Bilim ve Teknoloji

En iyi sağlam ve uygun fiyatlı çocuk tabletleri

Aslında pek tavsiye edilmese de, günümüzde ufak yaştaki çocukları teknolojik aletlerden uzak tutmak mümkün olmuyor.

Ebeveynlerinden gören çocuklar akıllı telefon ve tabletlere yöneliyorlar. Bu yüzden de çocuklara uygun tabletler listesi yaptık ve en iyi çocuk tabletleri hangileri sorusunu yanıtladık.

Çocuklara uygun tabletler: yaş uygunluğu

Çocuklara uygun tabletler aslında çocuğun yaşına göre değişmekte. LeapFrog ve Vtech gibi ürünler 3-6 yaş arasındaki ufak çocuklar için uygunken, belli bir yaştan sonra bu tip cihazlar istemiyorlar. 7 yaşını geçen çocuklar artık daha yetişkinlere uygun cihazlar talep etmeye başlıyorlar.

Aslına bakarsanız, muhtemelen çocuğunuz ‘gerçek’ bir tabletin ne demek olduğunu biliyor çünkü daha önce mutlaka iPad ya da Android tabletinizi ödünç almış veya akıllı telefonunuzu kurcalamıştır. Listede iPad Mini’yi ekleme sebebimiz de aslında bununla ilgili.

Neden seçenekler kısıtlı?

Maalesef Vtech ve LeapFrog gibi markaların dışında diğer markalar bu konuya çok fazla eğilmediler. Üstelik bu iki ürün de Türkiye’de resmi olarak satılmıyor. Aslında Samsung’un Galaxy Tab 3 Kids adlı çcouklara yönelik hem ucuz, hem de başarılı tableti gayet başarılı bir üründü fakat devamı gelmedi.

Çocuklara uygun tablette ne aranmalı?

Çocuğa seçilecek tabletin en önemli özelliği tabii ki güvenli bir web deneyimi sunması ya da hiç internete bağlanamaması. Aynı zamanda çocuklara uygun oyun ve uygulamalar da daha önceden yüklenmiş olmalı. Eğer uygulama-oyun seçimini genç yaştaki çocuklara bırakırsanız, şiddet veya cinsellikle dolu oyunları indirip de deneyebilirler.

Bu yüzden ya doğrudan çocuklara hitaben üretilmiş tabletleri tercih etmeli, ya da iPad gibi ürünleri satın alarak çocuğunuza uygun şekilde kişiselleştirmelisiniz.

Hangi özelliklere dikkat edilmeli?

Açıkçası özellik konusunu çocuğunuza alacağınız bir tablette çok düşünmeyin. Dikkate alacağınız iki şey batarya ömrü ve ekran boyutu olmalı. Birçok çocuk tableti ortalama iPad’in yarısı kadar (5-6 saat civarında) süre dayanmakta. Elbette şarjda da kullanabilirler fakat örneğin araba seyahatlerinde çocuklar tabletini yanında isteyebilir.

Daha ufak çocuklar 10 inçlik tabletleri kullanırken zorlanabilir.  Bu sebeple Amazon Fire ürünü genel olarak başarılı bir ürün ve 7 inçlik ekranıyla küçük ellerde de rahatlıkla duruyor.              Üçüncü dikkat edeceğiniz nokta da tabletin depolama alanı olabilir. Özellikle microSD kart desteği sunmayan bir alet alacaksanız, zaman içinde yer açmak için uygulamaları, müzik ve fotoğrafları silmek durumunda kalabilirsiniz.

Peki en iyi çocuk tabletleri hangileri?

Amazon Fire 7

Yurt dışında 50 Dolar olan Amazon üretimi bu tablet, ülkemizde ise 350-400TL arasında satılmakta. Hem 2015, hem 2017 sürümü olan tablet işlemci ve kamera yönünden üst düzey olmasa da, fiyatının düşüklüğü onu cazip hâle getiriyor. Aynı zamanda doğrudan Amazon’un servislerine de erişim sağlıyor.

Amazon Fire 7, hem çocuklar, hem de bir tabletten fazla beklentisi olmayan yetişkinler için ideal bir ürün diyebiliriz.

Kurio Tab 2

Maalesef ülkemizde resmi satışı bulunmayan Kurio Tab 2, yurt dışında 80 dolar fiyat etiketine sahip ve tam anlamıyla çocuklara hitap eden bir ürün.  Oldukça düzgün bir Android tablet deneyimi sağlayan cihazda aynı zamanda çocuk profili ve bazı önden yüklenmiş uygulamalar yer alıyor.

Amazon Fire HD 8

Fire 7’ye göre daha pahalı olan Amazon Fire HD 8 yine de tam bir fiyat-performans ürünü ve sadece çocuklara değil, aynı zamanda yetişkinlere de hitap ediyor.

LeapFrog Epic

Yeşil renkli bu sevimli tablet ülkemizde satılmıyor fakat eğer yurt dışından getirme imkanınız varsa mutlaka tavsiye edebiliriz. İnteraktif ekranıyla, yazılımıyla tamamen çocuklara uygun bir tablet olan cihaz donanımsal olarak 120 dolarlık fiyatının hakkını vermiyor fakat muhtemelen çocuğunuz bununla pek ilgilenmeyecektir. Aynı zamanda LeapFrog’un LeapPad Platinum gibi diğer ürünleri de gayet tercih edilesi duruyorlar.

iPad Mini 2

Eğer hem çocuğunuzun, hem sizin kullanabileceğiniz yüksek fiyatlı bir tablet arayışındaysanız, Apple’ın iPad Mini 2 ürününü de değerlendirebilirsiniz. Retina ekranıyla ve hafifliğiyle harika bir performans sunan iPad Mini 2, 64-bit bir işlemciye sahip ve dolayısıyla orijinal iPad Mini’ye göre çok daha hızlı çalışıyor.

iPad Mini 2’yi çocuğunuza vermeden önce cihazda bir çocuk profili oluşturabilir, erişim izinlerini, uygulama ve oyunları da buna göre tasarlayabilirsiniz. Tabii ürünün 32GB’lık modelinin yaklaşık 950 TL fiyat aralığında satıldığını da hatırlatmak gerek.

Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberlerini yakından takip ediyorum. Ayrıca gelen her sorulara cevap vermeye çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu