Şehzade Mustafa’dan sonra tahta kim geçecek?

Şehzade Mustafa tahta geçti.Peki Mustafa’dan sonra Padişah kim olacak?

şehzade mustafa

Kösem Sultan dizisi fanatikleri bu hafta çok güzel bir bölüm ile karşılaştı.Sultan Ahmet uzun süre zehirlendiği için bu bölüm’de vefat etti.Kösem Sultan kendi evlatlarını korumak için bir plan yaptı.Taht babadan evladı yerine en büyük ve en reşit olana geçmesine vesile oldu.Şehzade Mustafa tahta çıktı ve annesi Halime Sultan hemen kendince önlemler almaya başladı.Halime Sultan ilk olara Kösem Sultan’ın evlatlarını tecrit altına aldı.Kösem Sultan’ı ise eski saraya gönderdi.Kösem sultan tabi tüm tedbirlerini alarak saraydan ayrıldı.Askerler ve saray tamamen Kösem Sultan biat ettiği için içi rahattı.Kösem Sultan dizisini izleyenler Şehzade Mustafa’dan sonra tahta kimin geçeceğini merak etmektedir.

Sultan I. Mustafa ağabeyi Sultan I. Ahmed’in vefatı üzerine 22 Kasım 1617‘de hanedanın en yaşlı mensubu olarak tahta geçti. Osmanlı padişahlarının on beşincisi olan I. Mustafa devlet meseleleri ile ilgilenmediğini ifade ederek saltanatı kabul etmediyse de bu hal, devlet erkânı tarafından göz önüne alınmadı. Ancak gerçekten I. Mustafa devlet işleri ile ilgilenmeyip, devlet işlerini ehline teslim etmek istedi. Nitekim tahta çıktıktan 96 gün sonra 26 Şubat 1618 günü tahttan indirildi, yerine II. Osman geçti. Ancak yenilik taraftarı olmayanların tahrikleri neticesinde isyan eden yeniçerilerin 19 Mayıs 1622’de II. Osman’ı tahttan indirdiler.

Tahta ikinci kez çıkan Şehzade Mustafa 1.5 yıl daha tahtta kaldıktan sonra Kösem Sultan’ın oğlu IV.Murat Osmanlı Padişahı olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Bilim ve Teknoloji Haberleri

Cevap yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir