Donanım Haberleri

AMD Vega Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

Yeni Ryzen işlemciler sayesinde AMD son dönemde oldukça dikkat çekiyor. Her ne kadar Intel’in performansını bir kenara atamasak da, AMD özellikle rekabetçi fiyatıyla kendi çapında bir üstünlük sağlıyor.

amg vega ekran kartı

Peki AMD Radeon RX Vega nedir? Bu teknoloji, AMD’nin yeni nesil ekran kartlarına verilen isim ve Nvidia ile olan mücadelede firma kendisine büyük umutlar bağladı. AMD, GeForce GTX 1080 Ti ile savaşmak için Vega’yı öne sürüyor.

AMD Vega Nedir?

Vega, AMD Radeon’un bu yıl çıkaracağı ekran kartının yeni ismi. Yani daha önce söylentileri çıkan RX 490 ve RX 580 isimleri gerçeği yansıtmıyor. Nvidia ile yarışmak isteyen firma, tıpkı onun gibi yeni ürünleri üzerinde ciddi değişiklikler yaptı ve AMD Vega ile ekran kartlarının işlemcisini, mimarisini değiştirerek önemli bir performans artışı yakaladı.

AMD Vega Fiyatı ve Teknik Özellikleri

Her ne kadar GDC 2017’de fiyata dair birkaç söylenti çıksa da, net bir rakamlama yapılmadı. Şu andaki AMD amiral gemisi ekran kartı Radeon RX 480’in Nvidia’ya göre çok ucuz ama aynı zamanda onun gerisinde olduğunu biliyoruz.

Muhtemelen Vega’nın fiyatı da Nvidia GeForce GTX 1080 Ti’ye göre daha ucuz olacak fakat onunla da mücadele edecek. Vega için yurt dışında 700 Dolar civarında bir fiyat beklenirken, elbette Türkiye’deki vergi politikası nedeniyle ücret artacaktır.

Bu yılın ikinci çeyreğinde satışa çıkması beklenen AMD Vega hakkındaki net teknik özellikleri bilmiyoruz fakat yüksek teknolojili bu ekran kartında çıkan son söylentilere göre muhtelemen şu özellikler yer alacak:

– 14nm GFX9 GPU teknolojisi

– 64 NCU

– 4096 akış işlemcisi

– 16GB HBM2

– 2048-bit bellek yolu

– 512GB/s bant genişliği

– PCIe Gen 3 x16

– 225w TDP

Güç tüketiminde de başarılı sonuçlar vereceği söylenen AMD Vega, muhtemelen oyun dünyasını da etkileyecek ve oyun üreticileri, yapımlarını bu ekran kartına göre de optimize etmek durumunda kalacak. Kısacası, Vega en geç bu yılın sonunda çıkacak ve Nvidia ile AMD arasında ciddi bir rekabeti tekrar başlatacak.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu