Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Galaxy Note FE (Fan Edition) özellikleri

Güney Kore menşeli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz yıl yaz aylarında merakla beklenen akıllı telefonu Galaxy Note 7’yi satışa sunmuştu.

Aslına bakarsanız gayet de iyi bir modeldi fakat başına gelmeyen talihsizlik kalmamıştı. Note 7 ciddi bir batarya sorunu yaşarken, pek çok kişinin telefonu alev alıp kullanılmaz hâle gelmişti.

Bu olayın ardından Samsung üniteleri bakım için geri çağırıp piyasaya sunsa da, telefonun alev alma sorunu devam etmişti ve ardından komple piyasadan toplamak zorunda kalmıştı. Başta dediğimiz gibi, aslında Note 7 başarılı bir cihazdı ve şimdi tekrar kullanmak isteyenler için Samsung, Galaxy Note Fan Edition ya da Galaxy Note FE adı verilen yeni cihazını satışa sunuyor.

Galaxy Note Fan Edition Özellikleri

Görünüş olarak Note FE adlı bu telefon Note 7’nin hemen hemen aynısı. Tek fark öndeki logo kaldırılmış ve telefonun arka kısmında da alt bölmeye ‘Galaxy Note Fan Edition’ yazısı eklenmiş. Teknik özelliklerin de normal Note 7’den hemen hemen bir farkı yok. Cihazda bu sefer 5.7 inçlik 1440p AMOLED ekran paneli, Samsung’un bir süredir kendi ürettiği Exynos 8890 serisi işlemci çipseti, 4GB RAM, 64 GB dahili depolama alanı, 12MP arka kamera, IP68 suya karşı dayanıklılık sertifikası, USB-C, hızlı şarj özelliği ve S Pen yer alıyor. En güzel yanı ise S Pen’in bu yeni telefonla doğrudan verilmesi.

Bildiğiniz gibi Note 7 asıl problemi batarya yüzünden yaşamıştı ve bu sebeple de Samsung bu sefer 3200mAh boyutunda daha ufak bir batarya kullanmış, bolca güvenlik testi uygulamış. Yazılım tarafında, Note FE’deki arayüzün Galaxy S8 ile aynı olduğunu görüyoruz. Samsung Pass gibi özellikler yerini kuruyor ve Bixby sanal asistan da bulunuyor. Bixby için ayrı bir tuş bulunmazken, bunu pozitif olarak değerlendirebiliriz.

Note FE, 7 Temmuz 2017 tarihinde Güney Kore’de 400 bin adetle sınırlı olarak satışa çıkacak. Eğer bu 400 bin ünite yeni telefon hızlı satarsa ve beğenilirse, firma hem Güney Kore’de yeni partileri üretecek, hem de diğer ülkelere dağıtmaya başlayacak.

Yeni Galaxy Note FE’nin yurt dışı satış fiyatı ise 611 dolar olarak belirlendi ve Note 7 ile hemen hemen aynı. Bakalım Note 8’in çıkmasına sayılı günler kalmışken, Samsung’un bu hamlesi başarılı olabilecek mi?

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Galaxy Note FE Türkiye satış fiyatı Note 8’e göre uygun olacak

Samsung’un yeni modeli Fan Edition modeli resmi olarak tanıtıldı.

Bu telefonu Note 7’ye göre kıyasladığınızda batarya kapasitesi hariç diğer kısımları hemen hemen aynı diyebiliriz.Note 7’de yaşanan patlama olaylarından sonra Samsung, Galaxy Note FE modelini birçok teste tabii tuttuğunu söylemeliyiz.Note 7 modeli 3500 mAh kapasitesine sahipti.Galaxy Note FE modeli ise 3200 mAh’lık bir kapasiteye sahiptir.Note FE bataryası 8 noktalı pil güvenliği testinden geçiyor.Galaxy S8 ile aynı güvenlik testlerine sokuldu.

GALAXY NOTE FE TÜRKİYE FİYATI NE OLACAK?

Galaxy Note FE modeli ilk olarak Güney Kore’de satışı olacak.Daha sonra ise diğer ülkelere satılacak.Galaxy Note FE Türkiye satış fiyatı resmi olarak açıklanmadı fakat az çok fiyatı tahmin edilmektedir.Note FE yurtdışında 600 dolar civarında satılması bekleniyor.Türkiye fiyatı ise tahminimizce 2750-3000 TL arasında olacaktır.Yakınlarda çıkacak olan Galaxy Note 8 sonrasında fiyatında düşüş yaşanabileceğide belirtiliyor.