Bilim ve Teknoloji

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Nedir?

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı

bermuda şeytan üçgeni

Bermuda şeytan üçgeni olarak adlandırılan ve bugüne kadar birçok esrarengiz olaya ev sahipliği yapan alanda şimdiye kadar nedeni bilinmeyen pekçok olay meydana gelmiştir.

Bermuda şeytan üçgeninin yeri tam olarak Miami, Puerto Rico, Bermuda sınırlarının içinde yer alan kısmı kapsamaktadır. Bu alan tam olarak üçgen şeklindedir. Bermuda şeytan üçgeni isminide buradan almaktadır. Okyanusun bu kısmında şimdiye dek sayısı belirsiz şekilde kaza meydana gelmiştir. Gemi kazalarının yanı sıra yüzlercede uçak kazası yaşanmıştır. Şeytan isminide her an kötü olaylar yaşanması nedeniyle almış esrarengiz bir bölgedir. Bu alanda meydana gelen kazalarda şimdiye dek binlerce insan kaybolmuş bir okadarıda yaşanan kazalar sonucunda hayatlarını kaybetmişlerdir.

Yapılan araştırmalara göre; bölgenin alt kısmında manyetik bir bölge olduğu tespit edildi. Yaşanan uçak kazalarının nedeni bu manyetik bölgeye bağlandı. Manyetik çekime giren uçakların okyanusa düşüş nedeni tamamen bu durumla ilişkilendirildi. Bu sebebe sıkı sıkı bağlanan bilim adamları olayın esrarını çözdüklerini düşünerek böyle bir şeytan üçgeninin varlığını yalanlamaya çalıştılar. Uçakların düşmesine neden olan manyetik alanın gemileri neden batırdığı sorgulanmaya başlandı. Eğer manyetik alan nedeniyle düşmüş olan uçaklar varsa, gemilerin batması bu manyetik alanla bağdaştırılamazdı. Dipte olan bir manyetik alanın gemiyi batırabilecek güçte olmadığına kanaat getirildi. Manyetik alanın gemiyi batıracak şekilde güç üretmesinin mümkün olmadığı tespit edildi. Manyetik alan etkiside böylece diğer kazalara bakılarak yalanlanmış oldu.

Bölgede yer alan insanların sürekli bahsettikleri olay ise akıllara durgunluk veriyordu. İnsanlar deniz üzerinde sürekli beyaz su birikintisi gördüklerini ifade ediyorlardı. Robot kameralar suyun altına dalış yaptılar ve olayın nedenini öğrenmeye çalıştılar. Kameralar su altının tamamen beyaz bir örtü ile kaplı olduklarını tespit ettiler. Yeni teoriye göre tabakanın sırrı şu şekilde açıklandı: doğalgaz kaynaklarından ortaya çıkan gazlar su altında basınç oluşturup denizin etkisiyle hidrat parçacıkları şekline dönüşmüşlerdi. Doğalgaz sebebi ile suyun yoğunluğu gittikçe azaldığında; bölgeden o esnada geçen gemiler veya uçaklar yoğunluğun azalması nedeniyle kaza yaparak denize düşerler teorisi ortaya atıldı.

Şeytan üçgeninde şimdiye dek yaşanan en ünlü olay ise Fight 19 olayı oldu. Bu bombardıman uçakları Amerikan donanmasına aitti. Beş uçak 1945 tarihinde Florida’da yer alan Fort Lauderdale donanmasından ayrıldılar. Bermuda Şeytan üçgeninin içine giren uçakların hepsi birdenbire gözden kayboldular. Uçaklar günlerce yapılan araştırmalara rağmen hiç bir şekilde bulunamadı. Aynı gün ise altı uçak birden daha kayboldu. Yapılan araştırmalar hiç bir sonuç vermedi ve uçakların enkazına bile ulaşılamadı.

Bermuda şeytan üçgeninin bir çok kazaya veya mistik olaya neden olduğunu belirtmiştik. Bu efsanelerden biride başıboş şekilde bulunan bir geminin gizemidir. 1881 senesinde Amerika yolculuğunda başı boş kendi halinde bir gemi bulunur. Terk edilmiş şekilde bulunan gemiye 4 gemi çalışanı binerek birlikte yanlarında götürmek isterler. Ellen Austin gemisine bağlanan başı boş gemi bir süre sonra birden ortadan kaybolur. Ardından gemi yeniden bulunur. Geminin içine bakıldığında 4 gemi çalışanının ortalıktan kaybolduğu belirlenir.

Bermuda şeytan üçgeninde yaşanan kazalardan biride USS Cyclops gemisine ait kazadır. Amerikan donanması bir kazada ilk kez bu kadar çok can kaybı yaşamıştır. 309 kişiden oluşan gemi çalışanları kazada ölmüştür ve geminin bir daha izine bile rastlanmamıştır. Yaşanan kaza 1918 senesinde meydana gelmiştir.

Bermuda şeytan üçgeninde mürettebatı esrarengiz şekilde kaybolan bir diğer gemi ise Carroll A. Deering gemisidir. 1921 senesinde meydana gelen ilginç olayda gemi içinde çalışanları olmadan başı boş halde bulunmuştur. İçindeki çalışanlar gizemli bir biçimde ortadan yok olmuşlardır.

Olayın en ilginç kısımlarından biride Bermuda şeytan üçgeni hiç bir zaman denizlerde bulunan tehlikeli bölgelerden biri ilan edilmemiştir. Bunun sebebi ise elle tutulur herhangi bir verinin olmamasıdır. Bermuda şeytan üçgeninde yaşanan olayları tamamen tesadüf eseri olarak gören büyük bir çoğunluk yer almaktadır. Bermuda şeytan üçgeni çoğu kişi için hala güvenli bir bölgedir.

Olayların yasal olarak tanınmamasının sebebi ise görsel olarak hiç bir delilin bulunamamasıdır. Kamu oyunda Bermuda şeytan üçgeninin güvenli olduğu algısı yaratılmıştır. Yasal olarak tanınmadığı için bölge hala güvenli gözükmektedir.

Bilim adamlarının şimdiye dek bir açıklama getiremedikleri esrarengiz olaylar bütününün nedenleri mantıklı nedenlerle açıklanmış ve insanların kafalarında yarattıkları sorulara cevap niteliği taşımaktadır. Bunlardan ilki Pusula hatalarıdır. Bermuda şeytan üçgeninin bulunduğu bölgede manyetik kuzey yönü ile coğrafi olan kuzeyin aynı tarafta olmaması pusula hatalarına neden olmaktadır. Pusula o anda manyetik olarak kuzeyi gösterirken, coğrafi olarak başka bölgeleri göstermektedir. Pusula hatalarıda kazalara neden olmuştur açıklaması yapılmıştır.

Kazalara neden olan bir diğer olayda körfez akıntısıdır. Meksika körfezinin akıntısı saniyede 2,5 metreye dek hız yapar. Kazazede olarak denize düşseniz dahi yerinizi bildirdikten dakikalar sonra 1,5 km öteye sürüklenmiş olacaksınız açıklaması getirilmiştir. Körfezin akıntı hızı düşünüldüğünde bu hiçte gözardı edilecek bir açıklama değildir.

Bir diğer açıklama olarakta insanların yapmış olduğu hatalar olarak gösterilmiştir. Pilotların bölgede bulunan adaları birbiriyle karıştırması ve sürekli yönlerini karıştırmaları bu bölgede kazalara neden olmaktadır açıklamasıda olaya farklı bir boyut getirmiştir.

Bermuda şeytan üçgeninde yer alan bölgenin hava koşullarının çok düzensiz olduğu belirtilmektedir. Aniden iyi olan hava saniyeler içinde değişerek fırtınalara neden olmaktadır. Bu bölgede meydana gelen kazaların nedenleri arasında hava koşullarıda gösterilmektedir. Bilim adamlarının mantık çerçevesinde yapmış oldukları açıklamalar bazı kişiler tarafından kabul edilerek doğru görülmüştür. Hala mistik olaylara inanan kişiler Bermuda şeytan üçgeninin olduğu bölgede gizemli güçlerin olduğuna inanmaktadırlar.

Bilim adamlarının Bermuda şeytan üçgeni ile ilgili olarak yaptıkları en mantıklı açıklama ise metan gazı olarak görülmüştür. Bu bölge içinde ve çevresinde yüksek oranda yer altı kaynakları bulunmakta ve dışarıya metan gazı sızmaktadır. Yer altından denize doğru yükselişe geçen metan gazı ise suyun yoğunluğunu etkilemektedir. Bölgede olan kazalar tamamen denizin yoğunluk olarak değişmesinden kaynaklanmaktadır. Bölgeden geçen gemiler veya uçaklar yoğunluk nedeniyle deniz tarafından aşağı doğru çekilmektedir. Çoğu kişiye göre mantıklı görünen metan gazı olayı başka bilim adamları tarafından da araştırılmıştır. Doğruluğu kısmen kanıtlansada olayların tam olarak metan gazıyla ilişkilendirilmesi bazı araştırmacılara yanlış gelmektedir.

Gizemlü güçlerin varlığına ve yapabildiklerine inanan kişiler Bermuda şeytan üçgeni hakkında çalışmalarına devam etmektedirler. Şimdiye dek elle tutulur ve gözle görülür somut kanıtlara rastlanmasada bilinmezlikleri gidermek için çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Bilim adamlarından bazıları evrende psikopat karadeliklerin varlığından söz etmektedirler. Bu deliklerden dünyamızda mikro ölçekte olsa bile var olabileceğini ve burada bahsedilen Bermuda şeytan üçgeninin de bu deliklerden herhangi biri olabileceğini belirttiler. Bu tip bir deliğin oradan geçmekte olan gemi veya uçakları içine çekebileceği ve yaşanan olayların saniyeler içinde meydana gelebileceğini açıkladılar.
Düşünüldüğünde olasılığı yüksek olan bu teorilerin hiç biri tam olarak ispatlanmış değil. Hala bir kısım bilim adamı olayların farklı boyutlarını araştırarak yeni teoriler üretmeye çalışıyor. Bermuda şeytan üçgeninin gizemi insanları kendine çekmeye devam ediyor.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu