Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Akıllı telefonunuz suya düşerse ne yapılmalı?

Akıllı telefonlar dokunmatik özellikleriyle beraber oldukça hassas yapılı telefonlar arasında yer alıyor. Telefonunuz suyla etkileşim haline geçerse cihazınız açılmayacak ve belki de hiç kullanılamayacak bir hale gelecektir.

telefon suya düştüğünde ne yapılmalı

Telefonunuz suya düştüğünde panik yapmadan hızlı bir şekilde sudan çıkarmanız gerekmektedir. Telefon suyun içinde ne kadar çok kalırsa o kadar çok zarar görür Hoparlör delikleri, kulaklık girişi ve SD kart girişleri zarar görürse cihazınız bir daha açılmayabilir.

Cihazı sudan aldıktan sonra kuru bir bez yardımıyla telefonu sarın. Bu bezler cihazın daha hızlı kurumasını sağlayacaktır. Ardından arka kapağını çıkarın ve bataryayı sökün. Cihazın en ince ayrı ayrıntısına kadar ıslandığını unutmayın. Bataryayı mutlaka yerinden çıkarın. Aynı zamanda sim karı da yerinden çıkartarak kurulayın.

Cihazın iç kısmı hala ıslak. Bunun için telefona elektrikli süpürge tutun. Saç kurutma makineside burada işinize yarayacak aletlerden biridir. Yaz mevisimindeyseniz cihazınızı arka kapağını açtıktan sonra güneşe koyabilirsiniz. İçindeki suyun buharlaşarak çıkmasını sağlayacaktır.

Herkesin uyguladığı bir diğer yöntemde; pirinç Islanmış olan cihazı bir gece boyunca pirincin içine yatırın. Telefonunuz gözükmeyecek şekilde pirincin içinde olmalıdır. Pirinç ıslaklığı ve nemi en iyi şekilde emen bir telefon kurtarıcısıdır.

Ertesi gün cihazın açılıp açılmadığını kontrol edin. Cihaz bu süre içinde açılmadıysa kesinlikle içini açmaya kalkmayın. Teknik bir servise göndermeyi deneyin. İsterseniz bir gün daha pirince yatırarak açılmasını 24 saat daha bekleyebilirsiniz. Cihazınızı bu gibi kazalara karşı korumak için su geçirmeyen kılıflar edinin. Binlerce liralık cihazların su teması ile zarar görmelerine izin vermeyin.