Genel

Pablo Escobar’ı izleyecekseniz Medellin ve Cali şehirleri için kısa bilgi

Netflix’te iki diziyi izlediğimiz için sizlere önermek istedik. Pablo Escobar’ın hayatını anlatan Narcos ve Pablo Escobar kötülüğün efendisi dizilerini kesinlikle izlemeniz gerekmektedir. Eğer Pablo Escobar’ı merak ediyorsanız Narcos dizisi 3 sezon, Pablo Escobar Kötülüğün Efendisi dizisi ile 74 bölüm ile detaylı bir şekilde Kolombiya’nın en büyük baronun hayatını izleyebilirsiniz.

Bu iki diziyi izlerken sürekli olarak Medellin ve Cali kartellerini duyacaksınız. Üçüncü en çok duyacağınız şehir ise Bagota’dır.

Medellín, Kolombiya’nın kuzeybatı kesiminde, Antioquia ilinin merkezi kenti. Orta Cordillera’nın ılıman Aburra Vadisinde, Porce Irmağı kıyısında, deniz düzeyinden 1.538 m yükseklikte yer alır. Bogota’dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir. Nüfus: 2.350.227.

1616’da San Lorenzo de Aburra adıyla içinde bulunduğu vadinin adını alarak kuruldu. 1675’te Medellin adını aldı. Sömürge döneminden kalma yapılar çok azdır. 1826’da Antioquia ilinin yönetim merkezi ilan edildi. 20. yüzyılın sonlarında uluslararası yasa dışı kokain ticaretinin merkezi haline gelmiştir. (Kaynak: Wikipedia)

Pablo Escobar, Medellin kartelini kurmuştur. Zaten dizinin belli bir bölümünden sonra Cali karteli ile savaşlarını anlatmaktadır.

Santiago de Cali Kolombiya eyaleti Valle del Cauca’nın başkenti ve nüfusa göre ülkenin en büyük ikinci şehridir. Cali, Güneybatı Kolombiya’da ekonomik, endüstriyel ve tarım merkezi oluşturur. 1536 yılında kurulan Cali Amerika’nın en eski şehirlerinden biridir. Şehir “Salsanın başkenti” ya da Sucursal del cielo (yaklaşık tercüme: cennetin şubesi) olarak da adlandırılır.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu