Teknoscrool – Bilim ve Teknoloji Haberleri http://www.teknoscrool.com Wed, 21 Mar 2018 09:31:18 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.5 Adaptif Far Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/adaptif-far-sistemi-nedir-nasil-calisir-11482/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/adaptif-far-sistemi-nedir-nasil-calisir-11482/#respond Wed, 21 Mar 2018 09:31:18 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11482 Gece yolculuğu çoğu insanın kabusu olmuştur. Bitmeyen virajlar, zifiri karanlık yollar her sürücünün gözünü korkutmuştur çoğu zaman.

Dağlarda ışık kaynağının bulunmaması, farların yeterli derecede ışık vermemesi kazaya davet çıkarıyor. Yaşanan ölümcül kazaların çoğu gece yaşanıyor.

Sıradan farlar araç hangi yöne giderse gitsin sabit durarak sürücülere zorluk çıkarıyor. Tepe çıkarken, virajları dönerken işlevsiz kaldıkları için sürücünün görüş açısını engelliyor.

Adaptif far sistemi direksiyonun hareketini, aracın hızını tespit ederek yolu aydınlatır. Standart farlar sabit olduklarından dolayı yoldaki sürücülerin kamaşmasına neden olurken, Adaptif far sistemi yola yönlendirilmesiyle diğer sürücülere rahatsızlık vermiyor. Araçların sağa dönüşlerinde sağa dönerek, sola dönüşlerinde sola dönerek sürücünün görüş alanını aydınlatarak güvenli yol ortamı sağlıyor.

Adaptif Far Sistemi Nedir?

Adaptif; adaptasyon veya uyumlu anlamına geliyor.

Adaptif far sistemi yolculuk sırasında dağlarda, virajlarda, yaşanan düşük ışık koşullarında ortamı aydınlatarak sürücü güvenliğini sağlayan teknolojidir.

Nasıl Çalışır?

Uyarlama far sistemleri bir elektronik ünitesi (CPU) tarafından izlenen ve kontrol edilen birkaç alt birimden oluşur.

Alt birimler şunlardır;

1- Her bit tekerleğin dönme hızını izleyen tekerlek izleme sensörü

2- Bir ara yüzü, Bir köşeyi döndürürken yan yana hareketini izleyen bir “yaw” sensörü

3- Direksiyon simidinin açısını izleyen bir direksiyon giriş sensörü ve her fareye bağlı küçük motorlar

Sensörlerden gelen veriler ECU tarafından yorumlanır, daha sonra aracın hızını ve eğim açısını ve uzunluğunu belirler. ECU ışını, ECU tarafından belirtilen dereceye kadar hareket ettirmek için her bir fareye bağlı motorları yönlendiriyor.

ECU’ ya aracın konumu hakkında, özellikle öne veya geriye doğru eğimli olup olmadığına dair bilgi veren bir seviye sensörü bulunur. Farlar daha sonra aracın konumlandırılmasını düzeltmek için yukarı veya aşağıya hareket ettiriyor.

Adaptif Far Sisteminin Faydaları

1- Gece karanlığında yol kenarında ki canlıları görme olanağı sağlıyor.

2- Olası kazaları önlüyor.

3- Viraj dönüşlerinde gereksiz ışığı önleyerek gözlerin kamaşmasını önüne geçiyor.

Gelecekte Far Sistemi Nasıl Olacak?

Tasarımcılar yeni nesil otomobillerde far teknolojisine birçok yenilik geliştiriyor. Çift far yerine aracın önüne yayılan tek far, Fiber optik ışıklar, daha güçlü ışıklar olacak gibi görünüyor.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/adaptif-far-sistemi-nedir-nasil-calisir-11482/feed/ 0
Mehmet Aydın’ın Rap şarkısı çok izleniyor http://www.teknoscrool.com/genel/mehmet-aydinin-rap-sarkisi-cok-izleniyor-11489/ http://www.teknoscrool.com/genel/mehmet-aydinin-rap-sarkisi-cok-izleniyor-11489/#respond Tue, 20 Mar 2018 14:15:07 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11489 Son zamanlar hem sosyal medya platformu hem televizyon programlarında Çiftlik Bank konuşulmaktadır.

Bu sistemin CEO’su olan Mehmet Aydın, Uruguay’a kaçtıktan sonra hayatı ile ilgili gelişmeler çıkmaya devam ediyor.Çiftlik Bank’tan önce bulaşıkçılık yapan ve bir ara rap müzik ile uğraşan Mehmet Aydın’ın bir klibi ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük paylaşım platformu olan YouTube’da Mehmet Aydın’ın Rap şarkısı 6 gün içerisinde 676.000 kez izlendi. Yorumlara bakıldığında size şarkıyı beğenenlerin sayısının çok olduğunu görüyoruz. Günde 100 bin ortalamadan fazla izlenen bu video bakalım hangi izlenme rakamlarına ulaşacak göreceğiz. Yine yorumlara baktığımızda da bu videonun kısa süre içinde 10 milyona ulaşabileceği yazıyor. Tabi bu oldukça bir zor rakam fakat olmayacak diye bir kesinlikte yok.

Mehmet Aydın’ın bu şarkısı için ne diyorsunuz.

]]>
http://www.teknoscrool.com/genel/mehmet-aydinin-rap-sarkisi-cok-izleniyor-11489/feed/ 0
Yeni Koşucular İçin 5 Harika Uygulama http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/yeni-kosucular-icin-5-harika-uygulama-11485/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/yeni-kosucular-icin-5-harika-uygulama-11485/#respond Tue, 20 Mar 2018 07:54:13 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11485 Gelişen teknoloji sayesinde hayatımız günden güne daha kolay ve daha rahat kontrol edilebilir hale geliyor. Düzenli ve kontrollü bir koşu-fitness için kullanabileceğiniz bir kaç uygulama var.

  1. Runtastic Running & Fitness

Öncelikle uygulamada üyelik sistemi var. Gmail veya Facebook hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz. İçerisinde kilo verme, acemi koşu, 10 km koşu, yarı maraton ve maraton olarak kategoriler barındırıyor. Manuel giriş kısmıyla da isterseniz mesafeyi, süreyi, yakmak istediğiniz kalori miktarını girebiliyorsunuz. Eğer hazır planları kullanmak isterseniz uygulama size premium satın alma işlemi çıkartıyor. 1 aylık 26,99 Tl. Manuel kullanmayacaksanız satın alma işlemini yapmak zorunda kalıyorsunuz.

  1. Google Fit

Uygulamada hazırda bulunan aktiviteleri seçebilir veya kendiniz bir aktivite oluşturabilirsiniz. Aktivite seçip başlat dediğinizde size harita ekranı açarak bulunduğunuz konumu gösteriyor. Alt kısımda ise süre, yapılan mesafe, yakılan kalori, attığınız adım ve saatteki hızınızı gösteriyor. Cebinize atıp gittiğinizde uygulama çalışmaya devam edip tuş kilidi ekranınıza bilgileri yansıtıyor. Yürüme, koşma, bisiklet gibi seçenekleriniz mevcut. İndirmesi ve kullanması tamamen ücretsiz ve oldukça kullanışlı.

  1. Sworkit Kişisel Antrenör

İlk ayı ücretsiz daha sonra aylık ve üç aylık ücretlendirmesi olan bu uygulama, üyelik sistemiyle çalışıyor. Satın alma yapmadan çalışmıyor. Üç aylık 289, Aylık 109 tl olan uygulamada egzersiz videoları, detaylı yoga, kardiyo, güç gibi planlar mevcut. Belirlenen hedefleri belirlenen zaman dilimlerinde gerçekleştirmenize yarayan faydalı bir uygulama.

  1. Runkeeper

Uygulamanın en güzel yanı itunes, spotify, apple watch uyumlu olması. 50 milyondan fazla koşucuya sahip bu uygulamada sürekli motive kalabilmeniz için her şey düşünülmüş. Paylaşım özelliği olan uygulama diğer koşucuları ve paylaşımlarını görebilmenizi, ödül sistemi ile diğer koşucularla rekabet halinde kalıp kendinizi değerlendirmenizi sağlıyor.

  1. Nike Training

Ücretsiz olan uygulama daha çok fitness üzerine olsa da üye olup giriş yaptığınızda size özel antrenman programları oluşturuyor. İstediğiniz kategoriye göre (kas, incelme, sıkılaşma gibi) çeşitli zorluklarda antrenman ve planlar barındırıyor. Planların 3-6 hafta gibi süreleri mevcut. Fitness yapanlar için ise kullanışlı bir uygulama.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/yeni-kosucular-icin-5-harika-uygulama-11485/feed/ 0
Radyonun Tarihi ve Radyonun İşlevi http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/radyonun-tarihi-ve-radyonun-islevi-11443/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/radyonun-tarihi-ve-radyonun-islevi-11443/#respond Mon, 19 Mar 2018 16:29:34 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11443 Radyo, uzay boşluğunda elektromanyetik dalgaların mesaj yüklemesi ile oluşmaktadır. Günümüzde popülerliğini yitirse de radyo asrın icatları listesinde en ön saflarda yerini aldı.

Televizyon ve internet’in gelişimi radyo kullanımını demode bırakmış olsa da bu teknolojilerin alt yapısı radyo sayesinde gelişmiştir. Uzay boşluğunda elektromanyetik dalgalara mesaj yüklenebileceği anlaşıldıktan sonra radyo, televizyon, telsiz, telefon ve internet için altyapı oluşmuştur.

Ses ve görüntü elektronik ortam içerisine matematiksel semboller eşliğinde kodlanmakta ve uzay boşluğunda yayılması sağlanmaktadır. Radyo ve diğer icatlar ise bu elektromanyetik dalga sinyallerini okuma ve anlamlı dile çevirme özelliğini taşımaktadır. Yani bu iş için bir verici ve bir alıcı gerekmektedir. Öncelikle bir kayıt sistemi ile ses ve görüntü kaydedilir ve vericiye nakledilir, verici radyo dalgaları ile geniş bir alana sinyal gönderir ve alıcılar sayesinde insanların anlayacağı şekilde yansıtılır.

Radyo Tarihi

Ünlü İngiliz fizikçi James Maxwell’in elektromanyetik dalga teorisi, radyo, televizyon ve cep telefonları gibi kablosuz alıcıların başlangıç noktası olarak kabul görür.

Maxwell’in elektromanyetik kuramından etkilenen Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz, , radyo dalgalarını keşfeder

Ardından David Hughes, sesleri elektromanyetik akıma dönüştürmek için mikrofonu keşfetmiştir.

Radyonun gelişimine son noktayı İtalyan fizikçisi Guglielmo Marconi koymuştur. İlk kez düzenli radyo dalgası iletimi sağlamayı başarır Marconi bunu geliştirmiştir. İlk başarılı deneyini 1 km alanda yapmış ve daha sonra İngiltere’den Kanada’ya sinyal göndererek 3520 km alanda radyo sinyali göndererek başarısını taçlandırmıştır. Kısa sürede İtalyan ve İngiliz donanmaları telsiz vericisi olarak kullanmaya başlar. Devrim gibi icadıyla Marconi, 1909 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

Westinghouse Şirketi, Amerika’daki ilk radyo programını kurdu. Böylece radyo alıcısını halk pazarına süren ilk kuruluş olmayı başardı.

Türkiye’deki Radyo Yayınlarının Tarihi:

Ülkemizde radyo yayınları 1927 yılında başlamıştır. Bu tarihte, Türkiye Telefon Telsiz Anonim Şirketi (TTTAŞ) tarafından yapılan deneme çalışmaları başlangıç olarak kabul edilir.

TTTAŞ on yıl boyunca postanelere konulan hoparlörler aracılığıyla yayın yapsa da ve tipi radyo alıcıları ülkemizde olmadığından bu çabalar sonuçsuz kalır.

Daha sonra tüm yetkiler PTT’ye devredilir. Böylece özel teşebbüs yerine ilk kez devlet teşebbüsü bu işe girişmiş oldu. 1964 yılında ise yayın yetkisi, TRT’ye verilmiştir. 20 Kasım 1994’de anayasa değişikliği ile özel radyo ev televizyon kurma yetkisi tanındır.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/radyonun-tarihi-ve-radyonun-islevi-11443/feed/ 0
Miyozit kaç gün sürüyor? http://www.teknoscrool.com/genel/miyozit-kac-gun-suruyor-11476/ http://www.teknoscrool.com/genel/miyozit-kac-gun-suruyor-11476/#respond Mon, 19 Mar 2018 07:04:40 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11476 Bir ziyaretçimiz çocuğunun başından geçen bir hastalık süreci bizlere yazıp göndermiştir. Bizde sizlere bu miyozit hastalığı konulu maili sizlere iletmek istedik.

Ziyaretçimiz gönderdiği için herhangi bir yazı içerisinde ekleme yapmadık. Sadece bazı kelime hatalarını düzelttiğimizi hatırlatmak istedik.

Bir sabah kalktığımzda 7 yaşındaki çocuğum baldırlarını göstererek acıdığını söyledi. Bende bir önceki gün çok koştuğu için çok fazla ciddiye almadım. Ertesi gün sabah kalkmak istedi ve bir anda yere yığıldı. Çocuğum ayaklarına basamıyor ve dikilemiyordu. Ne yapacağımızı şaşırdık. Tekrar baldırlarını göstererek çok acıdığını söyledi. Tabi normal olarak kafamızdan kaynar sular döküldü ve hemen soluğu çocuk doktorunda aldı.

Çocuk doktoru gerekli kan tahlilini yaptıktan sonra miyozit olduğunu söyledi. Bu hastalık ağır bir gribal enfeksiyon sonrasında bağışıklık düştüğü için kaslara tutunan geçeci bir hastalık olduğunu iletti. Yapmamız gereken ise sadece istirahat etmek ve çok fazla sıvı içmesi gerektiğini söyledi. Bu hastalığa hiçbir antibiyotik etki etmiyormuş. Sadece tek bir ilaç verdi. İnflamatuar içeren bu ilacı günde bir kez kullanmamızı söyledi.

Akşama doğru çocuk yavaş yavaş ayaklarının üzerinde durmaya başladı. Ertesi gün sabah ise yüzde 50 oranında iyileşme gösterdi. Miyozit hastalığı kaç günde geçer diye merak edenler için bu sorunun cevabını 3 gün diyoruz. 3. Günde çocuğumuz eski haline döndü.

Tabi bu 3 günde dünyamız karardı. Çocuk doktorumuza sorduğumuzda bu hastalığa tekrar yakalanabileceğimizi hatırlattı.

Sonuç olarak bu hastalıkta en önemli olan aşırı derecede sıvı takviyesi yapılması gerekiyormuş. Günlük 2 LT civarında su takviyesi ile kasların rahatladığı ve ağrıların azalmasını sağlıyormuş. Tabi ekstradan ağrı kesici ateş düşürücü şurup vermek gerekiyormuş. Ağrıları azaltmak için…

Herkese geçmiş olsun. ALLAH çocuklarımızı korusun.

NOT: Bu hastalık hakkında herhangi bir sorunuz olursa buraya yorum yazarak gönderiniz. Bu hastalık sürecini anlatan ziyaretçimiz her daim gerekli yardımı mail ile cevaplayacağınıda yazmıştır.

]]>
http://www.teknoscrool.com/genel/miyozit-kac-gun-suruyor-11476/feed/ 0
Otomatik kaybolan başlat menüsünü sabitleme http://www.teknoscrool.com/genel/otomatik-kaybolan-baslat-menusunu-sabitleme-11473/ http://www.teknoscrool.com/genel/otomatik-kaybolan-baslat-menusunu-sabitleme-11473/#respond Sun, 18 Mar 2018 05:23:06 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11473 Otomatik kaybolan başlat menüsünü nasıl sabitlerim konusunda bilgi arıyorsanız buyrun..

Dün akşam gelen bir soruyu yanıtlamak istedik. Soruda Başlat menüsü otomatik olarak gizlendiği, mouse ile üzerine gelindiğinde otomatik olarak geldiğini, bu özelliği nasıl devre dışı bırakabileceği konusunda destek istemiştir.

Bu özellik gerçekten çok can sıkıcı bir özelliktir. Bunu iptal etmek çok ama çok basittir. İlk olarak başlat menüsündeki arama çubuğuna ” görev çubuğu” yazınız ve çıkan en üsttekine basınız. Açılan ekranda ” Görev çubuğunu otomatik olarak gizle” sekmesindeki tık’ı kaldırıp uygula ve tamam dedikten sonra artık başlat menüsü sabit kalacaktır.

Başka herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız bize yorum yazarak ulaşabilir ve cevabını mail olarak size atabiliriz.

]]>
http://www.teknoscrool.com/genel/otomatik-kaybolan-baslat-menusunu-sabitleme-11473/feed/ 0
En ucuz fiyatlı akıllı telefon Sony Xperia Tipo http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/en-ucuz-fiyatli-akilli-telefon-sony-xperia-tipo-11453/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/en-ucuz-fiyatli-akilli-telefon-sony-xperia-tipo-11453/#respond Sat, 17 Mar 2018 13:49:10 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11453 Değerli bir ziyaretçimiz akıllı telefon almak istediğini, fakat en ucuz hangi akıllı telefon modeli tercihi konusunda bilgi istemiştir.

İnternet üzerinden baktığımızda en ucuz akıllı telefonunun Sony Xperia Tipo modelidir. 2012 yılında üretilen bu modelin teknik özelliklerinden azcık bahsetmek istiyoruz.

Sony Xperia Tipo modelinde 3.2 inçlik 180 PPI Piksel yoğunluğunda bir TFT LCD ekranı bulunuyor. Bu telefonunun ekran/gövde oranı ise yüzde 51.94’dür. Şarj bölümüne geçtiğimizde 1500 mAh’lık değiştirebilir batarya bulunuyor. Batarya kapasitesi size düşük gibi gelebilir fakat 3.2 inçlik bir ekran boyutu olan telefon için ideal kapasitede diyebiliriz. Kamera çözünürlüğü ise 3.15 MP’dir. Video kayıt ise 480p çözünürlüğünde gerçekleşmektedir. Performans olarak ise Qualcomm Snapdragon S1 chipset bulunuyor.

1 çekirdekli ve 512 MB RAM’e sahiptir. 2 GB dahili depolama hafızası bulunuyor. Bu hafıza çok düşük olduğu için Xperia Tipo modeli microSD hafıza kartı desteği sunmaktadır. Kapasitesini 32 GB’a kadar artırabiliyorsunuz fakat bu kapasiye ulaştığınızda telefon çok çok yavaşlayacaktır. Sony Xperia Tipo almadan önce bu modelin 4.5G desteğinin olmadığını hatırlatalım. NOrmal olarak 3G desteği alabilirsiniz. İşletim sistemi olarak ise Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) sürümü bulunuyor. Son olarak ise radyo özelliğinin olduğunuda yazmak istedik.

Sony Xperia Tipo modeli 350 TL civarlarında satılmaktadır.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/en-ucuz-fiyatli-akilli-telefon-sony-xperia-tipo-11453/feed/ 0
Samsung Galaxy S9 Plus bataryalı kılıf http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/samsung-galaxy-s9-plus-bataryali-kilif-11456/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/samsung-galaxy-s9-plus-bataryali-kilif-11456/#respond Sat, 17 Mar 2018 08:51:14 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11456 Samsung Galaxy S9 Plus şarj az gidiyor diyorsanız size bir önerimiz bulunuyor.

Fotoğraf: ZeroLemon

Bildiğiniz üzere akıllı telefonların şarjı 1 gün bile neredeyse gitmemektedir. Çok aktif kullanan kişiler yanında ekstradan taşınabilir şarj cihazı bulunmaktadır. Bu cihazlarda kapasite arttıkça ebatta doğru orantılı olarak arttığı için mecburen taşıması da zor olmaktadır.

Yanında taşınabilir şarj cihazı ile içli dışı yaşamak istemiyorsanız ZeroLemon isimli bir teknoloji şirketi 5200 mAh kapasitesine sahip bir kılıf üretti. Bu şirket sadece Galaxy S9 Plus değil, diğer bütün telefonlar için bataryalı kılıf üretmektedir.

Galaxy S9 Plus için üretilen bu kılıf sadece şarj desteği sunmuyor. 360 derece tamamen telefonu darbelerden ve çiziklerden korumaktadır.

Samsung Galaxy S9 Plus bataryalı kılıf fiyatı ise yurt dışında 39.99 dolardır.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/samsung-galaxy-s9-plus-bataryali-kilif-11456/feed/ 0
Fatih’ten sonra kim padişah oldu http://www.teknoscrool.com/genel/fatihten-sonra-kim-padisah-oldu-11467/ http://www.teknoscrool.com/genel/fatihten-sonra-kim-padisah-oldu-11467/#respond Fri, 16 Mar 2018 12:09:30 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11467 Fatih Sultan Mehmet’ten sonra tahta kimin geçtiğini merak ediyorsanız sizlere ufak bir bilgi vermek istedik.

Kanal D ekranlarında Fatih Sultan Mehmet dönemini anlatan büyük bir dizi başlıyor. Bu  dizi geçen seneden bu tarihe kadar uzun zamandır bekleniyordu. Muhteşem Yüzyıl, Diriliş Ertuğrul dizilerinden sonra günümüzde tarih dizileri çok sevilmektedir.

Bu diziyi izleyenler Fatih Sultan Mehmet’ten sonra padişah’ın kim olacağını merak edecektir.  Fatih Sultan Mehmet’in 3 tane erkek çocuğu bulunmaktadır.

  • II.Beyazid
  • Mustafa
  • Cem Sultan’dır.

Tahmin ettiğiniz gibi Fatih’ten sonra tahta II.Beyazid geçmiştir. II.Beyazid Osmanlı Devleti zamanında Edirne’ye bağlı olan Dimetoka sarayı’nda doğmuştur. İstanbul’un fethi’nden sonra padişah olacak şekilde yetiştirilen II.Beyazid 87 yaşındayken Amasya valisi olarak atanmıştır. Fatih Sultan Mehmed’in 4 mayıs 1981 günü ansızın vefat etmesinden sonra Beyazid ve en küçük kardeşi olan Cem Sultan’a ulaklar gönderildi.  Yeniçerilerin desteğini alan Beyazid tahta çıkmıştır.

Fatih Sultan Mehmed’in diğer erkek çocuğu Şehzade Mustafa ise 24 yaşındayken vefat etmiştir.

II.Beyazid, Yavuz Sultan Selim’in babası ve Kanuni Sultan Süleyman’ın dedesidir.

]]>
http://www.teknoscrool.com/genel/fatihten-sonra-kim-padisah-oldu-11467/feed/ 0
Galaxy Note 8 ile Galaxy S9 Plus farkları (Beyin yakmadan karşılaştırma) http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/galaxy-note-8-ile-galaxy-s9-plus-farklari-beyin-yakmadan-karsilastirma-11460/ http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/galaxy-note-8-ile-galaxy-s9-plus-farklari-beyin-yakmadan-karsilastirma-11460/#respond Fri, 16 Mar 2018 07:08:11 +0000 http://www.teknoscrool.com/?p=11460 Samsung Galaxy Note 8 ile Galaxy S9 Plus özellik farkları için size ufaktan bilgilendirmek istedik.

Samsung, geçtiğimiz günlerde Galaxy S9 Plus ve Galaxy S9 modelini tanıtmıştı. Bu iki yeni amiral gemisi model teknik özellikleri ile çok beğenildi. Bir ziyaretçimiz bize mail atarak Samsung galaxy Note 8 ile Galaxy S9 Plus arasındaki farkları yazmamızı istemiştir.  Sadece özellik karşılaştırması değil, fikirlerimizide iletmemizi istemiştir.

Aslında Bu iki telefonu karşılaştırmak tam doğru değil diyebiliriz. Note serisi telefonlar diğerlerinden farklı olarak S Pen kalemi bulunmaktadır. Ama biz yinede karşılaştırmak istedik.

Her iki telefonda büyük bir ekran bulunmaktadır. Note 8’de 6.3 inçlik oldukça dev bir ekran yer alıyor. Galaxy S9 Plus ise 6.2 inçlik bir ekrana sahiptir.  Aralarında sadece 0.1 inçlik fark bulunuyor ve bu fark sizin dikkatinizi bile çekmeyecektir. Ekran özelliklerine devam edelim. Note 8’de 521 PPI, S9 Plus 531 PPI, Note 8 ekran/Gövde oranı yüzde 82.87, Galaxy S9 Plus ise yüzde 83.61’dir.

Batarya kapasitesine baktığımızda da Galaxy Note 8 ‘de 3300 mAh’lık bir batarya, Galaxy S9 Plus ise 3500 mAh’lık güçlü bir bataryaya sahiptir.

Hız konusunda ise Galaxy Note 8,  2.3 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Samsung Exynos 9 Octa 6 GB RAM, Galaxy S9 Plus ise 2.8 GHz hızında çalışan 6 GB RAM’li Samsung Exynos 9 chipset bulunuyor.

Şimdi içinizden diyorsunuz ki yeter artık çok uzattın aklımızda tutamıyoruz. Bu seslerin geldiğini hissettiğimiz için fazla beyin yakmadan tablo olarak göstermek istedik.

 GALAXY NOTE 8GALAXY S9 PLUS
Ekran Boyutu6.3 inç6.2 inç
Piksel Yoğunluğu521 PPI531 PPI
Ekran/Gövde OranıYüzde 82.87Yüzde 83.61
Batarya Kapasitesi3300 mAh3500 mAh
Arka Kamera12 MP12 MP
İkinci Arka Kamera12 MP12 MP
Ön Kamera8 MP8 MP
ChipsetSamsung Exynos 9 Octa 8895Samsung Exynos 9 Series 9810
CPU Frekansı2.3 GHz2.8 GHz
CPU Çekirdek8 çekirdek8 çekirdek
Grafik İşlemcisiMali G71Mali-G72
RAM6 GB6 GB
Dahili Depolama 64 GB64 GB
Hafıza Kartı DesteğiVarVar
4.5G TeknolojisiCAT 16CAT 18
İşletim SistemiAndroid 7.1.1Android 8.1 Oreo
Suya DayanıklılıkVarVar
Toza DayanıklılıkVarVar
Parmak İzi okuyucuVarVar
Fiyat4199 TL4499 TL

Sonuç olarak baktığımızda Galaxy S9 Plus normal olarak her türlü yönden üstün gelmektedir. Arasındaki fark eğer sizi dokunmuyorsa kesinlikle S9 Plus’dan yana tercihinizi yapınız.

]]>
http://www.teknoscrool.com/bilim-ve-teknoloji/galaxy-note-8-ile-galaxy-s9-plus-farklari-beyin-yakmadan-karsilastirma-11460/feed/ 0