Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Windows 10’da Windows.old Nasıl Silinir

Windows 10 işletim sistemi henüz yeni olmasına rağmen birçok kişi tarafından kullanılıyor.Henüz yeni olmasına rağmen çok fazla bilgiler bulunmamaktadır.Elimizden geldiği kadar windows 10 sorunları hakkında cevaplar vermeye çalışacağız.

windows 10 soru cevap

Windows 10 işletim sisteminde format atarken verilerinizin yedeklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Eski dosyalarınızın silinmesini engelleyerek format işlemi yapabiliyorsunuz. Windows.old klasörü bu konuda oldukça iyi fakat gereksiz biçimde yer kaplaması sizi sıkıntıya sokabilir.

Windows.old klasörünü güvenli bir şekilde silebilmek için Disk Temizleme kısmına girmeniz gerekmektedir. Bu klasör C dikinde bulunur. Disk Temizleme kısmına girdikten sonra Sistem Dosyalarını Temizle kısmına tıklayın. Ardından Önceki Windows Yüklemeleri yazan kısma tıklayarak Tamam bölümüne tıklayın. Yaptığınız işlemle beraber disk kısmında boş bir alan ortaya çıkaracaksınız.

Kategoriler
Android Haberleri

Android Disk Temizleme Nasıl Yapılır

Android Disk Temizleme Nasıl Yapılır

android disk temizleme

Android kullanıcıları cihazlarına sürekli program yüklerken eskilerini kaldırmayı es geçtikleri için bir süre sonra onlarca uygulama birikir. Android’de yer alan uygulamaları kaldırmak cihazınızın hız olarak daha verimli hale gelmesini sağlar. Disk temizleme işlemini belli aralıklarla yaparak performansını artırmanız gerekmektedir.

Bunun için öncelikle Ayarlar kısmına giderek Uygulamalar menüsünü açın. Bu menüyü açtığınızda karşısınızdalistelerin yer aldığını göreceksiniz. Bir uygulama belirleyerek üstüne tıklayın ve silmek istediğiniz uygulama için Kaldır butonuna tıklayın.

Bazı uygulamalar çok uzun zaman kullanıldıklarında veri birikimi yaparak telefonunuzu yavaşlatabilirler. Bu durumun önüne geçmek için uygulamanın üstüne tıklayın ve menüde bulunan Önbelleği temizle ile Verileri sil kısımlarını kullanarak birikmiş verileri temizleyin. Uygulamalarınız çok mühimse bu seçeneği kullanmayın. Bu işlem kaydedilen uygulama ayarlarının sıfırlanmasına neden olabilir.

Diğer bir yöntem ise; gereksiz gördüğünüz uygulamalar için bir uygulama kullanmak. Google Play Store mağazasından indirebileceğiniz Clean master uygulamasıyla birlikte gereksiz uygulamaları anında silip cihazınızı daha işlevsel bir hale getirebilirsiniz.