Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

2 adet en ucuz LG OLED TV

LG 55EG910V ve LG 55EG9A7V televizyon modellerinin her ikisi de 55 inç boyutundayken, aralarında ciddi bir fiyat farkı bulunuyor. İlk model yaklaşık 5000 TL fiyat bandında yer alırken, ikinci LG  televizyonunu ise 6500 TL’ye satın alabiliyorsunuz. Peki aradaki özellik farkları neler, 1500 TL fark vermeye değer mi?

Öncelikle iki cihazın da teknik özelliklerine bakalım.

LG 55EG910V Televizyon

55 inç yani 140 cm boyutundaki bu televizyon Full HD 1920X1080p çözünürlükte OLED bir ekran paneline sahip. Kavisli bir ekrana sahip olan cihazda HDR teknolojisi ise yer almıyor. Cihazda Active Noise Reduction, Clear Motion, Dynamic Clear White, Dynamic Colour Enhancer, Motion Eye Care ve ULTRA Luminance gibi teknolojiler yer alıyor. Tüm bunlar görüntüde iyileştirmeler sağlarken, televizyonun yenileme hızı ise 60Hz. 60Hz bugünlerde çok üst düzey kabul edilmese de, yeterli görülmekte.

Ses kısmında Subwoofer yer almayan cihazda Dolby Digital Plus yer alırken, aynı zamanda DTS ve H.265 gibi ses çözücüleri de mevcut. Bu yüzden yeni nesil 2K filmleri de rahatlıkla harici bağlayarak izleme şansınız var.

LG 55EG910V televizyonda aynı zamanda 3D özelliği ve Smart TV de mevcut. LG online mağazasından istediğiniz içerikleri indirebildiğiniz televizyonda, gözlük sahibi olmanız hâlinde 3D film ve içerikleri izleyebilirsiniz. Harici disk veya USB bellek yardımıyla farklı yayınları da izleyebileceğiniz veya televizyondakileri kaydedebileceğiniz cihazda dahili kamera bulunmuyor fakat harici olarak bağlayabiliyorsunuz.

Bluetooth 4.0 bağlantısının ve Miracast desteğinin de yer aldığı televizyonu akıllı telefon ile kontrol etmek mümkünken, ortalama elektrik tüketimi ise 110W olarak karşımıza çıkmakta. 3 adet USB 2.0 ve 3 adet de HDMI girişinin yer aldığı televizyonun dahili Wi-Fi alıcısı da var.

Ürün 2015 yılında satışa çıkmış olsa da, hâlâ piyasadaki üst düzey televizyonlar arasında yer alıyor ve kutudan iki adet 3D gözlük de çıkıyor.

LG 55EG9A7V Televizyon

LG 55EG9A7V hem daha yeni, hem de daha pahalı bir televizyon olarak göze çarpıyor. Yaklaşık 6500 TL’ye satılan televizyon, bir önceki modelle hemen hemen aynı görüntü özelliklerine sahip. OLED Düz – Flat ekran paneline sahip Full HD 1920X1080p çözünürlüklü cihaz 55 inç – 140cm boyutlarında. HDR desteği yer almayan LG 55EG9A7V televizyonda Perfect Color, Resolution Upscaler, True Color Accuracy ve ULTRA Luminance gibi görüntü teknolojileri mevcut.

İşin ses kısmına baktığımızda ise LG 55EG9A7V’de tıpkı bir önceki cihaz gibi Dolby Digital Plus, DTS ve H.265 gibi ses teknolojileri mevcut. Subwoofer ise maalesef bulunmuyor. Televizyonda dahili Wi-Fi bulunurken, istediğiniz zaman bilgisayar gibi cihazları da bağlayabiliyorsunuz. Bunun için iki adet USB 2.0, bir adet USB 3.0 girişi ve üç adet de HDMI girişi bulunuyor.

Eğer üç boyutlu film izleme arayışındaysanız, bu televizyonda 3D özelliği bulunmuyor. Bunun yanında Smart TV özelliğine sahip ve LG Content Store üzerinden uygulama yükleyebilir, oyun oynayabilirsiniz. Dahili kamera olmasa da, harici kamera bağlayabiliyor, ses ile bu televizyonu kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca işletim sistemi olarak da webOS 2.0 tercih edilmiş. LG 55EG9A7V’de Bluetooth 4.0 ile Miracast destekleri de mevcut.

LG 55EG9A7V’in de bir diğer LG modeli gibi benzer güç tüketimi var. Televizyon yaklaşık 111W elektrik tüketimi yaparken, henüz yeni bir model ve bu yıl satışa çıktı.

Hangisi iyi?

Açıkçası her iki televizyon da benzer özelliklerde ve aradaki 1500 TL fiyat farkı fazla gibi duruyor. Üstelik kağıt üstündeki özelliklere bakıldığında LG 55EG910V 3D gibi özelliklerle daha iyi taraf gibi duruyor. Dolayısıyla 1500 TL’lik fark için yeni modelin çok da önemli özelliklere sahip olmadığını düşünüyoruz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

LG 55EG910V OLED TV yorumları nasıl?

LG 55EG910V OLED TV hakkında görüşlerinizi bekliyoruz.

lg-55eg910v-nasil-bir-televizyon

Günümüz teknolojisinde televizyonlara ayak uydurmakta sorun çekiyoruz.Yavaş yavaş evlerdeki tüplü televizyonlar yok oluyor.Şu an evlerde LCD ve LED Televizyonlar tercih edilirken yavaş yavaş OLED televizyonlara geçiş yapılıyor.OLED TV‘lerin fiyatları şu an için yüksek olduğu için çok fazla tercih edilemiyor.

LG OLED TV’lerde önemli bir çığır açarak teknolojisini artırmaya devam ediyor.LG 55EG910V modeli özellikleri hakkında bazı bilgileri yazmak istedik.

İlk olarak 55 inçlik Kavisli (Curved) OLED ekran teknolojisi bulunmaktadır.55 İnç kaç cm yapıyor diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı 140 CM olacaktır.HD uydu alıcısının içinde olması size büyük kolaylık sağlayacaktır.Ayrıca Wİ-Fi,3 adet USB girişi,3 adet HDMI girişi bulunmaktadır.Smart TV özelliği ile internette istediğiniz filmi rahatlıkla izleyebilir yada müzik dinleyebilirsiniz.3D özelliği ile 3 boyutlu filmleri iyi bir kalitede izleyebilirsiniz.Televizyon üzerinde dahili kamera bulunmamaktadır.Fakat ekstra kamera takabilirsiniz.2015 yılında üretilen bu televizyonun yanında 2 adet 3D gözlük çıkmaktadır.15 KG ağırlığa sahip olan LG 55EG910V modeli şu an için 5399 TL ile 5599 TL arasında değişen fiyat etiketlerine sahiptir.

LG 55EG910V modelini kullananlar hakkında yorumlar bekliyoruz.