Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Basit anlatım: Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır

Geçtiğimiz aylarda Instagram güzel bir özelliği aktif etmişti. Onaylı hesap talep etme özelliği ilk olarak Avustralya’da kullanılmaya başlanmıştı. Daha sonra bu özellik ülkemize geldi.

Mavi Tikli onay hesabını genellikle kurumsal şirketler ve ünlüler kullanmayı tercih etmektedir. İnstagram üzerinden E-Ticaret yapan kişilerde İnstagram Mavi Tik nasıl yapılır konusunda araştırmaya başlamıştır.

Instagram mavi tik başvurusunu tüm kullanıcılar yapabilmektedir. Mavi tik özelliği gelmesi ile sahte hesapların önünü bir nebze olsun kesmeyi hedefleyen İnstagram, başarılı bir hamle atmıştır.

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

  • İlk olarak akıllı telefonunuzdan Instagram uygulamasını açınız.
  • Daha sonra Profil sekmesine giriniz.
  • Sağ üst köşede bulunan alt alta 3 çizgiye bastığınızda açılan pencereden Ayarlar bölümüne basınız.
  • Bu pencerede Doğrulama Talebi seçeneğine geçiş yapınız.
  • Bu bölümde ise Adınızı, Soyadınız, Bilenen Adınızı v.s. v.s. diğer yerleri doldurunuz.
  • Instagram Mavi Tik almanın en önemli bölümüne geldiğinizde ise nufüs kağıdı, ehliyet, pasaport, vergi levhası v.b. resmi bir belge yüklemeniz gerekmektedir.
  • Göndermek istediğiniz resmi belgeyi ekledikten sonra gönder butonuna basınız.

Instragram Mavi Tik almanız için gönderdiğiniz belgelerin onaylanmasını beklemek zorundasınız. Instagram her gönderilen resmi belgeyi incelemektedir.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Twitter’da nasıl hesap onaylanır?

Dünyanın en çok kullanılan ikinci sosyal medya ağı olan Twitter’ın da kendi içinde bir hiyerarşisi var. Eğer hesabınız yoksa bile, daha önce Twitter’da kullanıcılara bakarken isimlerinin yanında mavi bir tik işareti görmüşsünüzdür.

Bu mavi tik, hesabın Twitter tarafından onaylandığını, yani bu kişinin tamamen gerçek bir kişi olduğunu belirtiyor.

Twitter’da bildiğiniz gibi sayılamayacak kadar çok sahte hesap bulunuyor. Bu nedenle siteye hesap onaylama seçeneği eklenirken, bu şekilde baktığınız kişinin gerçekten o olup olmadığını da öğrenmiş oluyorsunuz. Buna rağmen mavi tik olması günümüzde Twitter dünyası için bir sosyal statü hâline de geldi. Gazeteci Mike Rundle da Twitter’da en önemli şeyin ‘mavi tik’ almak olduğunu belirtirken, bu program teorik olarak toplumun tanıdığı kişilerle yani müzisyenler, aktörler, modacılar, siyasetçiler, din adamları, medya mensupları gibi insanlarla kısıtlıydı.

Kimler Twitter’da onaylı hesap alabilir?

Fakat bu da artık değişti ve artık Twitter isteyen herkese gereksinimleri karşıladıkları sürece hesabını onaylama seçeneği sunuyor. Twitter’ın yetkili isimlerinden Tina Bhatnagar da konuya ilişkin açıklamalarda bulunurken, bu şekilde sitenin kalitesini arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Twitter’da onaylı hesap olmanın faydaları

Peki diyelim ki gereklilikleri karşıladınız ve mavi tik alarak hesabınızı onaylı hâle getirdiniz. Peki bunun karşılığında ne kazanacaksınız ki?

Aslına bakarsanız, çok fazla bir dönüşü olduğunu söyleyemeyiz. En önemli değişim bildirimler ekranında oluyor ve yeni bir filtreleme sistemi ekleniyor, artık sadece onaylı hesaplar tarafından gelen yanıtlar, mentionlar ve beğeniler size gösteriliyor. Bu şekilde istenmeyen etkileşimlerden de kurtulmuş oluyorsunuz.

Tabii ki aslında tüm bunları üçüncü parti Twitter uygulamaları ve araçları kullanarak da yapma şansınız var. Örneğin Twitter’ın kendi Tweetdeck aracı bile bildirimleri filtreleme şansı veriyor. Yani fonksiyonel olarak mavi tik almanın pek bir katkısı yok. Elbette birtakım somut ve soyut katkıları olabilir fakat her şeyin ötesinde, Twitter’da onaylı hesap almanın en büyük amacı sadece sosyal statü kazanmak.

Twitter’da nasıl hesap onaylanır?

Peki hesabınızı nasıl onaylayacaksınız? Twitter’ın bu konuda bir gereksinim listesi var ve şöyle;

* Twitter adınız gerçek adınız veya sahne adınızla eşleşmeli (ya da kurumsal bir hesapsa, şirket adıyla uygun olmalı).

* Onaylanmış bir telefon numarası olmalı.

* Onaylanmış bir e-posta adresi (kurumsal hesaplar, kurumsal e-postalarını kullanmalı).

* Hesap için ayrıntılı biyografi eklenmeli.

* Gerçek bir profil fotoğrafı veya markanızın fotoğrafı.

* Sizi veya markanızı temsil eden bir kapak fotoğrafı.

* Şahsi hesapsa, doğumgünü de eklenmeli.

* Markanızın web sitesi.

* Tweetleriniz ‘Herkese Açık’ olmalı.

* ‘Twitter sizi neden onaylı hesap yapmalı?’ sorusuna yanıt vermelisiniz.

* T.C. kimlik kartınızın veya ehliyetinizin taranmış bir kopyası.

Tüm bu gereksinimleri yerine getirdikten sonra verification.twitter.com adresine gidin ve gerekli adımları doldurarak hesabınızın onay sürecini başlatın. Bu süreçte Twitter sizin minimum gereksinimleri karşılayıp karşılamadığınızı kontrol edecek, belki farklı sorular soracaktır. Aynı zamanda belki kimlik kopyası istememe durumları da var.

Son olarak, Twitter size başvurunuzun kabul edilip edilmediğine dair bir e-posta gönderecek. Eğer onay başvurunuz reddedilirse, 30 gün sonra tekrar başvurma şansınız var. Tabii bu durumda eksik istekleri de yerine getirmeniz gerekiyor.

Twitter onayı gereksiz mi?

Açıkçası, eğer bireysel bir Twitter kullanıcısıysanız ve topluma hitap etmiyorsanız mavi tik almak çok gerekli değil. Fakat tanınmış bir kişi veya marka hesabına sahipseniz onay almanızı tavsiy ederiz. Gerek ajanslar, gerek reklamcılar mavi tik almanın önemli olduğunu ve insanların onaylı hesapları daha dikkate aldığını söylemekteler.