Bilim ve Teknoloji

Harvard ve Yale Üniversiteleri Şempanzelerin Yemek Pişirebileceğini Belirtiyor

Harvard ve Yale Üniversiteleri Şempanzelerin Yemek Pişirebileceğini Belirtiyor

Harvard-Yale

Harvard ve Yale üniversiteleri tarafından gerçekleştirilen ve halen devam eden Kongo’daki deneylerde şempanzelerin bir süre sonra alışkanlık edinerek yemek pişirme eylemi gerçekleştirebilecek kadar zeki oldukları belirtildi. Tchimpounga isimli ulusal park’ta gerçekleştirilen bir dizi deneyde şempanzelerin bir süre sonra çiğ yemekleri geri plana atarak pişmiş yemekleri yeme konusunda dikkatli davrandıkları ifade edilirken ısı kaynağının şempanzelerin kullanabileceği şekilde verilmesi halinde bu hayvanlarında ısıtarak yemek pişirebileceği belirtildi.

Sosyal ve biyolojik olarak gelişim tarafında insanların yemek pişirme özelliği çok büyük rol oynarken beynin gelişmesi içinde yemek pişirmenin oldukça önemli olduğu belirtiliyor. Bir milyon yıl önce insanların ateş yakmayı öğrendiği belirtilirken şempanzeler üzerinde yapılan deneylerde yemeklerin pişmiş olması ve pişme sürelerinin dikkatle hayvanlar tarafından beklendiği ifade edildi.

Gerçekleştirilen açıklamada şempanzelerin yemek pişirme ile ilgili geçirdikleri süreç ve bu süreçte yaşananların kayıt altına alındığı, eğer ki doğru şartlar sağlanırsa şempanzelerinde yemek pişirebilecekleri sonucuna varılırken araştırma sonuçlarının Proceedings of the Royal Society B isimli dergide yayınlandığı belirtildi.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu