Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone X’de uygulamaları kapatma

Ana Ekran düğmesine iki defa hafifçe dokunup, kapatmak istediğiniz uygulamada hızlıca kaydırın. Bu adımları izlemeniz yeterlidir.

IPhone X’de Bir Uygulamayı Kapatma

Parmağınızı ekranın altına doğru yerleştirin ve yukarı doğru hızlıca kaydırın. Uygulama kapanacak ve ana ekrana döneceksiniz.

IPhone X’de Uygulamadan Çıkmak İçin Nasıl Zorlanır?

Ekranın altından yukarı doğru hızlıca kaydırın ve parmağınızı ekranda yaklaşık yarım saniye basılı tutun. Uygulamaların, soldan sağa istiflenmiş bir deste kart gibi düzenlendiği halde App Switcher’ın göründüğünü göreceksiniz.

Ekranda uzun basın. Uygulama Değiştirici menüsündeki tüm uygulamaların sol üst köşesinde bir eksi işareti görmeniz gerekir.

Çıkmak istediğiniz uygulamada yukarı doğru hızlıca kaydırın veya eksi simgesine hafifçe vurun. Kaldırdıktan sonra, uygulamanın istemlerini kaldırmak için 1/ 2 saniye boyunca basmadan önce parmağınızı ekrandan kaldırmanız gerekiyor. Ana Ekran düğmesine iki defa hafifçe dokunup, kapatmak istediğiniz uygulamada hızlıca kaydırın.

Home düğmelerine sahip iPhone’larda, uygulama değiştirici ekranını getirmek için simgeye çift basmanız yeterlidir: Ekranın altından – X’in ‘sanal Ana düğmesinin’ erişilebileceğini gösteren küçük çizgiden yukarıya doğru hızlıca kaydırın. Takas edip bıraktığınızda, sizi Ana ekrana geri götüreceksiniz, bunun yerine yukarı doğru hızlıca kaydırıp parmağınızı ekranda bir süre basılı tutun. Uygulama değiştirici ekranı görünecektir.

Hali hazırda kullandığınız (veya son olarak kullandığınız) uygulama ön ve merkez olacaktır. Kapatmak istediğiniz şeyi bulana kadar, daha uzun süre önce kullanılan uygulamalara bakmak için sağa hızlıca kaydırın. Ekranda herhangi bir yere uzunca basarsanız, bir süre sonra her uygulamanın sol üst köşesinde eksi işaretli küçük kırmızı daireler görünecektir. Artık uygulama kapatma modundasın.

Bir uygulamayı kapatmak için, ekranın üst kısmından kaybolmak için hızlıca kaydırın veya üzerine kırmızı daireye hafifçe vurun. Uygulama değiştiriciden çıkmak için, küçük resimlere hafifçe vurarak uygulamalardan birini seçebilir veya önceki ekrana dönmek için ekranın herhangi bir yerine dokunabilirsiniz.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone X’de Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?

IPhone’daki uygulamaları kapatmanın, pil ömrünü uzatmaya yardımcı olduğuna dair yaygın bir yanlış inanış vardır. Bu gerçekte doğru değildir.

iOS etkin olmayan arka plan uygulamalarını etkili bir şekilde askıya alıyor. Sıfırdan uygulamaların yeniden başlatılması daha fazla zaman alır ve yalnızca pilleri askıya almadan daha kısa pil ömrüne neden olabilir. Ancak uygulamalar her zaman mükemmel şekilde açılmaz ya da donabilir veya arayüz bozulur ve yeni bir işlem başlatmanız gerekir. Bu gibi durumlarda, tüm uygulamaları tamamen kapatmanız gereken tek şeydir.

IPhone X’de “home” düğmesi olmadan, bunu nasıl yaparsınız?

  • Ekranın altından hızlıca kaydırıp bir saniye duraklatarak tüm uygulamalarınızın listesini açın. Açtığınız tüm uygulamalar için kart görürsünüz.
  • Bu uygulama kartlarında herhangi bir yeri basılı tutun. Her birinin sol üst köşesinde kırmızı bir daire görürsünüz. iphone X uygulamaları kapatın. Kırmızı daireleri gördüğünüzde, uygulamalarınız kapanmaya hazır.
  • Bu uygulamayı kapatmak için herhangi bir kırmızı daireye dokunun.
  • Uygulama kapatma modunu iptal etmek için uygulama kartları yığını dışındaki herhangi bir yere hafifçe vurun.

Uygulamaları kapatmak için kartları hızlıca kaydırabilirsiniz, ancak yalnızca kırmızı çevreler gösterildiğinde bunu yapmalısınız. Başka bir seferde bir uygulamada hızlıca kaydırmak sizi yalnızca ana ekrana geri döndürür.

Pil Ömrü Uygulamaların Açık Olması İle Bağlantılı Değildir

Yine, telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için uygulamaları kapatmanızın gerekli olmadığını düşünmelisiniz. İşletim sisteminin kaynaklarını yönetmesine izin vermekle karşılaştırıldığında, sürekli olarak kapanış ve yeniden başlatılan uygulamalar muhtemelen size pil harcatacaktır. Ancak, bir uygulamanın arka planda herhangi bir şey yapmadığından emin olmak istiyorsanız veya bir sorunu düzeltmek için uygulamayı yeniden başlatmanız gerekiyorsa, uygulamaları kapamak etkili olabilir.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone X ve iPhone 8 Plus’ta bulunan Portre ışığı nedir, nasıl kullanılır?

Portre modu, iPhone X, 8 Plus’ta mevcuttur. Dikey veya yatay yönde çekimler yapmak için iPhone’unuzdaki 56 mm eşdeğeri (iPhone X’de 52mm eşdeğeri) “tele foto” lens kiti kullanır.

8 Plus ve iPhone X ayrıca bu özelliğin bir parçası olarak Portre Aydınlatması yer alıyor. Fotoğraflarınıza gerçek zamanlı olarak özel ışıklandırma eklemek için makine öğrenimi ve Portre modunda derinlik haritası kullanıyor. İşte nasıl kullanılacağı açısından ipuçları!

Portre modu nasıl çalışır?

Kamera uygulamasının Portre modunda çekim yaptığınızda, iPhone’unuzun 2x “telefoto” lensi tarafından görülen görüntüyü çerçeveleyebilirsiniz. Otomatik olarak görülen ile tele fotonun gördüğü arasındaki mesafedeki farkı ölçerek çok noktalı bir derinlik haritası oluşturuyor. Bu derinlik haritası daha sonra Portre modunun en eğlenceli bölümünü oluşturmak için kullanılır. iPhone 8 Plus ve X’de, Portre Aydınlatması için derinlik haritasını da kullanacaksınız Portre modundayken, yalnızca tele foto lensiyle çerçeveleyebilirsiniz (dijital veya başka hiçbir yakınlaştırma seçeneği yoktur), ancak iOS 11 itibariyle diğer birçok kamera uygulaması özelliğine sahip olabilirsiniz.

Portre Işıklandırma Nasıl Çalışır?

Portre Aydınlatmasını destekleyen iPhone 8 Plus ve iPhone X, resminize pozlama sonrasında veya daha sonradan işlem yaparken farklı ışıklandırma seçenekleri eklemek için derinlik haritasını kullanabilirsiniz. Profesyonel bir stüdyoda, fotoğrafçılar bir nesnenin fotoğrafını çekerken her türlü ışığı kullanırlar. Profesyonel fotoğrafçılar, bu ışıkları değiştirerek, fotoğrafın belirli alanlarını vurgularlar. Portre Işıklandırma, kullanıcıların aynı şeyi ancak dijital olarak yapmalarını sağlar. iPhone’unuzun “sanal” ışık sistemini ayarlamak için beş farklı aydınlatma ayarından birini seçebilirsiniz. Şu anda beş farklı Tür Portre ışıklandırması vardır: Doğal, Stüdyo, Kontur, Sahne Işığı veya Sahne Işığı Mono.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

İphone X dondu! Nasıl Yeniden Başlatılır?

Iphone, apple tarafından tasarlanan ve üretilen bir akıllı telefondur. İnsanların telefon alırken arada kaldığı seçenekler arasında android ve ios telefonlar gelmektedir.

İos telefonlar fiyat açısından yüksek meblağlara denk gelmekle beraber android, ios’a göre daha uygun fiyatlarla satışa sunulabilmektedir. Bu fiyat farklarının temelinde yatan ise telefon sistem ve özellikleridir. En iyi telefon diye sınırlandırma koymak mümkün olmamakla beraber daha fazla tercih edilen model arasında ios telefonlar vardır. Bu tercihin altında yatan sebepler arasında, yapılan tasarım ve ios telefonun popülerlik kazanması da etkilidir.

İphone Neden Tercih Edilir?

Her geçen gün yeni bir özellik ile piyasaya sürülen ıphone, insanlar açısından tercih edilen bir telefon haline gelmiştir. Fiyatı yüksek olmasının yanı sıra tercih edilmesinin birçok sebebi vardır. Iphone kamerasıyla diğer telefonların kamerasına attığı fark ile, fotoğraf çekmeyi seven insanlar için dikkat çekici bir hal almıştır. Kamera sisteminde bulunan birçok işlev, profesyonel kamera çekimi düzeyinde bir sonuç ile karşımıza çıkmaktadır. İşletim sisteminin de sadece ıphone ait olan ios’dan ibaret olması, diğer telefonlarda kullanılan android sistemi yönüyle insanların dikkatini çekmektedir. Her telefonda farklı bir işletim sistemi olmakla beraber, android sistemi genel olarak telefonların bir işletim sistemi haline gelmiş olup, ios ayrıcalığı sadece ıphone telefona aittir. Iphone’nun en son çıkardığı, x modelinde daha değişik bir tasarım planlanmış olmakla beraber ıphone da alışılagelmiş home tuşunun ortadan kalktığı görülmektedir. Bu beraberinde bazı sıkıntıları da getirmektedir. Bunun başında ıphone x nasıl yeniden başlatılır sorusu gelmektedir.

Yeniden Başlatma İşlemi Basamakları

Iphone x de home tuşunun kalkması ile beraber donma, yavaşlama gibi sorunlarda yeniden başlatma durumu insanlarda soru işareti bırakmış durumdadır. Yeniden başlatmak için kullanılacak yöntem ise basit ve kısadır. İlk olarak yapılması gereken şey sağda bulunan tuş ile solda bulunan ses kısma tuşuna ekranda apple logosu görünene dek basılı tutmaktır. Erken bırakma durumunda telefon kendini kurtarma moduna almaktadır, bu yüzden dikkatli yapılması gereken bir işlem sürecidir. Diğer bir işlem ise telefon ayarlarına gidip, yeniden başlatma seçeneğine tıklamaktır, bu işlem diğer işleme göre süre kavramı açısından daha uzundur.

Kategoriler
Apple iOS Haberleri

iPhone X silikon kılıf ile korumayı artırın

Apple ses getiren son modeli iPhone X Türkiye satış fiyatı belli olduktan sonra teknoloji dünyasında ses getirmeye devam edecek gibi gözükmektedir.

Neden derseniz 6089 TL ve 6899 TL‘lik Türkiye satış fiyatı olan bir telefonu konuşmamak elde değil.Çerçevesiz ekran tasarımı ve farklı teknik özellikleri ile Apple tutkunlarını cezbetmektedir.

Tabi bu kadar pahalı bir telefon aldığınızda dikkatli kullanmanız gerekmektedir.çerçevesiz ekranı olduğu için en yakışan kılıf modeli ise iPhone X silikon kılıf olacağını düşünüyoruz.Apple’ın resmi internet sitesine girdiğimizde iPhone X silikon kılıf fiyatı 179 TL olarak gözükmektedir.9 farklı renk seçenekleri olan silikon kılıf almak istiyorsanız biraz daha beklemeniz gerekmektedir.Stokta olmadığı için henüz sadece fiyatı ve renk seçenekleri mevcuttur.İlerleyen zamanlarda sipariş alımları başlayacaktır.

Apple tarafından iPhone’unuzu tamamlamak için tasarlanan silikon kılıf, ses düğmelerine, Yan Düğme’ye ve telefonunuzun eğimli kenarlarına tam oturuyor ve ekstra kalınlık yaratmıyor. İç kısımdaki yumuşak mikrofiber kaplama, iPhone’unuzu korumanıza yardımcı oluyor. Yumuşak dokulu silikon dış yüzey ise, elinizde harika bir his yaratıyor. Ayrıca telefonunuzu her zaman, hatta kablosuz şarj olurken bile kılıfıyla kullanabiliyorsunuz.