Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Chrome’da Masaüstü Bildirimleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Günümüz dünyasında teknoloji hayatın her bir noktasına işlemiş durumda. Muhakkak teknolojinin bize sunduğu en faydalı, işimizi en çok kolaylaştıran ürün internet. Ailemiz, dostlarımız, iş arkadaşlarımızla iletişim kurarken, yeni bilgiler öğrenip araştırma yaparken, eğlenirken, bunlar gibi sayabileceğimiz birçok şeyde internetten yararlanırız.

Web Tarayıcıları

İnternet üzerinden belirli bir işlem yapmak için gerekli olan yazılıma web tarayıcısı ya da ağ tarayıcısı denilmektedir.
Dünya üzerinde en sık kullanılan web tarayıcıları şunlardır;

  • Google Chrome
  • Microsoft Internet Explorer / Microsoft Edge
  • Apple Safari
  • Mozilla Firefox
  • Opera

Google Chrome dünya çapında yüzde 80′ in üzerinde kullanıma sahip bir web tarayıcısıdır. Bilgi içeriği en geniş web tarayıcısı olması, güvenli ve hızlı olması bu duruma katkı sağlıyor. Bazı zamanlar teknolojiden faydalanırken bir takım sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Google Chrome tarayıcısının bu kadar çok kişi tarafından kullanılıyor olması karşılaştığımız bazı sorunlarda daha çabuk çözüme ulaşmamızı sağlıyor. Web tarayıcımız hakkında kafamızda olan soru işaretlerini, çözemediğimiz bir takım sorunları yine web tarayıcımıza başvurup yardım alarak çözümleyebiliriz.

Masaüstü Bildirimleri

Google Chrome kayıtlı olduğumuz, girdiğimiz sitelerden gelen bildirimlerin bize daha çabuk ulaşabilmesi için masaüstü bildirimleri uzantısını kullanmaktadır. Bir site size bildirim göndermek istediğinde Google Chrome bu bildirimi iletir.
Bu özellikle bildirim hemen bizim ekranımıza düşer. Fakat bazen bu bildirimler çok sık bir şekilde ekranımıza düşerken hem işimizi sekteye uğratabilir, hem dikkatimizi dağıtır hem de çok fazla rahatsızlığa sebep olabilir.

Masaüstü Bildirimlerini Nasıl Engellerim?

  • Google Chrome uygulamasını bilgisayarınızdan açın.
  • Sağ üstte diğer ( 3 nokta işareti olur) noktasına tıklayıp ayarları açın.
  • Gizlilik ve güvenlik bölümüne gelin ve site ayarlarına tıklayın.
  • Bildirimler bölümünü açın.
  • Bildirimleri engellemeyi seçin. İsteğinize bağlı olarak belirli siteleri veya herhangi bir tane siteyi veya tüm sitelerin masaüstüne bildirim göndermesini engelleyebilirsiniz.

Eğer bildirimleri geri açmak isterseniz aynı şekilde bu adımları izleyerek bildirimlere izin ver seçeneğine tıkladığınız zaman eskisi gibi bildirimlerin masaüstüne gelmesini sağlayabilirsiniz.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

Netflix ücretsiz belgeselleri harika

Koronavirüs karantina günlerinde Netflix resmi youtube sayfasında çok güzel belgesel videolarını ücretsiz olarak yayınlandı.

Netflix bildiğiniz üzere abonelik gerektiren bir dijital platformdur. Koronavirüs karantina günlerinden sonra Netflix abone sayısını oldukça fazla artırdı. Abone olamayanlar için Netflix güzel bir duyarlılık gösterdi.

Netflix resmi youtube sayfasında 10 adet belgeseli tam olarak yayınladı. Her belgesel yüksek çözünürlükte ve birden fazla alt yazı seçeneği eklenmiş.

Peki Netflix ücretsiz belgeseller nasıl izlenir?

İlk olarak Youtube.com’a bağlanıyoruz.

Youtube arama çubuğuna “Netflix” yazıyoruz.

Resmi Netflix kanalı açıldıktan sonra aşağıdaki resimde gözüken videoları izleyebilirsiniz.

Sağ yada sol ok işaretlerine basarak diğer videoları görebilirsiniz. Görüntü kalitesi ve çekim efektlerini anlatmaya gerek yok.

Netflix resmi Youtube kanalında 14 milyondan fazla abone bulunmaktadır. Ücretsiz konulan bu belgeseller 17 Nisan 2020 günü sayfaya eklenmiş. Her bir video ortalama olarak 300.000’den fazla izlenme oranına ulaşmış.

Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

1000 TL altı büyük ekranlı Laptop modelleri

Bu yazımızda sizlere 1000 TL altı 14 inç laptop modellerinden bahsetmek istiyoruz.

Bir ziyaretçimiz 1000 TL altı alabileceğim bilgisayar modellerinin hangiler olabileceği konusunda fikir istediği için bu yazıyı eklemek ihtiyacı duyduk. 1000 TL altında onlarca laptop bulunuyor fakat büyük ekranlı olarak en büyük 14 inçlik modeller olduğu için biz 3 adet laptop seçim bazı teknik özeliklerinden de bahsedeceğiz.

1. Model HP 14-bs006nt

Bu laptop 14 inçlik HD ekran çözünürlüğüne sahiptir. Ekranı dokunmatik mi diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıt hayır olacaktır. Ağırlığı 1.90 Gram’dır. 4 GB RAM, 512 GB sabit HDD, İntel Celeron 1.60 GHz ve çift çekirdekli İntel Celeron N3060 işlemci modeli bulunmaktadır.

USB 2.0 çıkış 1 adet, USB 3.0 çıkışı 3 adet, HDMI çıkışı, hafıza kartı okuyucusu ve bluetooth özellikleri bulunmaktadır.

HP 14-bs006nt modeli 999 TL’den satılmaktadır. Bu arada bu model de işletim sistemi bulunmamaktadır. Zaten lisanslı bir Windows işletim sistemi olsa en az 200 TL daha fazla olacaktı.

2.Model Dark Evo N1400

Bu modelde de 14 inçlik HD ekran bulunuyor. Ekran panel tipi LED’dir. 1.46 Gr ağırlığında ve sadece siyah rengi bulunmaktadır. İŞletim sistemi olarak Windows 10 Home ile yüklü olarak gelmektedir.

1.44 GHz hızında çalışan Intel Atom X5-Z8300 İşlemci modeli bulunuyor. 2 GB DDR3 RAM yer almaktadır. 32 GB’lık dahili depolama hafızası bulunuyor. Bluetooth, USB, HDMI ve microSD hafıza kart okuyucusu bulunuyor. 1000 mAh’lık batarya kapasitesi ile Dark Evo N1400 modeli 899 TL’den satılmaktadır. Bu modeli genellikle oyun harici sadece internet gibi basit işlemler için kullanabilirsiniz.

3.Model Hometech Elite Book 14

Bu model 14.1 inçlik HD ekrana sahiptir. Windows 10 Home işletim sistemi ile yüklü gelmektedir. 1.37 Kg ağırlığında ve sadece Altın rengi bulunmaktadır. 4 GB RAM bulunuyor ve ekstradan RAM takamazsınız.1.10GHz hızında çalışan Intel Celeron N3350 İşlemci modeli bulunmaktadır. Çift çekirdekli olduğunu hatırlataım. 32 GB’lık hafızası bulunmaktadır. Sabit HDD yer almıyor. 9000 mAh batarya kapasitesi, USM, HDMI ve microSD kart okuyucusu olan Hometech Elite Book 14 modeli 939 TL’den satılmaktadır.