Youtube videolarını Instagram’a yüklemek mümkün. Bunun için üçüncü bir uygulamaya ihtiyacınız olacak.

İlk olarak telefonunuzdan Ayarlar- Güvenlik kısmına giriş yapın ve Bilinmeyen Kaynaklar kutusunu işaretleyin. İzni verdikten sonra diğer adımlara geçiş yapabilirsiniz. Google Play mağazına giderek ‘Videoder’ uygulamasını indirin. Uygulamayı indirdikten sonra videolarınızı Instagram’da paylaşmaya başlayabilirsiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra açın. Ardından orta kısımda yer alan Yeni Video Ara kısmına tıklayın. Aktif hale gelen çubuk kısmına istediğiniz videonun ismini yazarak Ara kısmına tıklayın. Karşınıza çıkan sonuçlar içinde aramış olduğunuz videoyu seçin ve indiğinde Instagram hesabınızı açın. Galeri kısmına geldiğinizde buraya tıklayın ve menü içinden en alt kısımda yer alan Videoder sekmesine tıklayın. Ardından İleri kısmına tıklayın. Düzenle kısmına geldikten sonra Makas işaretine dokunun. Aşağı kısımda çıkan pencereler yardımıyla 15 saniyelik bir bölüm seçin ve videonuzu istediğiniz gibi kırpın.

-WhatsApp Mavi Tık Nasıl Kaldırılır?

En popüler uygulamardan biri haline gelen WhatsApp mesajlaşma uygulamasında yer alan mavi tık işareti çoğu zaman istenilmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor. Mavi tıktan rahatsız olanlar için çok kolay bir işlemle mavi tık kaldırma yöntemini paylaşmak istedik.

Öncelikle bir mesaj geldiğinde mesajı okumadan internet bağlantınızı tamamen kesin. Mesajı şimdi açarak okuyun. Ardından mesajı tamamen silin ve bağlantıyı yeniden aktif hale getirin. Bu yöntemle karşı taraf işaretin maviye dönüştüğünü göremeyecektir.

İOS kulalnıcılarıda aşağıdaki yöntemle mavi tık işaretinden kurtulabilirler.

Mesaj aldığınızda telefonunuzu uçak moduna alarak işleme başlayın. Mesajı açarak okuyun ve uygulamadan çıkın. Uçak modunu kapalı tuttuğunuz için karşı taraf işaretin maviye dönüştüğünü göremeyecektir.

Mavi tık kaldırma yöntemlerinden bir diğeri ise; kilit ekran bildirimlerini aktif hale getirmektir. Bu yöntem için; Ayarlar- Bildirim- Kilit Ekranda Göster kısmını açın. Ardından telefonunuz kilitli halde olmadığında ayın işlemi tekrarlamak için başlıklar kısmını etkin hale getirin.

-Telefonun IMEI Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Aldığınız telefonun kaçak olup olmadığını öğrenmek için IMEI kaydını sorgulamanız gerekir. Özelliklede ikinci el telefon kullananlar için bu daha riskli bir hal alır. Telefon almadan önce IMEI kaydı olup olmadığını araştırmanız iyi olacaktır. Aksi takdirde telefonunuz bir kaç ay içinde kulllanılmayacak hale gelecektir. Telefonun IMEI kaydı nasıl sorgulanır diye merak ediyorsanız yazımızın devamında bu sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Elinizde bulunan cihazın IMEI numarasını merak ediyorsanız öğrenmeniz çok basit. Bunun için telefonunuz açık haldeyken #06# tuşlayarak ekrana numara çıkmasını bekleyin. IMEI öğrenebilmek için bir diğer yöntemde telefonun ayarlar bölümüe girip hakkında yazan yere tıklayarak IMEI numarasına kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Uyguladığınız yöntemlere rağmen hala IMEI numarasına ulaşamadıysanız telefonunuz kaçak demektir. Kaçak telefona sahipseniz bunu bir pasaport üzerine kayıt ettirerek cihazınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

-İPhone ve İPad Fotoğraf Nasıl Gizlenir?

İOS işletim sistemine sahip olan İphone yada İpad cihazlarda fotoğrafları gizlemek için bir takım basit yöntemler bulunmaktadır. Resimlerinizi tamamen gizli hae getirmek ve gizliliği kaldırmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Öncelikle telefonunuzdan Fotoğraflar kısmına girin. Gizlemek istediğiniz bir fotoğrafı açın. Fotoğrafın üstüne gelin ve basılı şekilde tutun. Ekrana gelen seçeneklerden Gizli kısmına basın. Ardından da Fotoğrafı Gizle kısmına basın.

Saklamış olduğunuz fotoğrafları yeniden görünür hale getirebilmek için; Fotoğraflar kısmına gidin. Alt kısımda yer alan Albümler kısmına tıklayın. Gizli’ye dokunduktan sonra çıkan fotoğraflar içinden gözükmesini istediğiniz fotoğraflara basılı tutun. Seçenekler kısmından Gizleme kısmına basılı tutun.

-Windows 10 İmaj Nasıl Alınır?

Windows 10 imaj alabilmenin en iyi yönlerinden biride istenilen zaman geri dönmenizi sağlamasıdır. Windows 7 ile başlayan özelliği kullanabilmenizin en basit yöntemini anlatacağız.

İlk olarak denetim masasına giriş yapın. Ardından file history kısmını açın. İmaj kısmını açabilmek için sol alt kısımda yer alan System Image Backup kısmına tıklayın. Sistem imajını meydana getirebilmek için Create a system image kısmına tıklayın ve imajını istediğiniz disk kısmını ve imajın hangi yere kaydedileceğini seçin. İmaj işlemini tamamladıktan sonra imajı geriye döndürmek isteyebilirsiniz.

Bunun için; bilgisayarın ayarlar kısmında yer alan çark şekline tıklayın ve giriş yapın. Ardından All Settings kısmına tıklayın. Bu bölümü saatin bulunduğu sağ alt bölgedende yapabilirsiniz. Bu kısımda gelişmiş ayarlara girin ve System image recorvy kısmına tıklayın ve alınan imajı yeniden bilgisayara yükleyin.

-Facebook Mail ve Numara Nasıl Değiştirilir?

Facebook hesabınızın mail ve numarasını değiştirmek isteyebilirsiniz. Güvenlik açısından veya herhangi bir nedenle facebook hesabınızın mail ve numarasını değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Mail adresi için; Ayarlar kısmına tıklayın ve Ayarlar sekmesine giriş yapın. Genel sekmesi içinde yer alan E-posta kısmına giriş yapın. Menü içinde yer alan ‘Bir başka e-posta adresi veya cep telefonu numarası ekle’ kısmına tıklayın. E- posta adresinizi değiştirebilmek için ‘Yeni e-posta’ kısmına tıklayın ve kullanmak istediğiniz e-posta adresini yazın ve ekle kısmına tıklayın.

Telefon numaranızı değiştirebilmek için ise; ‘Telefon numarası ekle’ kısmına tıklayarak istediğiniz numarayı ekleyin. Bilgileri tam olarak girdikten sonra Şifre onaylama kısmı ekrana gelmiş olacaktır. Şifre girerek bilgileri onaylayın.

-Ekran Parlaklığı Nasıl Ayarlanır?

Bilgisayarınızda ekran parlaklığını artırarak daha verimli çalışmalar elde edebilirsiniz. Ekran parlaklığı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda farklı şekillerde ayarlanır.

Masaüstü bilgisayarlarda ekran parlaklığını ayarlamak için; SBright yazılımını kullanmanız mümkün. Yazılımdan faydalanarak hızlı bir şekilde ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz. Programı indirdikten sonra sağ alt kısımda yer alan panel bölmesine sağ tıklayın ve ayarları yapılandırın.

Laptop bilgisayarlarda ekran parlaklığını ayarlamak için; yazılım kullanmanıza gerek yok. Bunun için; güç seçenekleri menüsünden yardım alabilirsiniz. Başka bir yöntem olarak FN+ekran parlaklık kısayol tuş bölmelerini kullanarak ayar işlemlerini yapabilirsiniz.

Öncelikle Denetim Masası- Donanım ve Ses- Güç Seçenekleri kısmına giriş yapın. Menünün alt kısmında yer alan Ekran parlaklığı kısmından ayarları istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

-Windows Sürücü Harfi Nasıl Değiştirilir?

Windows sürücüler otomatik harflerle adlandırılırlar. Sürücü harflerini değiştirebilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

Masaüstünde yer alan Bilgisayarım kısmına sağ tıklayın ve Yönet bölmesine giriş yapın. Solda yer alan kısımlardan Disk yönetimi yazan yere tıklayın. İsmini değiştirmek istediğiniz sürücüye sağ tıklayarak Sürücü harfi ve Yolu değiştir bölmesine tıklayın. Gelen sayfada Değiştir kısmına tıklayın ve sürücü için istediğiniz harfi belirleyerek tamama tıklayın. Yapılan işlem ardından sürücü harfi değişmiş olacaktır.

Sürücüde harf değiştirirken önyükleme modunda olan isimleri değiştirmeniz mümkün değildir. Değiştirmeye kalktığınızda hata ile karşı karşıya kalırsınız. Windows işletim sistemlerinde C büyük çoğunlukla sistem diski olarak adlandırılır.

-Windows Disk Dolu Hatası Nasıl Çözülür

İşletim sistemlerinde görülen disk dolu hatasının nasıl giderileceğini merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Diskde yer açabilmek için bazı programların ne işe yaradığını bilmeniz gerekmektedir.

Bilgisayarınızda yer alan gereksiz dosyalar Temp ve Prefetch dosyalarıdır. Burada bulunan klasörlere girerek gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz. Hangi diski temizlemek istiyorsanız sağ tıklayın ve özelliklere giriş yapın. Girişin ardından Genel sekmesinin alt kısmında yer alan Disk temizleme şıkkını seçin. Ardından otomatik bir şekilde Windows temizleyiciyi çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

İşlem bittikten sonra Bilgisayarım- Program Ekle Kaldır’a girin ve bu kısımda yer alan gereksiz yazılımları kaldırın. İsterseniz Winzip ile Winrar gibi yazılımları kullanarak dosyaları sıkıştırabilirsiniz.

-Yapışkan Tuşlar Nasıl Kapatılır

Yapışkan tuşlar menüler arasında hızlı geçişi sağlayan tuşlardan oluşur. 5 defa shift tuşuna basıldığında aktif hale gelirler. Yapışkan tuşlar açık haldeyken kullanıcılara bazı problemler çıkarabilirler. Yapışkan tuşları kapatmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Yapışkan tuşları kapatmak için; Denetim Masası- Erişim Kolaylığı- Erişim Kolaylığı Merkezi- Klavye kullanımı kolaylaştır menüsüne giriş yapın. Burada yer alan Yapışkan tuşları etkinleştir menüsünü kullanarak bu özelliği aktif hale getirebilir yada kapatabilirsiniz. Yapışkan tuşlar genellikle engelli kişiler için uygundur. Engellli kişilere bu özelliği anlatarak bilgisayarı daha verimli kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

-Android Tablet Nasıl Resetlenir

Android tabletlere bazı nedenlerden dolayı reset atmak isteyebilirsiniz. Öncelikle bu işe başlamadan evvel yedeklerinizi mutlaka almanız gerekmektedir.

İlk olarak Ses Kısma ile Güç düğmesine birlikte basarak tabletinizi açın. Tablet açıldıktan sonra android logosu gelecektir. Logo gelene dek tuşlara basmaya devam edin. Ardından Wipe data-factory yazısı ekranda görünecektir. Ses açma ile kapama tuşlarını kullanarak şıkları işaretleyebilir ardından da power tuşunu kullanarak onaylayabilirsiniz.

İkinci bir format yöntemi olarak; Ayarlar kısmını kullanabilirsiniz. Ayarlar menüsüne girerek Yedekle ve Sıfırla kısmına giriş yapın. Fabrika Verilerine Sıfırla kısmını işaretleyin ve fabrika ayarlarına dönüş yapın.

Bir diğer yöntem olarak tabletinizin hiç açılmaması durumunda başka bir işlem yapabilirsiniz. Tabletin açılmaması halinde tabletin Firmware sürümünü indirebilirsiniz. Firmware indirdikten sonra dosyayı hafıza kartının içine çıkarın. Ardından güç düğmesi ile bu düğmenin yanında yer alan tuşa basılı tutarak yükseltme halinde başlatın. Bu işlem 5 yada 10 dakika kadar devam edecektir. Ardından işlem tamamlanmış olacaktır.

-Bilgisayarda Ses Karşı Tarafa Gitmiyor Çözümü

Bilgisayarda yapılan görüntülü görüşmelerde bazı zamanlar ses karşı tarafa gitmeyebilir. Özelliklede Skype veya Facebook gibi programlarda sesin karşı tarafa gitmeme problemi sıklıkla görülüyor.

İlk olarak bilgisayarınızdan Başlat-Denetim Masası-Donanım ve Ses-Ses kısmına giriş yapın. Ardından Kayıt menüsünün içine giriş yapın. Burada yer alan Varsayılan Yap kısmını işaretleyin. Test ettiğinizde doğru çalışıp çalışmadığını ses düzeyinde görülen yükselme ve alçalmadan net bir şekilde anlayabilirsiniz.

İşlemlerden sonra problem hala aynı şekilde devam ediyorsa; Başlat’a tıklayın. mmsys.cpl yazıp Enter’a tıklayın. Kayıt sekmesine gelerek tıklayın. Mikrofana tıkladıktan sonra Özellikler kısmına girin. Mikrofon özellikleri kısmında yer alan Özel sekmesine giriş yapın. Mikrofon güçlendirme kısmındaki onayı tamamen kaldırın. Düzeyler kısmına tıklayın. Buradan ses seviyesini yükseltin. Son olarak Tamam kısmına tıklayarak işlemi sonlandırın.

-Facebook Oyun İstekleri Nasıl Kapatılır

Facebook sosyal paylaşım sitesinde oyun oynamak istemeyen fakat oyun isteklerine maruz kalan kullnıcılar için oyun isteklerini nasıl kapatacağınızı anlatacağız.

İlk olarak oyun istediğinin yan kısmında bulunan X işaretine tıklayın. Tıklamanın ardından bildirimleri kapat uyarısını alacaksınız. Kapat seçeneğini kullanarak o oyundan gelecek diğer istekleride kaldırmış olacaksınız.

Facebook’da bir oyun için engel koydunuz fakat bir süre sonra yeniden açmak istediniz. Bunun için Hesap ayarlarını açarak uygulamaların içine girin. Buradan istediğiniz oyunu bulun ve engelini kaldırın. Ardından oyun ile ilgili istekler almaya devam edebilirsiniz.

-LG G3 Hareket Ayarları Nasıl Yapılır

LG G3 cihazınızda hareket kontrolü sağlayarak birden fazla işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Tek bir hareket yardımıyla işlemlerinizi çok kısa süre içinde gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak Ayarlar-Genel sekmesini açın ve Hareketler kısmına giriş yapın. Burada yer alan birçok seçeneği isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Gelen aramaya cevap verin: Sizi arayan birine cevap vermek istediğinizde telefonu direkt olarak kulağınıza götürmeniz yeterlidir.

Zil sesi azalarak kaybolsun: Cihazınızı yerinizden aldığınızda ses azalıp gittikçe kaybolacaktır.

Gelen aramayı sessize alma: Aramaya bakmak istiyorsanız ekranını ters şekle getirmeniz yeterlidir.

Alarmı erteleme veya durdurma: Alarmınızı durdurmak için telefonu çevirme işlemini yapmanız yeterlidir.

Videoyu duraklat: Ekranınızı ters şekle getirdiğiniz zaman video kendiliğinden duracaktır.

Bu özellikleri kullanmak istiyorsanız yanlarında yer alan tiklere işaret koyabilirsiniz.

-İPhone Modem Olarak Nasıl Kullanılır

İphone telefonunuzu modem olarak kullanmak istiyorsanız önce bir takım ayarlar yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için öncelikle Kişisel Erişim Noktasını aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Erişimi aktif hale getirdikten sonra Wi-fi parolası belirleyin. Kendinize bir şifre belirledikten sonra işlem başarıyla tamamlanmış olacaktır. Yapılan işlemlerden sonra Wireless bağlantı için şifre girerek bağlantınızı kurabilirsiniz.

Usb kablosu ile bağlanmak için; cihazınızın usb kablosunu bilgisayarınıza takın. Ağ servislerinden cihazınızı seçip bağlantı kurabilirsiniz.

İphone cihazınızı; usb kablosu, wireless ve bluetooth kullanarak modem şeklinde kullanabilmeniz mümkündür.

-Windows 10 Tablet Modu Nasıl Açılır

Bilgisayarınıza yüklediğiniz Windows 10 işletim sisteminin tablet modunu kullanmak için çeşitli işlemler yapmanız gerekmektedir. Windows 10 işletim sisteminin tablet modunu açabilmek için ilk olarak Başlat menüsüne girin.

Ardından Ayarlar ve Tüm Ayarlar kısmına girdikten sonra Sistem ayarlarını açın. Buradan tablet modu kısmına tıklayarak tablet modu ayarlarına ulaşmanız mümkün.

Bu kısımda tablet modunu açarak bilgisayarınız bir kez daha açıldığı zaman tablet modunu ayarlayabilirsiniz. Buradan otomatik tablet modunun ayarlarını düzenleyerek isteğinize göre çeşitli ayarlar yapabilirsiniz.

-Skype Ekranını Karşıdaki Kişi ile Paylaşma

Skype programı ile konuşma yaparken bazı durumlarda ekranda yer alan görüntüyü karşınızdaki kişi ile paylaşmak isteyebilirsiniz. Skype’da uygulayacağınız bir kaç işlem yardımıyla karşınızdaki kişiye ekranınızı gösterebilirsiniz.

İlk olarak kişi listenizde konuştuğunuz kişinin üstüne sağ tıklayın ve ekran paylaşım özelliğini seçerek aktif hale getirin. Çağrı aktif hale gelince çağrı çubuğunun üzerinde + düğmesine tıklayın ve açılmış olan menü üzerinden Ekran paylaşımı bölümünü işaretleyin. Ekran paylaşımı için onay ekranı görünecektir. Bu kısımda Başlat deyin. Ekranın etrafında kırmızı çizgi görünecektir. Bu alan karşıdaki kişinin görmüş olduğu alan demektir. İstediğiniz zaman ekranda bulunan paylaşımı durdurabilirsiniz. Durdur butonu sayesinde ekran paylaşımına tamamen son verebilirsiniz.

Skype’ta ekranı karşıdaki kişi ile paylaşmak oldukça işinize yarayacak bir düzenlemedir. İleriki günlerde uzak masaüstü bağlantısı kurularak bu özellik dahada faydalı hale getirilebilinir.

-Gmailde E-mailler Tek Hamlede Nasıl Silinir

Gmail birçok kişinin kullanmış olduğu ve depolama alanıyla da göz dolduran bir e-mail servisi. Emaillerinizi tek tıkla silmek istiyorsanız aşağıda anlatacağımız işlemleri tek tek uygulamalısınız.

Email hesabınızı açın ve sol kısımda bulunan Diğer sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda Tüm postalar yazan yere tıklayın. En üst kısımda solda bulunan kutuyu işaretleyin. Daha sonra ekranda beliren ‘Tüm Postalar aramasındaki…’yazan yere tıklayın. Bu kısım Diğer sekmesinin altında yer alan linktir. Ardından sil butonuna tıklayabilirsiniz.

Ardından Google iki kere onay isteyerek emaillerin silinip silinmeyeceği ile ilgili onay isteyecektir. Bu uyarıların ikisinede Tamam demelisiniz. Emaillerin hepsi bu işlemden sonra silinmiş olacaktır. Silinmiş olan mailleriniz şimdide çöp kutusuna taşındı. Çöp kutusunu boşalt diyerek silmek istediğiniz maillerden tamamen kurtulabilirsiniz.

-Sony Xperia DNS Nasıl Değiştirilir

Sony Xperia telefonunuz için dns değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Eğer internet sitesi mahkeme kararıyla ulaşıma kapatıldıysa dns değiştirerek siteye rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Öncelikle Uygulamalar menüsü açın. Oradan Ayarlar kısmına gidin ve burada yer alan wi-fi kısmına tıklayın. Burada karşınıza bir wi-fi listesi çıkacak. Bu listede kullanmış olduğunuz ağın üstüne gelerek basılı halde tutun. Ağı değiştir kısmına gidip yeniden yapılandırma durumunu başlatın. Burada yer alan IP ayarına dokunun ve Statik olan kısmı seçin. Karşınıza gelen listede;

DNS 1 kısmını: 8.8.8.8 DNS 2 kısmını: 8.8.8.4 şeklinde ayarlayın. Ardından Kaydet kısmına basarak işlemi tamamlayın. DNS ayalarını bu şekilde değiştirmiş oldunuz. Şimdi istediğiniz gibi sitelere giriş yapabilirsiniz. Bu işlemi Sony Xperia M, Xperia Z ve T modellerinde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

-General Mobile Discovery DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

General mobile discovery telefonunuzla yasaklı olan sitelere girmek için dns ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir. Cihazınızdan hızlı şekilde dns ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gerekmektedir.

İlk olarak Ayarlar-Kablosuz Ağ Ayarları kısmına gidin. Ardından wi-fi ağlarına tıklayın ve wi-fi listesinin gelmesini bekleyin. Liste geldikten sonra bağlanmak istediğiniz ağın üstüne gelerek basılı şekilde tutun.

Buradan Adı değiştir kısmına ve ardından da Gelişmiş Seçenekler kısmına dokunun. IP ayarlarını;

DNS 1 ayarlarını: 8.8.8.8 DNS 2 ayarlarını ise: 8.8.8.4 olarak ayarlayın. Değiştirdikten sonra Kaydet kısmına basın ve işlemi tamamlayın. Yukarıda yapmış olduğunuz işlemi; Elite 2, GM, Discovery Elite ve Air modellerinde uygulayabilirsiniz.

-Google Play Otomatik Güncellemeler Nasıl Kapatılır

Google Playden indirilen uygulamalar bir süre sonra yeni güncellemelerle birlikte sürekli veri paketinizin bitmesine neden olabilirler. Bu durumun önüne geçmek için güncellemeleri kapatmanız gerekmektedir.

İlk olarak Google Play uygulamasını başlatın ve buradan Ayarları açarak Uygulamaları Otomatik Güncelle kısmına gidin. Bu kısımdan istediğiniz gibi ayarlama yapabilirsiniz. Uygulamalrın güncellenmesini dilerseniz hiç bir zaman yaparak güncellenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Güncellemeleri kendiniz yapmak istiyorsanız Google Playde yer alan uygulamayı açıp güncelle kısmına tıklayabilirsiniz. Ya da sadece wi-fi açıkken güncelleme seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu şekilde uygulamaların güncelleme aralığını kendiniz belirleyebilirsiniz.

-Android Silinen Mesajlar Nasıl Kurtarılır

Android cihazınızda mesajları yanlışlıkla sildiyseniz çeşitli işlemlerden sonra mesajlarınıza tekrar ulaşmanız mümkün. Bazı yazılımlardan faydalanarak silinmiş olan mesajlarınızı geri getirebilirsiniz.

Android silinen mesajları geri getirmek için; Coolmuster Android SMS+Contacts Recovery yada Wondershare Dr. Fone for Android uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu yazılımların Windows ile Mac uyumlu şekilleri bulunmaktadır. Size anlatacağımız kurtarma işlemini Dr. Fone for Android üstünden anlatarak mesajlarınızı kurtarmanıza yardım edeceğiz.

Programı bilgisayara indirin ve kurma işlemini gerçekleştirin. Programı çalıştırdıktan sonra telefonunuzda USB Hata Ayıklama kısmını aktif hale getirin. Bu kısma ulaşmak için Ayarlar-Geliştirici Seçenekler kısmından ulaşabilirsiniz. Menüyü göremezseniz Telefon Hakkında kısmından Sürüm Numarası kısmına ard arda dokunun. Ardından geliştirici kısmın aktif hale gelmesini sağlayın.

Wondershare yazılımını indirerek yükleyin. Ardından çalıştırın ve telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Cihazı bilgisayara bağladığınızda kurtarma seçenekleri ile ilgili önünüze bir liste gelecektir. Messaging kısmını işaretleyerek Next butonuna basın. Sol tarafta yer alan Messages klasörünü seçerek kurtarmak istediğiniz mesajları seçebilirsiniz. Ardından Recover tuşuna basarak istediğiniz mesajları kurtarmış olacaksınız.

-Android Telefon Fare ve Klavye Olarak Nasıl Kullanılır

Android telefonunuzu fare ve kalvye olarak kullanmak istiyorsanız bir takım uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Cihazınızı fare ve klavye olarak kullanmak için aşağıda yer alan işlemleri uygulamanız gerekmektedir.

Öncelikle telefonunuza Intel Remote Keyboard uygulamasını yükleyin. Ardından Intel Remote Keyboard Host’u bilgisayarınıza indirerek kurun. 32 bit veya 64 bit indirdiğinize emin olun. İşletim sisteminizle örtüşmesine dikkat edin. Cihazınızda Windows’lu bilgisayarınızı seçerek işleme devam edin. Windows’lu olan bilgisayarınızda bir QR kodu ortaya çıkacaktır. Beliren kodu telefonunuzun kamerasını kullanarak tarayın. Cihazların eşleşmesini sağlayın. Ayarlar bittikten sonra telefonunuzu fare ile klavye olarak kullanabilirsiniz.

Bu işlem için ücretli bir uygulama tercih etmek isterseniz Remote Mouse uygulamasını kullanabilirsiniz.

-Google Chrome Geçmişi Nasıl Temizlenir

Android telefonlarda Google Chrome geçmişini temizlemek isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri uygulayarak kısa sürede Google Chrome geçmişini temizleyebilirsiniz.

Öncelikle telefonunuzda Google Chrome tarayıcısını açın. Ardından sağ üst kısımda bulunan üç çizgili yere dokunun. Gelen menüde Ayarlar kısmına tıklayın. Karşınıza gelen ekranda Gizlilik kısmına dokunun. En alt kısımda bulunan Göz Atma Verilerini Sil yazan kutucuğa tıklayın. Bu kısma tıkladıktan sonra Google Chrome geçimişiniz hızlı şekilde silinecektir.

Tarayıcıda sadece belli web sitelerini silmek isteyebilirsiniz. Bunun için ise; Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra Site ayarlarına kısmına giriş yapın. En üst kısımda yer alan Tüm siteler kısmına dokunun. Üst kısımda beliren kutuya silmek istediğiniz sitenin adını yazmaya başlayın. Siz harfleri yazar yazmaz site adı çıkmaya başlayacaktır. Bu kısımdan dokunarak sitenin adını kolay bir şekilde silebilirsiniz.

-Facebook Messenger’da Konum Nasıl Gizlenir

Facebook Messenger uygulamasında bulunduğunuz konumun sürekli açık olması ve takip ediliyor hissi yaratması pekçok kişinin onaylamadığı bir durum. Konumu gizlemek için aşağıda önerdiğimiz işlemleri uygulayabilirsiniz.

Telefonunuz Android işletim sistemine sahipse; Facebook Messenger uygulamasını açarak işleme başlayın. Sağ üst kısımda bulunan butona tıklayın. Bu kısımda Konum – Yeni mesajlar varsayılan olarak konum içerir yazan yerin işaretini kaldırın.

Telefonunuz İOS işletim sistemine sahipse; Ayarlar menüsünü açın. Ardından Gizlilik altında yer alan Konum Servisleri menüsünü tıklayın. Bu kısımdan ‘Asla’ kısmını seçerek durumunuzu ayarlayın.

-Windows 10 Giriş Şifresi Nasıl Kaldırılır

Windows 10 giriş şifresini yazarak bilgisayarınıza giriş yapmak kimi durumlarda zor gelebilir. Koymuş olduğunuz şifre 4 haneli bile olsa bazı zamanlarda bu şifreyi bile yazmaya işenebilirsiniz. Windows 10 giriş şifresini tamamen kaldırmak için aşağıdaki işlemleri uygulamanız gerekmektedir.

Öncelikle klavyenizden Win+R tuşlarına birlikte basarak Çalıştır penceresinin açılmasını sağlayın. Buraya control ueserpasswords2 yada netplwiz komutlarından istediğinizi yazın. Açılan pencerede Kullnıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir yazan yerin yanında bulunan tiki kaldırın ve Tamam’a tıklayın. Otomatik oturum aç kısmında kullnıcı adınız geldiğinde yalnızca hesabın parolasını yazın. Ardından Tamam’a tıklayarak onaylayın. Bu işlemden sonra giriş yaparken şifre girmenize gerek kalmayacak.

-Windows Kayıt Defteri Nasıl Temizlenir

Bilgisayarınız yavaşladığında kayıt defterinde yer alan çeşitli verileri silmeniz gerekebilir. Kayıt defterindeki verileri düzgün şekilde silebilmek için çeşitli yazılımlar kullanabilirsiniz. Bu yazılımlardan bazıları; CCleaner, Wise Registry Cleaner Free, Registry Mechanic gibi yazılımlardır.

CCleaner uygulamasını indirerek işleme başalayabilirsiniz. Uygulama içine girdiğinizde solda yer alan menülerden Kayıt Defterini seçin. Kayıt Defteri Bütünlüğü kısmında taranacak olan yerleri görmeniz mümkün. Hepsini seçerseniz daha iyi bir verim alırsınız. Bu aşamadan sonra ise Sorunlar için Tara kısmına tıklayın. Seçili sorunları çöz dedikten sonra sorun çıkaran kayıtları kısa süre içinde çözebilirsiniz.

Çıkan Yedekleme uyarısına evet deyin ve kayıt defterini yedekleyin. Tüm sorunları çöz deyip sorun çıkaran problemleri çözebilirsiniz.

-Android Cihazlardaki Videolar Nasıl Sıkıştırılır

Android telefonunuzda yer alan videoların boyutu oldukça büyükse ve yer sağlamak için videoları silmek zorunda kalıyorsanız artık bu mecburi alışkanlığınızdan vazgeçmeniz mümkün. Videoların boyutunu küçültüp sıkıştırarak videolarınızı silmek zorunda kalmayacaksınız.

Video Compressor uygulamasını kullanarak videolarınızı istediğiniz şekilde küçültebilirsiniz. Cihazınızda uygulama sayesinde çok daha fazla yer açılacaktır.

İlk olarak uygulamayı indirin. Ardından uygulamayı açtığınızda gelen ekranda üst tarafta yer alan Browser butonuna tıklayın ve videoyu seçin. Videoyu seçin ve Output Name yazan kısma videoya istediğiniz bir ismi verin. Altında bulunan Compressed File Size kısmına ise videonun kaç MB’a kadar sıkıştırılacağını yazın.

Bu bölümleri düzenleyin ve Convert butonuna basın. Çubuklardan ileri giderek video sıkıştırma işlemini başarılı şekilde tamamlayın.

-Android Telefonlarda Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir

Android sisteme sahip telefonlarda klasik yazı türünden sıkıldıysanız ve farklı yazı tipleri arıyorsanız uygulayacağınız bir kaç işlemle yazı tipini değiştirebilirsiniz.

İlk olarak cihazın Ayarlar kısmına girin. Daha sonra Cihazım sekmesine tıklayın. Kişiselleştirme kısmında bulunan Ekran seçeneğine tıklayın. Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Yazı Tipi kısmına tıklayarak istediğiniz yazı tipini seçin.

Burada yer alan yazı tiplerini beğenmezseniz İndir kısmına tıklayabilir ve mağazada yer alan yazı tiplerinden birini seçebilirsiniz. Bu kısımdan yazıların boyutlarınıda istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

-Mobilde Otomatik Açılan Videolar Nasıl Durdurulur

Sosyal medyada otomatik olarak açılan uygulamalar telefonlarınızın kotasını hızlı bir şekilde bitirirken, size otomatik açılan videolardan kurtulmak için bir rehber hazırladık.

Twitter İçin; otomatik olarak açılan videolardan kurtulmak oldukça kolay. Engellemek için; profil ayarlarına girin ve ardından videoyu otomatik oynat kısmını açarak bu özelliği tamamen iptal edin.

Facebook İçin; otomatik olarak açılan videolardan kurtulmak en az Twitter uygulamasındaki kadar kolay. Engellemek için; Ayarlar- Videolar- Videoları Otomatik Oynat kısmından sağ üst tarafta yer alan üç çubuğa basın ve Uygulama Ayarları- Otomatik video oynatma bölümünden yapabilirsiniz. Apple telefonlarda; Ayarlar- Video ayarları kısmından videoların otomatik şekilde oynamasını tamamen iptal edebilirsiniz.

Instagram için; otomatik oynatma videolarından tamamen kurtulmak üzere Profilinize girin ve buradan Ayarlara giriş yapın. Bu kısımdan da data kullanımı menüsüne girin. Bu menüden otomatik olarak açılan videoları engelleyebilirsiniz.

-Android’de Ana Ekrana Web Sitesi Kısayolu Nasıl Eklenir

Android telefonlarınızda sık sık girdiğiniz web sitelerini ana ekrana eklemeniz bundan sonra oldukça kolay. Girmek istediğiniz siteyi web tarayıcınızda uzun uzun aramanıza gerek kalmayacak.

Standart olan web tarayıcısında bu işlemi yapmak için; girmek istediğiniz web sitesini adres satırına girin. Sağ üst tarafta bulunan Yer İmleri kısmına tıklayın. Gelen ekranda kısayolun adını ayarlayabilirsiniz. Adını belirleyin ve Kaydet butonuna tıklayın. Yer İmleri kısmında eklenen kısayolun üstüne basılı tutun. Ardından gelen pencerede Ana ekrana kısayol ekle seçeneğine tıklayın. Böylelikle sitenin kısayolu uygulamalar arasına girmiş oldu.

Chrome tarayıcısında ise bu işlemleri yapmak daha kolay. Tarayıcıyı açın ve istediğiniz web sitesinin ismini yazarak siteye gidin. Sağ üstte yer alan üç noktalı yere tıklayın ve Ana ekrana ekle kısmına basın. Bu kısımda da başlık bölümünü düzenleyin ve Ekle butonuna tıklayın. Yaptığınız işlemden sonra kısayol ekrana sabitlenmiş olacaktır.

-Windows’ta Klasörler Nasıl Şifrelenir

Windows’ta bazı klasörlerinizi şifrelemek için sıkıştırma programlarından faydalanabilirsiniz. WinRAR uygulamasında bulunan şifreleme özelliği sayesinde klasörlerinizi kısa yoldan şifrelemeniz mümkün. İsterseniz başka bir sıkıştırma uygulamasıyla birliktede aynı işlemi yapabilirsiniz.

İlk olarak şifrelemek istediğiniz klasöre sağ tıklayın ve Arşive Ekle butonuna tıklayın. Ardından gelen pencerede en üst menü içinden Gelişmiş kısmına ardından da Parolayı ayarla kısmına tıklayın. Seçtiğiniz parolayı iki kere girin ve Dosya isimlerini şifrele kısmını aktif hale getirin. Parolayı ayarladıktan sonra bütün penrecelerde Tamam kısmını tıklayarak işlemi sonlandırın.

Bundan böyle dosyaya çift olarak tıkladığınızda parola ekranı gelecektir. İşlemi sonlandırdıktan sonra Orijinal klasörü silmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmazsanız işlemlerin faydası olmayacaktır.

-Gmail’de Gönderilen Maili Geri Alma Yöntemi

Gmail’de yanlışlıkla göndermiş olduğunuz bir maili geri almak için aşağıdaki yöntemi uygulamanız mailin karşı tarafa ulaşmadan geri alınmasını sağlayacaktır.
Bu işlemi yapmak için öncelikle Gmail hesabınızı açın. Ardından sağ üst tarafta yer alan çark işaretine tıklayın ve bu kısımdan Ayarlar sekmesini bularak tıklayın. Ayarlar kısmının orta taraflarında yer alan Göndermeyi geri al isimli bir şık göreceksiniz. Bu kısmın başında bulunan Göndermeyi Geri Almayı Etkinleştir kısmını aktif hale getirin. Burada saniye seçeneklerini ayarladıktan sonra Değişiklikleri Kaydet kısmını kullanın ve Gmail’e geri dönüş yapın.

Bundan böyle e-posta gönderdiğinizde ekranın üst kısmında Geri al butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayarak göndermiş olduğunuz maili geri alabilirsiniz.

-Android’de Uygulama Bildirimleri Nasıl Kapatılır

Android telefonlarda yüklemiş olduğunuz uygulamalardan gelen bildirimler sizi rahatsız etmeye başladıysa kısa bir yöntemle bu bildirimlerden kurtulabilirsiniz. Uygulamalar bazen reklam amacıyla size bildirim gönderebilirler. Kimi uygulamalar bu reklamları abartarak vaktinizi çalabilirler. Aşağıdaki yöntemle bildirimlerden tamamen kurtulabilirsiniz.

İlk olarak uygulama menüsü içinde Ayarlar kısmına giriş yapın. Ardından Ayarlar menüsü içinde Uygulamalar bölümünü bulun. Uygulamalar menüsü içinde telefonda yer alan uygulamaları göreceksiniz. Hepsi sekmesine gidip bildirimini tamamen kapatmak istediğiniz uygulamayı bulun ve seçin. Gelen ekranda uygulamaya ait olan bilgiler yer alacaktır. En üst kısımda yer alan Bildirimleri Göster kısmında bulunan işareti kaldırın ve işlemi tamamlayın.

Sayfadan çıktıktan sonra atrık uygulama ile ilgili olarak bildirimleri almaktan kurtulmuş olacaksınız. İstemediğiniz bildirimler için aynı yöntemi kullanarak bildirimlerden kurtulmanız mümkün.

Bu özellliği tamamen durdurabilmek için cihazınızın Android 4.1 ile üzeri bir sürüm olması gerekmektedir.

-Android Disk Temizleme Nasıl Yapılır

Android kullanıcıları cihazlarına sürekli program yüklerken eskilerini kaldırmayı es geçtikleri için bir süre sonra onlarca uygulama birikir. Android’de yer alan uygulamaları kaldırmak cihazınızın hız olarak daha verimli hale gelmesini sağlar. Disk temizleme işlemini belli aralıklarla yaparak performansını artırmanız gerekmektedir.

Bunun için öncelikle Ayarlar kısmına giderek Uygulamalar menüsünü açın. Bu menüyü açtığınızda karşısınızdalistelerin yer aldığını göreceksiniz. Bir uygulama belirleyerek üstüne tıklayın ve silmek istediğiniz uygulama için Kaldır butonuna tıklayın.

Bazı uygulamalar çok uzun zaman kullanıldıklarında veri birikimi yaparak telefonunuzu yavaşlatabilirler. Bu durumun önüne geçmek için uygulamanın üstüne tıklayın ve menüde bulunan Önbelleği temizle ile Verileri sil kısımlarını kullanarak birikmiş verileri temizleyin. Uygulamalarınız çok mühimse bu seçeneği kullanmayın. Bu işlem kaydedilen uygulama ayarlarının sıfırlanmasına neden olabilir.

Diğer bir yöntem ise; gereksiz gördüğünüz uygulamalar için bir uygulama kullanmak. Google Play Store mağazasından indirebileceğiniz Clean master uygulamasıyla birlikte gereksiz uygulamaları anında silip cihazınızı daha işlevsel bir hale getirebilirsiniz.

-Play Store Arama Geçmişi Nasıl Silinir

Google Play Store’da yapmış olduğunuz aramaları bir süre sonra silmek isteyebilirsiniz. Anlatılan adımları tek tek uygulayarak arama geçmişini temizleyebilirsiniz.

İlk olarak uygulamaya girin ve arama kısmına tıklayın. Burada daha önceki aramaların çıktığını göreceksiniz. Burada yer alan sol menü içinden Ayarlar kısmına tıklayın. Ardından Yerel Arama Geçmişini Temizle yazan yere tıklayın. Bu işlemden sonra arama geçmişi silinmiş olacaktır.

Bu işlemin haricinde şimdiye dek hangi uygulamaları yüklediğinizi öğrenmek istiyorsanız; yine ayarlar kısmından Uygulamalarım kısmına girin ve Tümü seçeneğine tıklayın. İndirmiş olduğunuz uygulamaları liste şeklinde göreceksiniz.

-Google Play Ebeveyn Kontrolü Ayarları Nasıl Yapılır

Google Play her ne kadar yetişkinlerin ihtiyaçlarına cevap veren bir portal olsada bazı durumlarda çocuklar için zararlı hale gelebiliyor. Uygulama cenneti olarak tabir edilen Google Play Store’u çocuklara karşı daha güvenli hale getirmek için aşağıda yer alan adımları uygulamanız yararınıza olacaktır.

İlk olarak cihazda bulunan Google Play Store uygulamasına gidin ve giriş yapın. Ardından soldaki menüden Ayarlar kısmına giriş yapın. Kullunıcı denetimleri kısmının alt tarafında bulunan İçerik filtrelemesi kısmını seçin ve giriş yapın. Burada karşınıza filtreleme yolları çıkacaktır.

Burada bulunan ve her içerik için filtreleme seçeneği sunan Yüksek olgunluk gerektiriyor butonunu aktifleştirin ve ardından Tamam’a tıklayın. Bu şekilde diğer filtreleme araçlarınıda kullanmanız mümkün. Mesela; Satın almalarda şifre gerekli kısmına tıklayarak izinsiz satın alma bölümlerinin kullanılmasını tamamen engellemeniz mümkün.

-Facebook’tan Programsız Video İndirme Nasıl Yapılır

Sosyal ağlar içinde en sık kullanılan Facebook’ta bazı zamanlarda izlediğiniz bir videoyu çok beğenebilirsiniz. İzlediğiniz bir videoyu bilgisayarınıza indirmeniz için eklenti veya program kullanmanıza gerek yok .

İlk olarak paylaşılan videonun paylaşım tarihine tıklayın ve buradan video sayfasına gidin. Girdiğiniz yerde video bağlantısını düzenlemeniz gerekmektedir. Bu adreste bulunan www kısmını silin ve bu yere ‘m’ harfini ekleyin. Böylelikle mobil siteye girmiş olacaksınız. Bu işlemden sonra Facebook mobil sayfasına girmiş olacaksınız. Video oynat kısmına bastıktan hemen sonra durdurun. Ardından sağ tıklayarak Video olarak kaydet kısmına tıklayın.

Kaydet kısmına bastıktan hemen sonra videonun nereye indirileceğini seçebilirsiniz. Ardından indirme işlemini başarılı şekilde başlatabilirsiniz.

-Skype Reklamları Nasıl Kapatılır ve Engellenir

En ünlü sohbet rpogramlarından biri haline gelen Skype programında çıkan reklamlar bazen can sıkıcı bir hal alabiliyor. Skype reklamlarını tamamen kapatarak sohbetinize devam etmek istiyorsanız aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulamalısınız.

İlk önce bilgisayarınızdan Denetim Masasına giriş yapın. Bu kısımda İnternet Seçenekleri kısmını bulun. İnternet sekmesi içinde bulunan Güvenlik sekmesine tıklayın ve listede yer alan Yasak Siteler bölümüne gidin. Bu kısımda Siteler isimli butona tıklayın. Yasak Siteler yazan ekrenda bulunan Bu Web sitesini bölgeye ekle yazan yerin alt kısmına ”https://apps.skype.com” yazın ve Ekle butonuna tıklayın. Ardından kapat diyerek devam edin.

Yaptığınız işlemlerden sonra Denetim Masasından tamamen çıkış yapın. Skype yaptığınız değişikliklerin etkili olması için programı kapatıp açın. Konuşma penceresi üstünde yer alan Reklamlar bundan böyle görünmez hale gelecektir.

-Android Telefonlarda Bildirim Sesi Nasıl Değiştirilir

Android cihazınızda gelen bildirim sesleri hoşunuza gitmiyorsa bu durumu kolay bir şekilde değiştirebilmeniz mümkün. Aşağıdaki işlemleri uygulayarak bildirim seslerini değiştirebilirsiniz.

Öncelikle Ayarlar kısmını açarak Ses ve Bildirim sekmesine giriş yapın. Ardından açılan sayfanın en altında yer alan Daha faza kısmını takip edin. Daha fazka sayfasının baş kısmında yer alan Bildirim Sesi kısmına dokunun. Açılan listede bildirim seslerinin listesi görünecektir. İstediğiniz bildirim sesini dinleyin ve ön dinleme yapın.

Hangi bildirim sesini beğendiyseniz seçin ve sağ alt kısımda yer alan Tamam kısmına tıklayın ve pencereyi kapatın. Bundan böyle gelen bildirimlerde seçmiş olduğunuz sesi duyacaksınız.

-Samsung Galaxy S6 Parmak İzi Nasıl Eklenir

Samsung Galaxy S6 telefonunun en önemli özelliklerinden biride parmak izi okuyucusu olması. Parmağınızı dokundurmanızın yeterli olduğu bu özelliği nasıl ekleyeceğinizi aşağıdaki makalemizde ayrıntılı şekilde anlattık.

İlk olarak Ayarlar uygulamasına girin ve aşağı taraflarda yer alan Kişisel başlığını bulun. Bu başlık altında bulunan Kilit ekranı ile güvenlik seçeneğine erişin. Bu sayfada Güvenlik başlığının içinde bulunan Parmak izlerine temas edin. Daha sonra Parmak izi ekle kısmına dokunun.

Parmağınızı home ekran tuşuna dokundurun ve çekin. Ekranda parmak izi grafiğinin %100 olarak dolmasını bekleyin. Parmak izinizi ekledikten sonra sizden bir şifre isteyecektir. Bu şifre parmak izinin tanınmaması durumunda sizden istenecek şifredir. Şifre girildikten sonra parmak izi ekleme tamamlanmış olacaktır.

-İPhone’da Metin Büyüklüğü Nasıl Değiştirilir

İphone’da metin büyüklüğü bazı zamanlarda hayat kurtarıcı bile olabilir. Metin büyüklüğünden memnun değilseniz yapacağınız ufak değişikliklerle metinleri büyütebilir yada küçültebilirsiniz.

İlk olarak Ayarlar kısmını açın ve Genel sekmesine tıklayın. Genel sekmesinin içinde yer alan Erişilebilirlik kısmına tıklayın. Bu sayfada yer alan Büyük Metin kısmına tıklayın. Bu sayfada yer alan sürgüyü isteğinize göre oynatarak metin boyutunu ayarlayın.

Büyük Erişilebilirlik Puntoları kısmını açtığınızda yazıları daha fazla büyütebilirsiniz.

-Uyku Modu Nasıl Kapatılır Windows 7-8-10

Bilgisayarınızı uyku moduna getirerek daha hızlı başlamasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir mola verdiğinizde bilgisayarınızı uyku modu haline getirmeyi unutmayın. Aşağıdaki işlemlerden sonra bilgisayarınız uyku moduna girmiş olacaktır.

İlk olarak Başlat menüsüne giriş yapın ve arama kısmına uyku yazın. Diğer bir yöntemde Denetim Masası/Donanım ve Ses/Güç Seçenekleri/Plan Ayarlarını Düzenle diyerek menünün içine girin. Ekran kapatma ve uyku moduna girme düzenlemelerini tek hamlede kapalı hale getirebilirsiniz. Hiçbir zaman seçeneğinden yardım alarak bu özelliği tamamen kapatabilirsiniz. Gelişmiş ayarlar kısmıyla başka ayarlarda yapmanız mümkün.

Gelişmiş ayarlar kısmında performans kısmını işaretleyerek tüm donanımların kapanma zamanlarını düzenleyebilirsiniz. Kısacası Gelişmiş ayarlardan tüm uyku modu sürelerini ayarlayabilirsiniz.

-Chrome Facebook Bildirimleri Nasıl Kapatılır

Son günlerde sıklıkla sorulan sorulardan biride Chrome’da Facebook bildirimlerinin nasıl kapatılacağı ile ilgili. Birbiri ile senkronize olan hesaplar bir süre sonra can sıkıcı hale gelebiliyor. Chrome’da Facebook bildirimleri kapatmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bilgisayarda; Chrome açarak pencerenin sağ üst kısmında bulunan ad ve e-posta adresinin bulunduğu yere tıklayın. Chrome’da oturum aç yazan yere tıklayın. Google hesabınız ile oturum açın. Ayarlarınızı özelleştirmek üzere Ayarlar kısmına tıklayın. Bu kısımda gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Android’de; Google Chrome uygulamasını açarak işleme başlayın. Ardından üç nokta olan Chrome menüsü içine giriş yapın. Ayarlar/Chrome’da oturum aç yazan kısma tıklayın. Giriş yapmak istediğiniz hesabın üzerine tıklayın. Oturum Aç kısmına dokunarak işlemi sonlandırın.

İphone yada İpad’da; Google Chrome uygulamasını açarak Chrome menüsü içine giriş yapın. Ayarlar/Chrome’da oturum aç kısmına dokunun. Giriş yapmak istediğiniz hesabın üzerine tıklayın. Oturum Aç kısmına dokunarak işlemi sonlandırın.

-WhatsNot İle Kullanıcılar Nasıl Gizlenir

En çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapptaki düzenlemelere her geçen gün yenisi ekleniyor. İsterseniz bir uygulama ile kişilerinizi sadece bir kişiye özel duruma getirebilirsiniz.

WhatsNot sayesinde bir kişiden bilgilerinizi saklayabilirsiniz. Aynı zamanda kişiyi engellemeden onunla konuşarak sohbetinize devam edebilirsiniz. Son görülme zamanınızı engelleyebilir ve Whatsapp uygulamasını kişiye özel hale getirebilirsiniz.

Uygulamayı cihazınıza kurduktan sonra Next deyip ilerleyin. Ardından karşınıza mavi bir ekran çıkacaktır. Burada Skıp yazısına tıklayın. Kişi listenizin ekranda belirdiğini göreceksiniz. Bu bölümden gizlilik detaylarınızı isteğinize göre düzenleyebilir ve kişilere karşı durumunuzu özelleştirebilirsiniz.

-Windows 8 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır

Windows 8 işletim sistemi olan cihazlarda sistem geri yükleme yapmak için aşağıdaki işlemleri uygulayarak kısa sürede geri getirmek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

Sistem geri yükleme yapmak için Başlat menüsünden Ara kısmına erişin. Arama kısmına Sistem Geri Yükleme yazın. Karşınıza çıkan Ayarlar kısmına tıklayın. Daha sonra geri yükleme noktası oluştur dedikten sonra, Sistem geri Yükleme kısmına tıklayın. Daha sonra İleri deyin ve karşınıza çıkacak uyarılara onay vererek tarih ve saati belirleyin. Bir kere daha onay çıktıktan sonra işlemi tamamlayın.
-Iphone 6S Özellikleri

Iphone 6S telefonunun kullanıcıları memnun edecek birbirinden farklı donanım özelliklerine sahip bir çok özelliği bulunuyor. Telefonda yer alan 4,7 inçlik ekran kullanıcıların en çok seveceği özellikten biri.

Iphone 6S telefonda gold, beyaz, siyah ve rose gold renk olmak üzere 4 adet renk seçeneği mevcut. Telefonda kullanılan ve bir önceki cihazlarda denenmemiş olan eğilmeye karşı alüminyum kullanılmış. Bu özellik telefonun daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayacak.

Cihazda 3D touch özelliği yer alıyor. 3D touch özelliği ile birlikte 3 değişik işlem yapabileceksiniz. Mesela haritada bir adres üzerine gelebilmek için sert basmanız yetecek. Sert basmanın yanı sıra; dokunma ve sadece basma özelliklerinide kullanabileceksiniz. Mesela kameraya sert bir şekilde basarak kameranın içinde yer alan menülere ulaşabileceksiniz. Bahsedilen menüde ise; Take a selfie kısmı mevcut.

Iphone 6S telefonda 64 bit A9 işlemci kullanılmış ve işlemci hızı diğerlerine göre %90 oranında daha hızlı. Bugüne dek üretilmiş olan Iphone cihazlar arasında en iyi performanslı telefon olduğunu söylebiliriz.

4,7 inçlik bir ekrana sahip olan Iphone 6S cihazda 12 MP İsight kamera yer alıyor. Aynı zamanda 4K video çekilebilme özelliğine sahip. Bunu tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için deep trench isolation ismi verilen yeni teknoloji kullanılmış. Ön kamerada flash yer alıyor. Ekranın kendi özelliğinden dolayı 3 kat daha parlayacak ve flash etkisi verecek.

Parmak izi okuma kalitesi muazzam bir şekilde artırılarak hızlandırılmış. Iphone 6 cihazına göre parmak izi okuma kalitesi 2 kat daha iyi. Cihazın ön kamerası ise 5 MP. Diğer Iphone cihazlarına göre hızlı bir şekilde Wi-Fi bağlantısı sunan telefon işlemci hızıyla ve özellikleriyle Iphone severlerin gözdesi haline gelecek.

-Iphone 6S Plus Özellikleri

Apple markası birçok Iphone severin merakla beklemiş olduğu telefonu sevenleriyle buluşturdu. Iphone 6S Plus cihazında Apple şirketinin yongaseti A9 bulunuyor. Bu yongaseti cihazın %70 oranında daha iyi bir hıza kavuşmasını sağlıyor. %90 oranında başarılı bir grafik işlemcisi yer alıyor.

M9 yongasetinde bulunan hareketli işlemci sensörlerinin A9’da da bulunduğunu söylemek mümkün. Cihazda; dokunmatik parmak izi sensörüde bulunuyor. Arka kamerası 12 MP olan cihaz, üst seviye video çekimini seven kullanıcıları sevindirecek performasta. Iphone 6S ve 6S plus cihazlarda bundan böyle 4K video çekmeniz mümkün olacak.

Cihaz Iphone 6S’e göre daha geniş bir ekrana sahip. Tasarım olarak daha geniş bir ekrana sahip olması; gelecek yıllarda Iphone cihazlarında geniş ekranlı cihazlara rastlayacağımızın bir işareti.

Iphone 6S Plus uzay grisi, gümüş ve altın sarısı renklerinden oluşan seçeneklerle kullanıcılara sunuluyor.

Iphone 6S Plus 5.5 inç büyüklüğünde ve Full HD ekran çözünürlüğüne sahip olarak karşımıza çıkıyor. Ekran çözünürlüğünün 6 Plus modelinden farklı olmadığını söyleyebiliriz. Iphone 6Plus cihazının bataryası 2915 mAh kapasitesiyle geliyor. Bu özellikte Iphone 6 Plus ile aynı özelliklere sahip. Güç tüketimini verimli şekilde kullanan batarya yrni cihazda da değiştirilmeden kullanılmış.
-Samsung Galaxy Telefonlarda Şebeke Hatası Probleminin Çözümü

Samsung Galaxy cihazlarında bir çok kişinin yaşadığı sorunlardan biride şebeke hatası problemi. Kullanıcılar kimi zaman mobil veriye giriş yaptıktan sonra yada kapadıktan sonra bu tip bir hata ile karşılaşabiliyorlar. Aşağıda yer alan işlemleri gerçekleştirdikten sonra bu problemden tamamen kurtulabilirsiniz.

Öncelikle Ayarlar-Diğer ağlar-Mobil ağlar yollarını izleyerek Mobil Ağ menüsüne giriş yapın. Mobil Ağ menüsünün içindeyken telefonu kapatın ve ardından bataryayı tamamen çıkarın. Bataryayı takmadan önce güç tuşu ile home tuşuna 2 dakika boyunca birlikte basılı tutun. Ardından sim kartını çıkarın ve pili geri yerleştirin. Telefonu normal şekilde açın.

Telefon bu esnada otomatik olarak kapanacaktır. Sim kartı yeniden yerleştirin ve ardından telefonu bir defa daha açın. Telefon açılmış olduğunda sorun ortadan kalkmış olacaktır.

-Windows 10’da İnternet Explorer Nasıl Kaldırılır

Bilgisayarlarında Windows 10 ile yükseltme işlemini yapan kullanıcılar Internet Explorer tarayıcısını ve simgesini hala görüyorlar. Windows 10’dan Internet Explorer tarayıcısını kaldırmak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla uygulamanız gerekmetedir.

Öncelikle Başlat menüsüne giriş yapın. Program ve özellikler yazarak ekrana gelen Program ve özellikler kısmına giriş yapın. Giriş yaptığınızda sağ kısımda yer alan Windows özelliklerini aç veya kapat kısmına tıklayın. Gelen sayfa üzerinde Internet Explorer kutusunun yanında yer alan işareti kaldırın. Gelecek uyarıya evet diyerek Tamam butonuna tıklayın.

Bu sırada dosyalar taranacaktır. Bir süre bu işlemin bitmesini bekleyin ve işlem bittikten sonra bilgisayarın yeniden başlatılması gerekecektir. Yeniden başlatma işlemini yaptıktan sonra Internet Explorer bilgisayardan kalkmış olacaktır.

-İPad Pro Özellikleri

Apple son günlerde tanıttığı telefonlarla birlikte yeni tabletinide tanıtarak dikkatleri üzerine çekti. İpad Pro’nun en özemli özelliklerinden biride; ekran boyutu. Şimdiye dek İPad modellerinde 10 inç ekran kullanan Apple; yeni tanıtmış olduğu modelde 12.9 inç kullanarak adeta devrim yarattı.

İPad Pro işlemcisi A9X adlı bir işlemci ile karşımıza çıkıyor. 4 GB Ram’a sahip olan İpad’ın ekranı ise retina bir ekrana sahip. Ayrıca tabletin arka kısmında yer alan hoparlörler ise 4 noktada yer alarak sesin daha iyi ve net çıkmasını kolaylaştırıyor.

İPad Pro 4G, 4.5G teknolojilerini de destekliyor. Tableti 15 saniye süreyle şarj ederek tam 30 dakika daha fazla kullanabilirsiniz. Tabletin bir diğer özelliği ise; dışarıdan harici bir klavye ile kullanabilmeniz olacak. Tablette çift ekran özelliğide yer alıyor. Ekranı iki ayrı kısma bölerek çalışmalarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. İPad pro tabletin fiyatı tam olarak bilinmesede 3bin lira yada üzerinde olacağı konuşuluyor.

-Whatsapp Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır

Hemen hemen herkesin kullandığı yaygın bir mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ta gizlilik ayarlarını tam olarak ayarlamak için aşağıdaki rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Whatsapp’ta yer alan Herkes; son görülmeleri, profil fotoğrafını yada durumunuzu görecek kişileri belirler. Herkes seçili ise bahsedilen özellikler herkese açık demektir. Kişilerim; sadece rehberde yer alan kişileriniz tarafından bilgileriniz görülebilir. Hiç kimse; bahsedilen bilgileriniz kişileriniz dahi olsa kimse tarafından görünmez. Bilgilerinize sadece siz ulaşıp görebilirsiniz.

Gizlilik Ayarlarını düzenlemek için; Ayarlar-Hesap kısmına giriş yapmalısınız. Hesap kısmında Gizlilik kısmına tıklayarak ayarlara ulaşabilirsiniz.

Profil fotoğrafı; bu kısmı herkes, hiçkimse yada kişilerim olarak seçerek fotoğrafınızın kimler tarafından görülebileceğinin tercihini yapabilirsiniz. Hiçkimse kısmını seçerseniz fotoğrafınız sadece size açık hale gelecektir.

Durum; Durum bilginizide profil fotoğrafında ayarladığınız gibi aynı işlemi yaparak ayarlayabilirsiniz.

Whatsapp gizlilik ayarları son derece önemlidir. Sizi rehberine ekleyen kişiler şahsınıza ait olan gizli bilgilere ulaşabilirler. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz temel gizlilik bilgilerini doğru şekilde uygulayarak profilinizin güvenliğini sağlamanız gerekmektedir.

-Swarm’da Check-İn Bildirimleri Nasıl Kapatılır

Yer bildirimleri yapmak ve almak için kullandığınız Swarm uygulamasında bir süre sonra gelen bildirimlerden sıkılabilirsiniz. Check-inler sebebiyle rahatsızlık duyuyorsanız kapatmanız çok basit. İki aşama ile Swarmdan gelen bildirimlerden kurtulmanız mümkün.

İlk olarak Swarm’a giriş yapın. Ardından Ayarlar menüsünün içine girin. Ayarlar menüsü profil sayfasının üstünde yer alamktadır. Çark işareti şeklindedir. Buradan Bildirimler-Check-in bildirimleri kısmına girerek Kapalı şekle getirin. Bundan sonra o kısmı düzeltmediğiniz sürece Swarm’dan gelen bildirimleri telefonunza almayacaksınız.

-Twitter’da Sahte Takipçiler Nasıl Bulunur

En meşhur sosyal medya sitelerinden biri olan Twitter’da sahte takipçi sayınızı merak ediyorsanız bunu öğrenmenin kolay bir yolu var. Sahte takipçilerinizin kaç tane olduğunu öğrenmek istiyorsanız Twitteraudit sitesinden faydalanabilirsiniz.

İlk olarak https://www.twitteraudit.com/ sitesine giriş yapın. Ardından sitede bulunan ‘How many of your followers are real? Yazan yerin altında bulunan kutuk içine Twitterda kullanmış olduğunuz adı yazın. Site hesabınız için erişim izni isteyecek. Bu şıkka evet dedikten sonra Twitteraudit sitesine yönlendirileceksiniz.

Siteye yönlendirilmenizin ardından Audit yazan yere tıklayıp bekleyin. Site bu arada takipçilerinizin analizini yapacak ve kaç tane gerçek yada kaç tane sahte hesabın yer aldığını belirleyecek.

-Tango Hesabı Nasıl Silinir

Tango uygulamasını kullandıktan bir süre sonra sıkılabilir ve hesabınızı kapatmak isteyebilirsiniz. Cihazınızdan kaldırdıktan sonra hesabınız tamamen silinmiyor. Hesabınızı silmeniz için aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gerekmektedir.

Tango’nun hesap silmek için sizlere sunmuş olduğu hesap silme formunu doldurmanız gerekmektedir. İlk olarak bu foruma giriş yapıyoruz. http://support.tango.me/entries/23534011-How-do-I-delete-my-Tango-account- Ardından;
Phone Number yazan kısma telefon numaranızı yazın. +90 ile başlamasına dikkat edin.
First Name yazan kısma Tango için kullanmış olduğunuz ismi yazın.
Last Name yazan kısma kayıtlı olan soyadınızı yazın.
Email Address yazan kısma Tango’ya kayıt olmuş oldupunuz mail adresini yazın.
Reason for Deletion yazan kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Size niçin Tango’dan çıkmak istediğinize dair bir soru yöneltiyor.
Additional Reasons for Deletion yazan kısım ise size öteki nedenleri soruyor. Bu kısmıda boş bırakabilirsiniz.
Ardından formu gönderin ve Tango hesabınızı telefonunuzdan kaldırın.

-Bilgisayardan Kalkmayan Programlar Nasıl Kaldırılır

Bilgisayara belli bir dönem içinde bazı programlar kurup kaldıramadığınız olmuştur. Denetim Masası üzerinden Program Ekle/Kaldır kısmına geldiniz sildiniz fakat hala programın yerinde durduğunu görüyorsunuz. Bu gibi durumlarda ufak bir program ile kalkmayan programları kaldırmanız mümkün.

Bilgisayarınıza öncelikle Unistal Tool isimli programı indirin. Ardından programı açın ve kaldırmak istediğiniz programın üstüne sağ tıklayın. Kaldır butonuna bastıktan sonra programınız kalkmış olacaktır. Bu şekilde de programın kalkmadığını görürseniz program üzerine yeniden sağ tıklayın ve Zorla Kaldır kısmına tıklayın. Program bu işlemden sonra kesinlikle kalkmış olacaktır.

-Android telefon Konuşmaları Nasıl Kaydedilir

Android cihazınızda karşı tarafla telefon konuşması yaparken konuşmaları cihazınıza kaydetmek isteyebilirsiniz. Bunun için cihazınıza bir uygulama indirmeniz gerekecek. Uygulamanın adı; Automatic Call Recorder

İlk olarak telefonunuzdan Google Play Store uygulamasına giriş yapın ve programı aratarak indirin. Rehberinizden bir kişiyi arayın ve programı çalıştırın. Telefon görüşmesine başladıktan sonra ekranın sol üst tarafında kırmızı nokta belirecektir. Bu kayıt işleminin başlamış olduğunu göstermektedir.

Görüşme bittikten sonra konuşma kaydı ekranın üzerinde belirecektir fakat siz onay vermediğiniz sürece cihazınıza kaydolmaz. Onay verdikten sonra ses kaydını telefonunuza kaydedebilirsiniz. İsterseniz cihazınızdaki kayıtları bulut sunucular içine bile depolayabilirsiniz.

-WhatsApp’da Engellendiğinizi Nasıl Anlarsınız

WhatsApp mesajlaşma uygulamasında konuşmak istemediğiniz birini engelleyebilir istediğiniz zaman bu engeli kaldırabilirsiniz. Hemen hemen herkes tarafından bilinen engellenme yöntemi akıllara bazı sorular getirdi. Kim beni engellemiş yada engellenmişmiyim diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Karşıdaki kişi sizi engellemiş ise; Son Görülme zamanını göremezsiniz. Karşıdaki kişi son görülme tarihini kapatmışda olabilir. Bu durumu tam olarak anlayabilmek için karşı tarafın numarasını başka bir telefon numarasına ekleyerek kontrol edebilirsiniz.

Daha önce görünen Profil resmini artık göremiyorsanız Engellenmişsiniz demektir. Profil resmi görünmüyorsa engellendiğinizi söylemek mümkün.

En kesin yöntemlerden biride; arkadaşınızı bir gurup içine eklemeye çalışmaktır. Eğer arkadaşınızı bir guruba dahil edemiyorsanız karşı taraf sizi kesinlikle engellemiş demektir.

-Facebook Hayran Sayfası Nasıl Açılır

Facebook sosyal paylaşım sitesinde hayran sayfası açmak istiyorsanız öncelikle normal olarak üyeliğinizle giriş yapın. Hiçbir şekilde üyeliğiniz yoksa bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek Facebook’a üye olun.

Giriş yaptıktan sonra; zaman tünelinin en alt kısmında yer alan ‘sayfa oluştur’ kısmına tıklayın. Burada karşınıza değişik şekilde kategoriler çıkacaktır. İstediğiniz kategoriyi seçerek tıklayın. Seçimden sonra profil resmi kısmı gelecektir. Resim belirleyin ve sayfanın hakkında bilgilendirme için bir sayfa karşınıza çıkacaktır.

Açtığınız sayfa için bilgiler girerek ardından bilgileri kaydet kısmına tıklayın. Facebook sosyal paylaşım sitesinde hayran sayfasını açmış olacaksınız.

-Samsung Galaxy S4 Nasıl Root Atılır

Root işlemiyle beraber cihazınızın yazılımına kadar inebilirsiniz. Cihazlara Root atma ne kadar tehlikeli ise; işlemden sonra her şeyi değiştirebileceğinizi görmek son derece keyif vericidir. Root atma işlemini Galaxy S4 cihazında gerçekleştirebilmeniz için aşağıdaki yöntemleri sırası ile uygulayın.

İndirmek istediğiniz dosyayı cihazınıza indirdikten sonra bilgisayara Odin3 programını indirerek kurun. Ardından çalıştırın.

Telefonunuz kapatttıktan sonra; ses kısma, home tuşu ve güç düğmesine aynı anda basın. Çıkan ekranda ses açma düğmesine basarak dowland moduna alın. Gelen ekranda telefon dowland haline girmiş olacak. Ardından telefonu bilgisayara bağlayın.

Ardından bilgisayara dönüş yapın ve Odin programının içinden PDA tuşuna basın ve indirdiğiniz klasör içinden CF-Auto-Root-ja3g-ja3gxx-gti9500.tar.md5 isimli doyayı buluarak seçin. Daha sonra start diyerek işlemin bitmesini bekleyin. İşlem tamamen bitince telefonda SuperSu uygulaması görünüyorsa işleminiz başarı ile gerçekleşmiş demektir.

Not: Root işlemi cihazınızı garanti kapsamının dışına çıkaracağı için işlem yapmadan önce bir kez daha düşünün.

-Hotmail Hesabı Tamamen Nasıl Kapatılır

Hotmail hesabınızı herhangi bir nedenden dolayı tamamen silmek istiyebilirsiniz. Bütün bilgilerinizin kalıcı bir şekilde silinmesini istiyorsanız aşağıda sizin için vereceğimiz yöntemi uygulayabilirsiniz.

İlk olarak tamamen kapatmak istediğiniz hotmail hesabına giriş yapın. Ardından sağ üst kısımda bulunan kısımlardan menüyü bulun ve Hesap ayarları yazan yere tıklayın. Gelen ekranda en alt kısma inin ve Hesabı kapat kısmına tıklayın ve hesabınızı tamamen kapatın.

İşlemden sonra hesaba iat olan bütün bilgiler kalıcı bir şekilde silinecektir. Hesabınızı kapamadan önce içinde yer alan önemli bilgileri yedeklemeyi unutmayın.

-Wireless Şifremi Nasıl Öğrenirim
Bilgisayarınızda bulunan kablosuz şifrenizi öğrenmek için bir ağa bağlı olmanız gerekmketedir. Aşağıda yer alan işlemleri yaptıktan sonra wireless şifrenizi öğrenebilirsiniz.

İlk olarak bilgisayarınızda sağ alt kısımda yer alan kablosuz simgesine tıklayın. Buradan Ağ ve Paylaşım Merkezi Aç kısmına gelin ve tıklayın. Ağlar listesinin içinde kendi wireless ağınızın üstüne gelerek tıklayın. İsminiz örneğin; mehmet olsun. Mehmet isminin üstüne gelerek tıklayın. Kablosuz ağ bağlantısı durumunu açıp Kablosuz Özelliklerine girin. Gelen pencerede Güvenlik seçeneğine giriş yapın. Ağ güvenlik anahtarının altında yer alan Karakterleri Göster kısmının karşısında yer alan kutuyu işaretleyin.

Bu yöntemi kullanarak bağlı olduğunuz wireless bağlantısının şifresini görebilirsiniz. Bu işlem dışında kablosuz şifresini modem arayüzüne girerekde öğrenmeniz mümkün. Sizin için en basit olan yöntem yazımızda bahsettiğimiz yöntem olacaktır.

-Chrome Kayıtlı Şifreler Nasıl Görülür

Chrome üzerinde giriş yaptığınız sitelerin şifresini görebilmek için aşağıdaki işlemleri sırası ile yapmalısınız. Bu şifreleri görebilmek için şifrenin kaydedilmiş olması gerektiğini unutmayın.

Öncelikle Chrome menüsüne tıklayarak Ayarlar kısmını seçin. Ardından Gelişmiş ayarları göster kısmına tıklayın. Kayıtlı olan bütün ad ve şifrelerin listesini görebilmek için; Şifreler ve formlar kısmında Kayıtlı şifreleri yönet kısmına tıklayın.

Bu alana geldiğinizde kayıtlı olan tüm şifreleri buradan görmeniz mümkün. Dilerseniz buradan şifrelerinize bakabilir yada silebilirsiniz.

-Bilgisayara Nasıl Şifre Konulur

Bilgisayar açılışında şifre koyarak bilgisayarınızı sadece kendiniz kullanmak isteyebilirsiniz. Bilgisayarınıza şifre koymak için aşağıda yer alan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İlk olarak Başlat menüsüne tıklayın. Buradanda Kullanıcı hesabınıza giriş yapın. Kullanıcı hesapları menüsü içinde Hesabınız için bir parola oluşturun kısmını seçin. Şifre belirledikten sonra onaylayın ve Parola oluştur dedikten sonra şifreleme işlemini bitirin. Bu işlemden sonra bilgisayarınız her defasında sizden şifre isteyecektir.

Bir diğer yöntem ise 2’li şifreleme yöntemidir. Bu yöntemle şifrenizin kırılması daha zor hale gelecektir. Başlat-çalıştır girerek açılan sayfaya 2 aşamalı şifre koyabilirsiniz. Koyduğunuz şifrenin kırılması oldukça güçtür. Fakat birinci yöntem en fazla kullanılan ideal şifreleme yöntemidir.

-Android SoundHound Nasıl Kullanılır

SoundHound uygulamasıyla birlikte duyduğunuz müziklerin saniyeler içinde isimlerini öğrenebilirsiniz. Dinlediğiniz müziğin kime ait olduğunu ve hangi parçayı seslendirdiğini bu uygulama sayesinde öğrenmeniz mümkün.

İlk olarak Play Store mağazasından SoundHound uygulamasını indirin. Ardından uygulamayı açın. Ekrana gelen simgeye tıklayın ve dinlediğiniz müziğe doğru tutun. Bu sırada uygulama müziği dinlemeye başlayacaktır. Analiz ettikten sonra size müziği kimin seslendirdiğini ve hangi şarkı olduğunu bildirecektir.

Dilerseniz SoundHound uygulamasıyla yeni şarkılar keşfedebilir En sevilen şarkılara ve En çok dinlenen şarkılara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

-Gps ile Sahte Konum Nasıl Ayarlanır

Size tanıtacağımız uygulama ile birlikte sahte konum belirleyerek kendinizi olmadığınız bir yerde gösterebilirsiniz. Fakat bu işlemi yapabilmek için cihazınızın root işleminden geçirilmiş olması gerekmektedir.

İlk olarak Fake GPS location uygulamasını mağazadan indirin. Ardından uygulamayı açın ve root için alınmak istenen izni verin. Uygulama sizden ayarlarda yer alan sahte konumlar için izin seçeneğinin aktif hale getirilmesini isteyecektir. Bu izni verdikten sonra işleme başlayabilirsiniz.

Haritadan bulunmak istediğiniz yeri seçin ve Set Location butonuna basın. İşlemin ardından seçtiğiniz yerde görünmüş olacaksınız. Bu uygulama ile birlikte kendinizi Türkiye’deyken yurt dışında bile gösterebilirsiniz.

-WhatsApp Konuşma İçindeki Kelimeyi Bulma

WhatsApp uygulamasında bir kişi ile görüşürken yazdığınız bir kelime yada tarihe yeniden ulaşmak isteyebilirsiniz. Geçmiş tarihlere kadar okumak çok uzun zaman alacağı için konuşmada geçen bir kelimeyi çok basit bir yöntemle bulabilmeniz mümkün.

Öncelikle kişi ile konuştuğunuz pencereyi açın ve sağ üst kısımda yer alan üç nokta işaretine tıklayın. Burada açılacak menüler içinde Bul seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkacak imleçli bölgeye aramak istediğiniz kelimeyi yada tarihi yazın. Yazdıktan sonra tamam deyin. Şimdi karşınızda istediğiniz kelimeyi seçili olarak görmüş olacaksınız. Geçmiş konuşmalarınızı silmediğiniz sürece konuşma içerisinde istediğiniz kelimeyi bu yöntem sayesinde bulabilirsiniz.

-Facebook ve İnstagram Hesabı Birbirine Nasıl Bağlanır

Instagram üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımların Facebook’da da görünmesini istiyorsanız iki hesabı birbirine bağlamanız gerekmektedir. Bu iki hesabı birleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

İlk olarak Instagram hesabınıza giriş yapın ve sağ üst kısımda bulunan üç nokta kısmına tıklayın. Karşınıza gelen sayfada yer alan Bağlantılı Hesaplar menüsüne giriş yapın. Bu menüye girdiğinizde karşınızda üye olmuş olduğunuz hesaplar çıkacaktır. Facebook bağlantısı yapmak için Facebook yazısının üzerine tıklayın ve açılan sayfada Facebook kullanıcı adınızla şifrenizi yazarak entegre hale getirin.

Yapılan işlemlerden sonra paylaşımlarım hala Facebook’ta görünmüyor diyorsanız; Facebook’a girerek Uygulamalarım kısmından Instagram uygulaması için erişim izinlerini onaylayın. Yaptığınız işlemlerden sonra Instagram paylaşımlarınız Facebook üzerinde de görünüyor olacaktır.

-Android Telefondaki Mesajları Bilgisayara Aktarma

Telefonunuzu herhangi bir nedenden dolayı değiştirmek istediğinizde mesajları bilgisayarınıza aktarmanız gerekebilir. Mesajlarınızı yedeklemek için bilgisayarınıza atmanız gerekir. Telefonda yer alan mesajları bilgisayara aktarmak için Sms yedekleme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

İlk olarak bu işlemi yapabilmek için Google Play Store mağazasından SMS Backup & Restore uygulamasını indirin. Ardından uygulamayı açın ve ekranda beliren Yedekle tuşuna basın. Bu tuşa bastığınızda ekrana hangi mesajları yedeklemek istediğinizle ilgili bir soru gelecektir. Seçimlerinizi tam olarak yapın ve Tamam butonuna tıklayın. Ardından gelen ekranda yer alan Evet tuşuna tıklayın. Yedekleme işlemi başlayacak ve kısa zamanda bitmiş olacaktır. Yedekleme bittikten sonra tamam diyerek uygulamadan çıkabilirsiniz.

Yedekleme işleminden sonra mesajlar cihazda XML formatında bulunur. Bu dosyalara external_sd/SMS BackupRestore klasöründen ulaşabilirsiniz. Bir adres kaydettiyseniz bu adrestende ulaşmanız mümkün.

Mesajları yeni telefona yüklemek için aynı uygulamayı yeni telefona kurun ve açılan ekranda yer alan geri Yükle tuşuna tıklayın. Ardından çıkan ekranda mesajlarınız gelecektir. Burada kaydetmiş olduğunuz bilgisayar veya harici diske giderek seçim yapın. Mesajları seçtikten sonra gelen ekranda Restore MMS messages seçip, altında yer alan Restore All Mesages seçeneği seçili olacak şekilde tamam kısmına tıklayın.

Tamam kısmına bastığınızda mesajlar telefona yüklenmeye başlayacaktır. İşlemden sonra ekrana kapat diyerek uygulamadan çıkabilirsiniz.

-Samsung Galaxy S5 Modem Olarak Kullanma

Cihazınızı modem olarak kullanmak istiyor ve nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz yoksa yazımızdaki yönergeleri takip ederek telefonunuzu modem haline getirebilirsiniz.

Bunun için öncelikle cihazınızdan Uygulamalar kısmını açın. Açılan menüler içinde Ayarlar kısmına girin. Ayarlar menüsünün içinde İnt. Paylaşımı ve Wi-Fi alan seçeneği kısmına tıklayın. Çıkan ekran üzerinde Taşınabilir Wi-Fi alanı kısmının üstüne tıklayın. Bu menü içinde sağ üst kısımda yer alan üç noktalı ikona tıklayın. Karşınıza çıkan menüde Yapılandır seçeneğine tıklayarak Wi-Fi hotspot ayarlarına giriş yapın. SSID Ağı altında yer alan alana wi-fi ismini yazın. Hotspot kısmını şifre ile korumak için güvenlik altında yer alan alanda WPA2 PSK basın ve güvenliği artırın.

Aynı ekranda wi-fi şifresinide yapmanız mümkün. Bunun için şifrenin altında yer alan alana basarak dilediğiniz şifreyi girin. Ardından belirlemiş olduğunuz bilgileri kaydet diyerek işlemi tamamlayın.

Son işlem olarak Taşınabilir Wi-Fi alanı aktif şekle getirin. Ekrana bir uyarı gelecektir. Wi-Fi kapatacaktır uyarısı geldiğinde bu uyarıya evet deyin ve aktif hale gelmesini sağlayın.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun. faydalı olabilecek şeylere emek dökmüşsünüz paylaşmıssınız. çok güzelde olmuş.

  2. merhaba swarmı facebook ile bağlanarak kullanıyordum fakat face adresimi sildim swarmımı nasıl kurtarabilirim. yeni mail adresi ekleyebilir miyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu