Bilim ve Teknoloji

Fan hızı nasıl kontrol edilir?

Özellikle yaz aylarında hem masaüstü, hem de dizüstü bilgisayar kullanıcıları en çok fan sorunu çekiyor. Kimi zaman görevini yeterince iyi yapmaması, kimi zaman çok gürültülü çalışması fanı kontrol etme gereksinimini ortaya çıkarıyor.

Peki bilgisayarın fan hızı nasıl kontrol edilir?

Neden fan gürültülü çalışır?

Fanın çok fazla gürültü çıkarmasının birkaç sebebi olabilir. Eğer bilgisayarınızı çok zorluyorsanız, fan da işlemleri yerine getirmek için daha hızlı çalışacaktır. Örneğin video editleme programları ya da yüksek grafikli oyunlar işlemcinin, ekran kartının ve diğer bileşenlerin fazla ısı üretmesini sağlar. Bu da fanı harekete geçirir.

Elektronik parçalar için ısınma iyi bir şey değilken, fanlar da bu fazla ısıyı yok etmek için daha hızlı çalışacaktır. Ardından da ortaya yüksek gürültü çıkmaktadır.

Başlamadan önce pratik bilgiler

Bazen ince ayarlar yapmak gerekse de, kimi zaman basit çözümlerle de fanı eski hâline getirebilirsiniz. Bilgisayarların esas problemi toz olurken, tıkalı bir fan görevini yeterince iyi şekilde yerine getiremez ve çalışması zorlaşır.

Bu durumlarda kasanızı ya da laptopınızı açarak fana ulaşın ve bahar temizliği gerçekleştirin. Bunun için kompresör de kullanabilirsiniz fakat işi fazla abartmanızı tavsiye etmeyiz. Fanın yalama olmamasına özen gösterin ve mümkünse hava tutarken fanın dönmesini engelleyecek bir nesne kullanın.

Diğer yandan asıl önerimiz fanı doğrudan elle temizlemeniz ve toz, pislik bırakmamanızdır.

Yazılımsal çözümler

Bilgisayarda ne kadar çok işlem olursa, sistem kaynakları o kadar fazla kullanılır. Bu da yavaş yavaş PC’nizin ısınmasına ve fanların fazla dönmesine sebep olur. En azından cihazın biraz daha soğuk kalmasını sağlamak için kullanmadığınız tüm programları kapatın.

Bu yöntem diğerlerine göre daha az etkili olsa da, en azından iyi bir kullanım alışkanlığıdır.

BIOS fan ayarları

Bazı bilgisayarların BIOS ayarlarına girdiğinizde, ayrıntılı fan ayarları bulunur. Örneğin belli sıcaklıklarda fanın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu hassas ayarları yapmak fandan verim almanızı sağlayacak, bilgisayar parçalarını koruyacaktır.

Son olarak da, SpeedFan gibi ek uygulamalar kullanarak sisteminiz üzerinde kontrol sağlayabilir ve fanların belli sıcaklıklarda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu