Bilim ve Teknoloji

iPhone ve Android’de WhatsApp otomatik indirme nasıl durdurulur?

Şu anda WhatsApp tüm dünyada 1.2 milyar insan tarafından kullanılırken, Türkiye’de de akıllı telefon sahibi hemen hemen herkes tarafından tercih ediliyor.

Buna rağmen uygulamanın kullanıcıları rahatsız eden bir yanı var ve özellikle mobil veri limiti kısıtlı olanların zarar görmesine yol açıyor. WhatsApp’ta tüm medya dosyaları, fotoğraftan videolara kadar otomatik olarak telefona indiriliyor. Bunlar bazen istemediğimiz materyaller olurken, aslında ayarlarda ufak bir değişiklik yaparak WhatsApp otomatik indirmeyi durdurmak mümkün.

WhatsApp otomatik indirme nasıl durdurulur? – Android

Uygulamanın Android sürümünde kolaylıkla fotoğraf ve video indirmelerini otomatik olmaktan çıkarabilirsiniz.

  1. İlk olarak WhatsApp’ı açın ve ana menüde olduğunuzdan emin olun. Konuşmaların sağ üst köşesinde, arama tuşunun yanında üç noktanın üst üste olduğu ikonu göreceksiniz. Buna basın, ardından Ayarlar sekmesine dokunun.
  2. Ardından Veri Kullanımı yazan sekmeye geçiş yapın ve burada zaten ‘Medyayı otomatik indir’ seçeneğini göreceksiniz. Mobil veri kullanırken sadece fotoğrafların otomatik inmesine izin verebilir ya da hepsini kapatabilirsiniz.

Aynı şekilde Wi-Fi ağına bağlıyken de otomatik ayarları değiştirebilirsiniz. WhatsApp’ta varsayılan olarak Wi-Fi’ye bağlıyken tüm medyalar otomatik olarak indirilmektedir. Fakat mobil veri limiti genellikle tarifelerde az olduğu için, otomatik indirmeyi kapatmanızı tavsiye ederiz.

WhatsApp otomatik indirme nasıl durdurulur? – iOS

Tıpkı Android işletim sisteminde olduğu gibi iOS üzerinde de otomatik medya indirmelerini kapatabilir ya da sınırlayabilirsiniz.

Aynı şekilde yine uygulamayı açın ve sağ alt köşede yer alan Ayarlar butonuna basın. Buradan Android’de olduğu gibi Veri Kullanımı kısmına geçin ve eğer medyayı ‘hiçbir zaman’ olarak seçerseniz, bir daha otomatik medya indirimi gerçekleşmeyecektir. Bu durumda arkadaşlarınızdan size gelen dosyaları seçerek indirme şansınız var.

Hem Android, hem de iOS’ta bunları uygulayarak WhatsApp otomatik indirmeyi kapatabilirsiniz. Eğer kullandığınız hattın mobil veri limiti kısıtlıysa bu ayarları yapmanızı öneririz. Eğer veri sınırınız yoksa ise medyaları her zaman otomatik indirebilirsiniz. Unutmayın ki, otomatik indirme kapandığında dosyaları tek tek elle indirmeniz gerekecektir.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu