Teknoscrool – Bilim ve Teknoloji Haberleri http://www.teknoscrool.com Fri, 22 Sep 2017 16:29:15 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.2 İOS 11’de merak edilen yenilikler http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/ios-11de-merak-edilen-yenilikler-10137/ http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/ios-11de-merak-edilen-yenilikler-10137/#respond Fri, 22 Sep 2017 16:29:15 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10137 Apple firmasının yakın zamanda kullanıcılarının hizmetine sunacağı yeni güncellemesi İOS 11 hakkında merak ettiğiniz bütün detayları buradan sizlere açıklamak istiyoruz.

Özellikle geçtiğimiz günlerde yeni telefonları ile kullanıcıların karşısına çıkan Apple firmasının son sürüm güncellemesinde gelecek olan detayları buradan sizlere açıklamak istiyoruz. İşte merak ettiğiniz İOS 11 güncellemesi ve tüm detayları.

İOS 11’de ne gibi güncellemeler gelecek?

Son zamanlarda en çok merak edilen yeni telefonlarını kullanıcıların hizmetine sunan Apple firmasının son sürümünde gelecek olan İOS 11 uygulamasının diğer güncellemelere göre daha stabil çalışması bekleniyor. Özellikle alışılagelmişin dışında çok farklı özellikleri sunması beklenen bu güncelleme hakkında detaylı bilgi verelim.

Öncelikle bu güncellemeyi kullanacak olan cihazlar arasında iPhone 5 modeli yer almaktadır. Bu telefonun üstünde bulunan diğer bütün modellerde bu cihazın stabil olarak çalışacağını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden bu uygulamayı indirmeden önce telefonunuzun bu uygulamayı destekleyip desteklemediğini ayarlar menüsü içinden kontrol edebilirsiniz.

Uygulamayı yüklemeden önce yapmanız gereken birkaç önemli ipucunu da buradan açıklamak istiyoruz. Öncelikle telefonunuzda bulunan ve uzun zamandır kullanmadığınız uygulamaları silerek telefonun daha seri bir şekilde güncelleme yapmasına izin verebilirsiniz. Çünkü telefonda bulunan gereksiz olan bütün uygulamaların sistemin daha yavaş çalışmasına neden olacaktır.

İOS 11 sürümünün hayata geçmesinden sonra güncelleme yapacak olan kullanıcıların silmesi gereken alan toplam olarak 2 GB olmak zorundadır. Apple firmasının düşük dahili hafızalı modelini kullanan kullanıcıların telefonlarında bulunan resimleri veya videoları bilgisayarlarına yedekleme yapması gerekmektedir. Aksi durumda cihazlarınıza yeni güncellemenin gelmesi mümkün olmayabilir.

Telefonlarınızda bulunan uyumsuz bazı uygulamaları da kaldırarak İOS 11 için yer açabilirsiniz. Burada özellikle yapmanız gereken telefonda bulunan 32 Bit uygulama destekleyen uygulamaların telefondan silinmesi olacaktır. Çünkü İOS 11 işletim sisteminin artık 64 Bit tarafından desteklenecek olması sistem için son derece başarılı olduğunu bizlere gösterecektir.

19 Eylül Salı günü saat 20.00’den sonra aktif olarak Türkiye’de kullanıcıların hizmetine sunulacak olan bu uygulamayı indirmek için telefonunuz güncelleme kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.

]]>
http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/ios-11de-merak-edilen-yenilikler-10137/feed/ 0
LG V30 özellikleri ile etkileyici http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/lg-v30-ozellikleri-ile-etkileyici-10140/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/lg-v30-ozellikleri-ile-etkileyici-10140/#respond Fri, 22 Sep 2017 09:55:09 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10140 LG firmasının son yıllarda yaşadığı talihsiz olaylardan sonra piyasalara sürdüğü akıllı telefonlar yeniden hak ettiği yeri bulmaya başladı.

Özellikleri bakımından üst düzey yani amiral gemi telefonlar arasında yer alan LG V30 telefonu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları buradan incelemek istiyoruz. Fiyat olarak 2 Bin TL ile 3 Bin TL bandı arasında satışa sunulacak olan telefon amiral gemi telefonlar arasında gösterilebilir.

LG V30 ekran özellikleri

Yüksek ekran boyutlarına yönelen kullanıcıların isteklerini göz önünde bulunduran LG firmasının LG V30 modelinde 6 inçlik ekran boyutunda telefon tercih etmesi dikkatleri üzerine çekmesinde başarılı oldu.  1440 x 2880 gibi QHD çözünürlüğe sahip olan bir ekran ile gelen telefonda kullanılan piksel yoğunluğu 537 PPI değerinde. P-OLED ekran teknolojisi kullana firma darbelere ve çizilmelere karşı son derece üstün bir teknoloji olan bu telefon ekranını tercih etmektedir. Ara yüz olarak ise LG UX +.0X ile karşımıza çıkan telefonun dışarıdan bakıldığı zaman Samsung S8 görüntüsünde olduğunu görüyoruz. Ekran gövde oranı olarak ise 81.22%lık kullanım sunan firmanın bu telefonu gerçekten başarılı.

LG V30 Temel özellikleri

Snapdragon 835 yonga seti tercih edilen bu telefonda CPU 2.45 Ghz işlemci tercih edilmektedir. 4 GB RAM kapasitesi ile karşımıza çıkan telefonun dahili depolama alanında ise müşterilerine sunduğu 64 GB dahili depolama alanı yeterli sayılacak türden. SD kart desteği ile 2 TB’a kadar artan hafızası ise telefona ayrı bir özellik katmaktadır.

LG V30 kamera özellikleri

Telefonda bulunan ön kameranın 5 MP olması aslında kullanıcıların en çok şikayet ettiği konuların başında. Bu kadar üst düzey bir kullanım imkanı sunan telefonda en az ön kamerada 12 MP çözünürlük tercih edilmesi kullanıcılar tarafından beklenmekteydi. Ancak 16 MP çözünürlüğü sadece arka kamerada tercih ederek Selfie çekerleri büyük hayal kırıklığına uğratmıştır. İkinci arka kamerası bulunan telefonda bunda tercih ettiği çözünürlük ise 13 MP olarak karşımıza çıkmaktadır.

LG V30 batarya özellikleri

3330 mAh kapasitesinde karşımıza çıkan bu telefonu Typce C tipi şarj kullandığını ve hızlı dolum özelliği ile başarılı bir batarya ömrü sunduğunu belirtmek istiyoruz. % 50 gibi bir şarj seviyesine sadece 35 dakika gibi kısa süre içerisinde çıkan bu telefonda kablosuz hızlı şarj özelliği de bulunmaktadır. batarya konusunda diğer telefonlarda olduğu gibi herhangi bir değişim söz konusu bulunmamaktadır.

İşletim sistemi olarak Android ile gelen LG V30 telefonda versiyon olarak son sürüm olan Android 7.1.2 tercih edilmektedir.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/lg-v30-ozellikleri-ile-etkileyici-10140/feed/ 0
ABD’ye kafa tutan Kuzey Kore’nin uçakları http://www.teknoscrool.com/genel/abdye-kafa-tutan-kuzey-korenin-ucaklari-10143/ http://www.teknoscrool.com/genel/abdye-kafa-tutan-kuzey-korenin-ucaklari-10143/#respond Thu, 21 Sep 2017 19:28:20 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10143 Bilindiği üzere son zamanlarda ABD ile Kuzey Kore arasında savaş gerginliği sürmektedir.Kuzey Kore denediği füze atışlarından sonra ABD ile arasındaki gerginlik tırmanışa geçti.Olası bir savaş durumunda Kuzey Kore Nükleer füzelerine güvenmektedir.Teknoscrool olarak biz Kuzey Kore’nin Hava kuvvetlerinde bulunan savaş uçaklarından bahsetmek istiyoruz.

Genel olarak baktığımızda Kuzey Kore’nin savaş uçakları Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya uçaklarından oluştuğu gözükmektedir.Bazı yurtdışı haber sitelerinde yazan bilgilere göre oldukça fazla uçağı olduğu fakat pilot sayısının yetersiz olduğu yazmaktadır.Ayrıca üretimi sonlandırılan uçakların yedek parça sıkıntılarından dolayı birçok uçağın uçamadığı da yazmaktadır.

En Etkili uçağı MİG-29

MiG-29 uçağı 1977 yılında üretilmiştir.Savaş uçakları arasında etkili olduğu için birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.Rus yapımı bu uçak F-16,F-15 ve F-18 uçaklarına eş değer olarak gösterilmektedir.Resmi olmayan kaynaklara göre Kuzey Kore’de 40 adet olabileceği biliniyor.

MİG-23

Bu uçak 1968’de seri üretimine başlandı.Bu savaş uçağı Rus hava kuvvetlerinin envanterinden 1998 yılında hizmet dışı bırakıldı.Fakat hala birçok ülkenin hava kuvvetlerinde kullanılmaktadır.Tek motorlu ve tek kişiliik olan MİG-23, kuzey kore’nin önemli savaş uçakları arasındadır.

Diğer Rusya üretimi olan uçak MİG-21

MİG-21 uçağı 1955’de üretilmiştir.Üretildiği dönemde en etkili savaş uçağı olmayı başarmıştı.2 mach ses hızına ulaşabilme kabiliyeti ile Mirage-3,F5 ve F-104’ler ile karşılaştırılıyordu.Ayrıca Wikipedia kaynaklarına göre Kuzey Kore’nin elinde en çok sayıda MİG-21 uçağı olduğu yazmaktadır.

Chengdu J7

Bu uçağın tüm gelişimi Çin’e aittir.Uçağın üretimi 2013 yılında sonlandırıldı ve toplamda 2400 adet üretildi.Diğer uçakları ise Shenyang F-6 ve Shenyang F-5 modelleridir.Bu modelleri Shenyang F-7 benzeri uçaklardır.

Sonuç olarak baktığımızda Kuzey Kore’de eski tip savaş uçakları bulunuyor.ABD ile kıyaslamak çok yanlış olacaktır.

]]>
http://www.teknoscrool.com/genel/abdye-kafa-tutan-kuzey-korenin-ucaklari-10143/feed/ 0
Dacia Duster 1.5 DCI 4×4 teknik özellikleri http://www.teknoscrool.com/araba-haberleri/dacia-duster-1-5-dci-4x4-teknik-ozellikleri-10121/ http://www.teknoscrool.com/araba-haberleri/dacia-duster-1-5-dci-4x4-teknik-ozellikleri-10121/#respond Thu, 21 Sep 2017 15:38:28 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10121 Yorum gönderen bir ziyaretçimiz Dacia Duster 1.5 DCI 4×4 yorumları ile ilgili bir konu açmamızı istemiştir.

SUV araçlar kategorisinde karşımıza çıkan Dacia markasının Duster modelinin merak ettiğiniz teknik özelliklerini sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Son zamanlarda en çok tercih edilen ve ikinci el piyasası son derece yüksek olan bu araçların merak edilen bütün teknik özelliklerini açıklıyoruz.

Dacia Duster 1.5 DCI 4×4  Genel Özellikleri

SUV/Arazi araçları kategorisinde karşımıza çıkan bu aracın H segment olduğunu açıklamak istiyoruz. SUV modeli olan bu aracın 5 kapı özelliği bulunmaktadır. Dizel 4 silindir olarak devam eden bu aracın seri üretimi 2013 yılından beri devam etmektedir. Şanzıman olarak 6 ileri vites teknolojisi ile üretilen bu aracın manuel vites olduğunu da belirtmek istiyoruz. 2017 yıllık vergisinin 517 TL olduğunu ve 2 dönem halinde ödendiğini de belirtmek istiyoruz.

Dacia Duster 1.5 DCI 4×4 Motor Özellikleri

Motor tipi olarak Dizel motor seçeneğini incelediğimiz bu aracın 4 silindir hacmi bulunmaktadır. 1461 cc’lik motor kapasitesi bulunan araçta maksimum aracın beygir gücü olarak 110 beygir yer almaktadır. 240 Tork kapasitesi bulunan aracın 0’dan 100 km’ye çıkış süresi olarak ise 12,9 saniyelik bir performansı bulunmaktadır. Aracın maksimum saate aldığı hız seviyesi ise 168 KM’dir.

Yakıt Tüketimi Yakıt konusunda SUV marka araçlar arasında en az yakan modellerin başında gelen bu aracın kullandığı yakıt modeli EURO 5 Dizeldir. Şehir içi tüketiminde 5.7 litrelik bir performansı bulunan aracın şehir dışında ise 5 litre yakıt tüketimi gerçekleştirdiğini paylaşmak istiyoruz. Ortalama yakıt tüketimi konusunda ise 5.2 litrelik yakıt tüketimi aracın az yakan SUV modelleri arasında yer almasına neden olmaktadır.

]]>
http://www.teknoscrool.com/araba-haberleri/dacia-duster-1-5-dci-4x4-teknik-ozellikleri-10121/feed/ 0
Galaxy Note 8,Galaxy S8 ve S8 Plus yazılım güncelleme http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/galaxy-note-8galaxy-s8-ve-s8-plus-yazilim-guncelleme-10110/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/galaxy-note-8galaxy-s8-ve-s8-plus-yazilim-guncelleme-10110/#respond Thu, 21 Sep 2017 07:39:10 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10110 Samsung’un en yeni amiral gemisi modelleri olan Galaxy Note 8,Galaxy S8 Plus ve Galaxy S8’de yazılım güncelleme  konusunda sizleri bilgilendirmek istedik.

Ali isimli bir ziyaretçimiz bize info@teknoscrool.com e-mail yoluyla Galaxy S8 aldığını ve yazılım güncellemesi nasıl yapabileceği konusunda destek istemiştir.İlk defa akıllı telefon kullanacaklara bazen birçok işlem çok zor gelebilmektedir.Özellikle yanlış bir işlem yapmaktan çok kaçınıyoruz.

Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus yazılım güncelleme için ilk olarak Ayarlar sekmesine giriş yapınız.Daha sonra yazılım güncelleştirme sekmesine tıklayınız.Son olarak Güncellemeleri manuel indir seçeneğini kullanınız.Eğer yeni bir Android yazılım güncellemesi mevcut ise indirme başlayacaktır.

Yazılım güncelleme yapmadan önce bilinmesi gerekenler;

  • Telefonunuzdaki şarj oranı en az yüzde 25 oranında olmasına dikkat ediniz.Eğer güncelleştirme yaparken şarjın tamamen bitmesi ile telefonunuzda farklı yazılımsal sorunlar oluşturabilirsiniz.
  • Yazılım güncellemesini sadece Wi-Fi bağlantısında yapınız.Bilindiği üzere android yazılım güncellemeleri yüksek boyutta olduğu için 4.5G ile yaparsanız kotanızı çabuk doldurabilirsiniz.
]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/galaxy-note-8galaxy-s8-ve-s8-plus-yazilim-guncelleme-10110/feed/ 0
iPhone 8 yorumları ve özellikleri ile heyecanlandırıyor http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-8-yorumlari-ve-ozellikleri-ile-heyecanlandiriyor-10093/ http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-8-yorumlari-ve-ozellikleri-ile-heyecanlandiriyor-10093/#respond Wed, 20 Sep 2017 18:23:30 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10093 iPhone 8 teknik özellikleri ve güzel bir yorum paylaşım platformuna hoş geldiniz..

iPhone 7 modelinden çok farklı özeliklerin aksine hemen hemen aynı özellikler ile gelen telefonda en dikkat çeken detayın kullanılan A11 Bionic çipi olduğunun altını çizmek istiyoruz. Ancak size yinede iPhone 8 modelinde bulunan teknik özellikleri buradan açıklamak istiyoruz.

iPhone 8 teknik özellikleri

Telefon 4.7 inçlik ekran boyutu ile karşımıza çıktı. 12 MP çözünürlüğe sahip olan tek bir kamera ile gelen telefonda güvenlikte kullanılan parmak izi okuyucu sensörü yine bulunuyor. Ancak işlemci konusunda A10’un çok üstünde olan A11 ile gelen telefonda biyonik çipin olması göze batan en önemli özellikler arasında yer alıyor. 64 GB veya 256 GB dahili depolama alanı ile gelen telefonun ekran özellikleri ile devam edelim.

iPhone 8 ekran özellikleri

Retina HD ekran teknolojisi bulunan telefonda, IPS teknolojisi ile donatılmış olan 4.7 inçlik ekran boyutu karşımıza çıkıyor. 326 PPİ piksel yoğunluğunda karşımıza çıkan bu telefonun piksel çözünürlüğü ise 1334 X 750 piksel olarak dikkat çekiyor. 1400:1 kontrast özelliği ile gelen telefonun True Tone ekran özelliğinde olduğunu ve 3D Touch özelliğini barındırdığını belirtmek istiyoruz.

iPhone 8 ebatları

Boyut olarak son derece küçük ve kibar bir telefon olan iPhone 8 modelinde uzunluk 138, 4 mm ( 5.45 inç) , genişlik 67.3 mm ( 2.65 inç ) , derinlik 7.3 mm ( 0.29 inç ) ,ağırlık ise 148 gr yani ( 5.22 ons) olarak tasarlanmıştır.  Suya , darbelere ve toza karşı dayanıklılık sertifikalarını barındıran bu telefon diğer modeller ile aynı özelliği taşımaktadır.

iPhone 8 Sistemi

Apple firmasının telefonda yaptığı en bariz değişikliklerin başında gelen hiç kuşku yok ki çip modeline. Daha önce karşımıza çıkan modellerinde sunduğu A10 biyonik çiplerin aksine bu sefer iPhone 8 modelinde A11 modeli ile geldi. Ancak burada dikkat çeken bir detayın bugüne kadar üretilen en hızlı ve mobil ile uyumlu olan çip modeli olduğunu belirtmek istiyoruz. Diğer modellerinde olan modellerin aksine % 30 daha fazla bir performans sunan A11 biyonik çipi ile iPhone 8 modeli artık daha stabil çalışacaktır.

iPhone 8 kamera özellikleri

12 MP çözünürlükte bulunan tek arka kamera ile gelen bu telefonda diyafram açıklığı olarak f/1.8 diyafram yer almaktadır. Diğer modellerinin aksine bu telefonun kamerasında sadece porte modeli bulunmamaktadır. Video çekim özelliklerinde ise aynı özelliklere sahip olan iPhone 8 modelinde 120 veya 240 kare çekimlerini 1080p çözünürlük ile yapabilirsiniz.

iPhone 8 ön kamera özellikleri

Face time HD kamerası bulunan telefonun ön kamerasında tercih edilen piksel yoğunluğu 7 MP çözünürlük ile gelmektedir. Retina flaş bulunan telefonda 1080p HD video çekim kalitesi bulunmaktadır.

Güvenlik ve doğrulama konusunda Touch ID teknolojisi yani parmak izi sensörü bulunan telefonun diğer eski modellerinden bir farkı bulunmuyor.

iPhone 8 batarya özellikleri

Telefonun iPhone 7 modeli ile aynı batarya özelliklerine sahip olduğunun altını çizmek istiyoruz. Şarj edilebilme konusunda ise lityum iyon pil tercih edilmesi hızlı şarj özelliğinin telefonda yer almasına neden olmaktadır. 30 dakika da % 50 şarj performansı sunması aslında bu telefonun en dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor.

iPhone 8 modelinde yer alan sensörlere de son olarak göz atalım. Üç eksenli Jiroskop, İvmeölçer, Barometre, Yakınlık sensörü ve ortam ışığı sensörü telefonda bulunan özellikler arasında yer almaktadır.

Fiyat olarak 699 Dolardan satışa sunulan iPhone 8 modelinin Kasım ayında ülkemizde satışa sunulması bekleniyor.

]]>
http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-8-yorumlari-ve-ozellikleri-ile-heyecanlandiriyor-10093/feed/ 0
iPhone X yorumları ve başarılı teknik özellikleri http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-x-yorumlari-ve-basarili-teknik-ozellikleri-10090/ http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-x-yorumlari-ve-basarili-teknik-ozellikleri-10090/#respond Wed, 20 Sep 2017 15:22:37 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10090 iPhone X modeli hakkında yorumlar arıyorsanız ve telefonu detaylı olarak incelemek istiyorsanız bu yazımızın size faydası olacaktır.

Apple firmasının uzun zamandır merakla beklenen telefonları yapılan lansman ile resmen tanıtıldı.Beklentilerin çok uzağında kalan telefonlar ile karşımıza çıkan bu ürünlerden iPhone X telefonun merak ettiğiniz bütün teknik özelliklerini buradan sizlere açıklamak istiyoruz.

iPhone X Teknik Özellikleri

Telefonda tercih edilen ekran boyutunun 5.8 inçlik boyutta olduğunu belirtmek istiyoruz. 12 MP kamera çözünürlüğü bulunan iPhone X modelinde geniş açılı kamera ve telefoto kamera özellikleri diğer iPhone modelleri ile aynı görüntülerde karşımıza çıkmaktadır. Face ID özelliği bulunan telefonda en dikkat çeken özelliğin ise A11 Bionic çip olduğunu belirtmek istiyoruz. Kablosuz şarj özelliği de bulunan telefonda Qi uyumlu şarj aygıtları telefonu şarj edebilmektedir.

iPhone X modeli ile karşımıza çıkan Apple firmasının bu telefonda 64 GB modeli ile 256 GB dahili depolama alanı bulunan modelleri lansmanda tanıtılmıştır.

iPhone X Ekran özellikleri

Süper Retine HD ekran çözünürlüğüne sahip olan telefonda 5.8 inçlik ekran boyutu yer almaktadır. Diyagonal ekran olarak adlandırılan OLED Multi-Touch tam ekran özelliği bulunan telefonu HDR ekran çözünürlüğü de dikkatleri üzerine çekmektedir. 458 PPI piksel yoğunluğunu yanı sıra telefonda bulunan ekran çözünürlüğü 2436 x 1125 piksel olarak tasarlandı. True Tone ekran kapasitesinin yanı sıra geniş renk yelpazesine sahip olan P3 ekranı bulunan telefonda 3D Touch özelliği de dikkat çeken yenilikler arasında karşımıza çıkıyor. 625 cd/m2 maksimum parlaklık seviyesi bulunan telefon ekran çözünürlüğü bakımından son derece başarılı özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

iPhone X boyutları

Uzunluk olarak telefonun 143,6mm 5.65 inçlik boyutu, 70,9mm ( 2.79 inç) genişliği, 7,7 mm ( 0.30 inç ) derinliği ve ağırlık olarak ise 174 gr ( 6,14 ons) ağırlığı bulunmaktadır. suya, darbelere ve toza karşı dayanıklılıkları bulunan bu telefonlar sahip olduğu sertifika ile amiral gemi sınıfında karşımıza çıkmaktadır.

iPhone X Teknik detayları  ( Çip Özellikleri )

64 Bit mimariye sahip olan A11 Bionic Çip işletim sistemi ile gelen telefonda Nöral sistem olarak adlandırılan işlemci oldukça başarılı. A11 Bionic sistemine ek olarak M11 yardımcı hareket işlemcisi ise gerçekten telefonda beklenen performans kalitesinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

iPhone X kamera özellikleri

Telefonda bulunan 12 MP çözünürlüğe sahip iki farklı kameranın son derece başarılı fotoğraflar ve videolar çektiğinin altını çizmek istiyoruz. Arka kameranın özelliklerine bakacak olursak eğer, Geniş açıya sahip olan modelinde f/1.8 diyafram açıklığı , telefoto kamerasında ise bu açıklık f/2.4 diyafram açıklığı ile kullanıcıların hizmetine sunuldu. Çift optik okuyucu görüntü stabilizasyonu bulunan bu kameralarda diğer modellerin aksine 10 kata kadar dijital yakınlaştırma son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Fotoğraf ve Live Foto çekimlerinde daha geniş açı ile çekme imkanı sunan iPhone X modelinin Dört LED’li True Tone Flaş teknolojisine de sahip olduğunu belirtmek istiyoruz. Porte modu bulunan telefonda Porte ışığı da dikkat çeken bir başka detaydır.

Video kayıt modlarına baktığımız zaman ise telefonda 24,30 veya 60 saniyeye kadar bulunan sürelerde 4K video çekimi bulunmaktadır. Videolar içerisinde bulunan optik görüntü stabilizasyonu telefonun çok başarılı bir görüntü elde etmesini sağlamaktadır. Optik yakınlaştırma özelliği ile 6 kata kadar yakınlaştırma sunan telefonda 120, 240 kare aralarında 1080 piksel çözünürlüğünde ağır video çekim özelliği de sunulmaktadır.

Ön kamera özelliklerini de bakacak olduğumuz zaman TrueDepth kamera teknolojisi bu telefonda karşımıza çıkmaktadır. 7 MP çözünürlüğe sahip olan ön kameranın diyafram açıklığı ise f/2.2’dir. Retina flaş bulunan telefonun ön kamerası ile 1080 HD video çekim yapma şansınız bulunmaktadır. Porte modu da bulunan ön kamera ile istediğiniz zaman porte çekimler yapabilirsiniz.

Bluetooht 5.0 ile gelen telefonda, internet çekim hızları olarak 4G, LTE advanced kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Güvenlik doğrulama aşamasında ise Face ID özelliği ile gelen telefonun TrueDepth kamera ile yüz tanıma sistemi mevcut olarak karşımıza çıkmaktadır.

iPhone X batarya özellikleri

iPhone X modelinin bir önceki amiral gemi serisine göre belki de en belirgin özelliklerinden birisi batarya konusunda olmaktadır. iPhone 7 modeline göre 2 saat daha uzun ömürlü olan bu telefonda kullanılan pil tipi ise Lityum iyon pildir. Kablosuz şarj özelliği ile uyum içerisinde çalışan bu pili USB üzerinden bilgisayara bağlayarak daha kısa süre içerisinde şarj edebileceksiniz.

Kullanılan bataryanın kullanım ömürleri

Kablosuz bağlantı üzerinden 21 saaate kadar konuşma süresi bulunmaktadır. İnternet kullanımı sırasında telefonun bataryası 12 saatlik bir kullanım sunmaktadır. Kablosuz olarak bağlantınız internet bağlantısı üzerinden ise 13 saate kadar, Kablosuz bağlantı üzerinden 60 saate kadar ses çalma performansı bu telefonda test edilmektedir. Hızlı şarj özelliği bulunan telefonda 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde % 50 bataryayı şarj edebilirsiniz.

iPhone X sensörleri

telefonda bulunan sensörlere detaylı bir göz atmak istediğimiz zaman ise Üç eksenli jiroskop, ivmeölçer, yakınlık sensörü, Ortam ışığı sensörü ve barometre sensörü bulunmaktadır. Nano Sim kart ile çalışan bu telefonun yanında gelen ürünler ise, Lightning EarPods, 3.5 mm kulaklık jakı ve adaptörü.

Gümüş ve siyah renk seçenekleri ile satışa sunulacak olan bu telefonun 64 GB’lık olan modelinin 999 Dolar üzerinden satışa sunulacağını belirtmek istiyoruz. Ülkemizde ise yaklaşık olarak 5 Bin TL civarında bir satış rakamına satılması beklenen telefon Kasım ayında satışa sunulacak.

]]>
http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-x-yorumlari-ve-basarili-teknik-ozellikleri-10090/feed/ 0
iPhone 8 Plus yorumları ve teknik özellikleri http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-8-plus-yorumlari-ve-teknik-ozellikleri-10087/ http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-8-plus-yorumlari-ve-teknik-ozellikleri-10087/#respond Tue, 19 Sep 2017 16:51:56 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10087 Apple firmasının uzun zamandır merakla beklenen telefonu iPhone 8 Plus modelinin teknik özelliklerini en ince detayına kadar sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Son zamanlarda oldukça fazla merak edilen bu telefonun fiyatına kadar bütün detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. 3 farklı renk seçeneği ile satışa sunulan bu telefonun gümüş, siyah ve gül kurusu renkleri mevcuttur.

5.5 inçlik ekran boyutu ile karşımıza çıkan iPhone 8 Plus modelinin diğer modellerin aksine çok farklı özellikleri bulunmamaktadır. 12 MP çözünürlüğe sahip olan kamerası bulunan telefonda arka kamerada 2 farklı kamera tercih edilmiştir. Telefoto kamera özelliği de bulunan iPhone 8 Plus modelinde Touch ID ( Parmak izi ) okuyucu sensörü bulunmaktadır. A11 Bionic çip sistemi ile gelen telefonun kablosuz şarj özelliği de karşımıza çıkan özellikler arasında yer almaktadır.

64 GB ve 256 GB olarak iki farklı model ile üretilmiştir.

iPhone 8 Plus ekran özellikleri

Retina HD ekran teknolojisi ile gelen iPhone 8 Plus modelinde IPS ekran teknolojisi bulunmaktadır. 5.5 inçlik ekran boyutu tercih ederek kullanıcılarını şaşırtan Apple firması bu modelinde 401 PPI piksel yoğunluğu bulunan1920 x 1080 ekran çözünürlüğünü hizmete sundu. 1300:1 kontranst oranı ile gele telefonda True Tone ekran diğer modeller ile aynı özelliği taşımaktadır. 3D touch özelliği bulunan telefonun maksimum seviyede parlaklık seviyesi ise 625cd/m2’dir.

iPhone 8 Plus boyutları

iPhone X modeline göre biraz daha uzun olan iPhone 8 Plus modelinin 158,4 mm ( 6.24 inç) , genişliğinin 78,1 mm (3.07 inç) , derinliğinin 7,5 mm (0.30 inç) ve ağırlığının 202 gr ( 7.13 ons ) olduğunu belirtmek istiyoruz. Suya, toza ve darbelere karşı dayanıklı olan telefon aldığı sertifikalar ile kullanıcılarını memnun etmektedir. iPhone X modelinde bulunan bütün işletim sisteminin aynı olduğu iPhone 8 Plus modelinde en dikkat çeken detayın 64 Bit mimariye sahip olan A11 Bionic çip teknolojisi ile gelmesi gerçekten telefonda en dikkat çeken yenilik olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone 8 Plus kamera özellikleri

12 MP çözünürlüğe sahip olan iki farklı arka kamerası bulunan telefonda geniş açılı olan arka kameranın diyafram açıklığı f/1.8, telefoto kamerasının diyafram açıklığı ise f/2.8 diyafram ile gelmektedir. Optik görüntü stabilizasyonu bulunan kameralar 10 kata kadar daha derin görüntü elde etme şansı bulunmaktadır. Porte modu bulunan telefonda Potre modu için ayrıca Potre ışığı da karşımıza çıkmaktadır.

Saniyede 24, 30 ve 60 kareye kadar 4K video çekim özelliği bulunan telefonun video çekim modunda sunduğu piksel yoğunluğu ise 1080p HD olarak karşımıza çıkmaktadır.

iPhone 8 Plus Ön kamera özellikleri

FaceTime HD kamerası bulunan telefonun 7 MP çözünürlüğünde bulunan ön kamerasında diyafram açıklığı f/2.2’dir. Retina flaş teknolojisi bulunan telefonda video çekim modu olarak 1080p HD çekim hizmeti sunulmaktadır.

Ana ekran düğmesinde bulunan ikinci nesil parmak izi sensörü telefonun güvenlik ve kimlik doğrulamasında tercih ettiği özellikler arasında gelmektedir.

iPhone 8 Plus batarya özellikleri

iPhone 7 Plus ile aynı özelliklerde batarya ile karşımıza çıkan telefon bu konuda sınıfta kalmıştır. Beklentilerin çok uzağında olan ve sunduğu bu modeller ile iPhone 7 Plus modeli ile neredeyse aynı telefonları karşımıza çıkartan firmanın nasıl bir satış rakamı yakalayacağı merak konusu olmaya başladı. Ancak 30 dakika içerisinde % 50 şarj seviyesine gelen bu telefonun hızlı şarj özelliği bir önce 7 modelinden biraz daha üstün bir performans sunuyor.

799 Dolar’dan satışa sunulan iPhone 8 Plus modelinin ülkemizde Kasım ayında satışa çıkması bekleniyor.

]]>
http://www.teknoscrool.com/apple-ios-haberleri/iphone-8-plus-yorumlari-ve-teknik-ozellikleri-10087/feed/ 0
2 basit yöntem: LG V30 ekran görüntüsü alma http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/2-basit-yontem-lg-v30-ekran-goruntusu-alma-10102/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/2-basit-yontem-lg-v30-ekran-goruntusu-alma-10102/#respond Tue, 19 Sep 2017 07:22:03 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10102 LG V30’da ekran görüntüsü nasıl alabilirim konusunda sizleri ufak bir yazı ile bilgilendirmek istedik.2 farklı basit yöntem ile kolayca Screen Shot alabilirsiniz.

LG’nin yeni amiral gemisi modeli V30 resmi olarak tanıtıldıktan sonra Türkiye’ye gelmesi için günler sabırsızlıkla bekleniyor.Bugün kü yazımızda LG V30 ekran görüntüsü nasıl alınır konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.Aslında hemen hemen akıllı telefonlarda ekran resmi alma adımları aynı diyebiliriz.

LG V30 modelinde ekran görüntüsü almak için en basit ve kolay yöntemi güç tuşu ile ses azaltma tuşuna aynı anda basılı tutmanız yeterli olacaktır.Deklanşör sesi geldikten sonra galeri bölümünden alınan resme ulaşabilirsiniz.LG V30 modelinde güç tuşu diğer modellere göre farklılık göstererek arka tarafta bulunmaktadır.Ayrıca bu güç tuşu parmak izi okuyucu sensörüde olarak kullanılmaktadır.

Diğer bir basit yöntem ise Capture+ özelliğini kullanmaktır.Bildirim çubuğunu aşağıya indirerek ilk sıradaki butonu kullanmanız yeterli olacaktır.Bu araç uzun web sayfaların ekran görüntüsü alabiliyor ve 15 saniyeye kadar GIF uzantılı içerikler oluşturma özelliğine de sahiptir.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/2-basit-yontem-lg-v30-ekran-goruntusu-alma-10102/feed/ 0
Alcatel IDOL 5 akıllı telefon incelemesi http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/alcatel-idol-5-akilli-telefon-incelemesi-10105/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/alcatel-idol-5-akilli-telefon-incelemesi-10105/#respond Mon, 18 Sep 2017 15:25:48 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=10105 Henüz ülkemizde satışa sunulmayan ancak yakın zamanda piyasalarda yerini alacak olan Alcatel IDOL 5 telefonunun merak edilen teknik özelliklerine ve telefonun fiyatına buradan bir göz atmak istiyoruz.

Akıllı telefon pazarının her geçen gün giderek büyümesine bağlı olarak bu alanda lider firmalardan yer kapmaya çalışan Alcatel firmasının amiral gemi sınıfında karşımıza çıkan bu telefonu başarılı özellikleri ile dikkatleri üzerine çekme başarısı gösterecek gibi duruyor. Özellikle son zamanlarda geliştirdiği yeni ürünleri ile telefon pazarında adından söz ettirtmeye başlayan firma bu telefonun da üst düzey bir performans sunmaktadır.

Alcatel IDOL 5 ekran özellikleri

5.2 inç ekran boyutu tercih eden firmanın ekran çözünürlüğünde de FULL HD ekran tercih ettiği görüyoruz. 424 PPI ekran yoğunluğu yer alan telefonda kullanılan ekran teknolojisi ise IPS LCD ekrandır. Ekran dayanıklılığı olarak Dragontrail özelliğe sahip olan bu telefonda “ Kapasitif Ekran “ tercih edilmektedir.

Alcatel IDOL 5 Temel özellikleri

1.3 GHZ kapasitesinde işlemcisi bulunan telefonda CPU çekirdek sayısı ise 8’dir. 3 GB bellek kapasitesi bulunan telefonun 16 GB dahili depolama alanı yeterli denecek seviyede karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu dahili depolama konusunda sıkıntı çeken müşterileri için SD kart desteğini de geliştiren Alcatel IDOL 5 telefonu 128 GB’ a kadar artan hafıza ile karşımıza çıkmaktadır. Telefon da işletim sistemi olarak ise Android 7.1 işletim sistemi mevcut olarak bulunmaktadır.

Alcatel IDOL 5 Batarya Özellikleri

2800 Mah kapasitesinde aslında yetersiz sayılacak bir batarya ile gelen telefonun bataryasında değişim söz konusu değildir. Özellikle akıllı telefonlarda en çok merak edilen bu batarya değişimine firma izin vermemektedir. Micro USB ile şar olan telefonun tam şarj olması için gerekli olan süre 210 dakika olarak çok uzundur. Bu demek oluyor ki telefonda hızlı şarj özelliği bulunmamaktadır.

Alcatel IDOL 5 Kamera özellikleri

Arka kamerada 13 MP çözünürlük tercih eden firmanın ön kamerasında ise 5 MP çözünürlüğe sahip olan kamerası mevcut olarak bulunmaktadır. Firmanın kamera konusunda müşterilerini tatmin etmediğini ancak fiyatına göre de yine başarılı bir telefon olduğunun altını çizmek istiyoruz.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/alcatel-idol-5-akilli-telefon-incelemesi-10105/feed/ 0